Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Beynəlxalq İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi Günü”nə həsr olunmuş maarifləndirici tədbir keçirildi
SDU-da “Beynəlxalq İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi Günü”nə həsr olunmuş maarifləndirici tədbir keçirildi
10 Dekabr Beynəlxalq İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi Günüdür. 1950-ci ildən başlayaraq isə hər il dekabr ayının 10-u bütün dünyada Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur.
Bu münasibətlə dekabr ayının 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetində  Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə “İnsan hüquqları” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq iştirakçıları salamladı, belə tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən  və bu sahədə maarifləndirmə işlərinin aparılmasının vacibliyindən  danışdı. Qeyd etdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd hərtərəfli, insan hüquqlarına əsaslanan yanaşma və beynəlxalq tərəfdaşlıq, uşaq və gənclər arasında insan alverinin qarşısının alınmasının və ona qarşı mübarizənin müxtəlif aspektləri üzrə təcrübə mübadiləsi aparmaqdan və müzakirələri təşviq etməkdən ibarətdir. Prorektor mövzunun aktuallığından bəhs edərək ölkəmizdə insan hüquqlarının daima ön planda olduğundan və dövlətimizin bu sahədə gördüyü işlərdən danışdı.
Daha sonra universitetin baş hüquqşünası dosent Əminə Həsənova  öz nitqində insan hüquqlarının mahiyyətindən danışaraq bildirdi ki,  bütün insanlar eyni hüquq və azadlıqlara malikdirlər, bu insan hüquqlarının və azadlıqlarının təmin edilməsini dövlətin ali məqsədi kimi bəyan edən milli Konstitusiyamızın başlıca qayəsini təşkil edir. İlk Konstitusiyamız  ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə qəbul olunduqdan sonra bu sahədə hüquqi bazanın yaradılmasının əsası qoyulmuş, Azərbaycan Respublikası insan hüquqları ilə bağlı beynəlxalq sazişlərə qoşulmuş  və ölkəmizdə dövlət tərəfindən insan hüquqlarının qorunması istiqamətində  xeyli işlər görülmüşdür.
BMT-nin İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, iqtisadi, sosial və mədəni, mülki və siyasi hüquqlar haqqında beynəlxalq sənədlər, ölkəmizdə bu sahədə aparılan islahatlar, milli insan hüquqları təsisatları, müvəkkil təsisatının yaranması və fəaliyyəti barədə geniş məlumat verən hüquqşünas qeyd etdi ki, "Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsində öz əksini tapan prinsiplər 1948-ci ildəki aktuallığını bu gün də qoruyub-saxlayır. Prinsiplər bizi, öz hüquqlarımızı, eləcə də digər insanların hüquqlarını müdafiə etməyə, eləcə də bizi qoruyan hüquqları bilməyə çağırır".

Home | News | An educational event dedicated to the International Human Rights Day was held at SSU
December 10 is International Human Rights Day. Since 1950, December 10  it has been celebrated in the world as International Human Rights Day.
In this regard, on December 10, an event about "Human Rights"  was held at Sumgayit State University  organized by the Student Youth Organization.
The vice-rector for Humanitarian Affairs Ramiz Huseynov opened the ceremony, greeted the participants, stated  about the importance of such  awareness-raising events in this area. He noted that the purpose of the event was to exchange experiences and promote discussions on a comprehensive, human rights-based approach and international partnership, various aspects of preventing and combating human trafficking among children and youth. The  vice-rector spoke about the fact that human rights are always the main issue in our country.
In her speech, Amina Hasanova chief lawyer of the university  spoke about the essence of human rights and said that all people have the same rights and freedoms, which is the major  goal of our national Constitution. After the adoption of our first Constitution on the initiative of national leader Heydar Aliyev, the  basis for the creation of  legal framework has been laid in this area. The  Republic of Azerbaijan joined international human rights agreements. The lawyer gave detailed information about the UN Declaration of Human Rights, international documents on economic, social and cultural, civil and political rights, reforms in this field in our country, national human rights institutions, the establishment and operation of the attorney institutions. "The principles reflected  in the Universal Declaration of Human Rights  remain  relevant today as it was in 1948.She said that the principles call for us to protect our rights, as well as the rights of others, and to know the rights that protect us," he said.