Sumqayıt Dövlət Universitetində  magistratura səviyyəsi üzrə dissertasiya işlərinin müdafiəsi başlayıb
İyunun 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsilini başa vurmuş  magistrantların magistr dissertasiyalarının müdafiəsi keçirildi.
Kimya və biologiya fakültəsinin magistrantı Aliyə Qulamovanın “Mərcimək nümunələrində genetik polimorfizmin öyrənilməsi” adlı dissertasiya işinin müdafiəsində  rektor professor Elxan Hüseynov, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Qafar Atayev, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, fakültə dekanı, İxtisaslaşdırılmış Şura üzvləri  iştirak etdilər.
Magistrant Aliyə Qulamova dissertasiya işi haqqında məlumat verdi və  sualları əhatəli cavablandırdı. Dissertasiya ilə bağlı şura üzvləri öz fikirlərini bildirdilər və aktuallığını qeyd etdilər. Mövzu haqqında geniş müzakirələr aparıldıqdan sonra səsvermə keçirildi, dissertasiya işi müvafiq meyarlar üzrə qiymətləndirildi və  Aliyə Qulamovaya  magistr elmi dərəcəsi verilməsi haqqında qərar qəbul edildi.
Rektor müdafiədən razı qaldığını bildirərək, magistratura səviyyəsini bitirən Aliyə Qulamovanı təbrik etdi, belə yüksək biliyə sahib olan gənclərin gələcəkdə universitetimizdə ixtisaslı kadr kimi çalışmalarını arzuladı.
Sonra  Tarix və coğrafiya fakültəsinin  magistrantı Ceyhun Əskərovun “Azərbaycanda ordu quruculuğu (2003‒2020-ci illər)"  adlı dissertasiya işinin müdafiəsi oldu.
Müdafiədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, İxtisaslaşdırılmış Şura üzvləri iştirak etdilər.
Magistrant Ceyhun Əskərov dissertasiya işi haqqında məlumat verdi və  sualları əhatəli cavablandırdı. Sonra müdafiə şurasının üzvləri magistrant və dissertasiya işi haqqında fikirlərini bildirdilər. Qeyd etdilər ki, magistratura təhsilinin əsas məqsədi ölkədə yüksək ixtisaslaşdırılmış mütəxəssislərə olan tələbatın təmin edilməsi, elmi-pedaqoji və elmi-tədqiqat sahəsi üçün kadrların hazırlanmasıdır.
Magistrantların dissertasiya işlərinin uğurlu müdafiəsi bir daha onu göstərir ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində gələcəyin savadlı, ixtisaslı kadrları yetişir.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете началась защита магистерских диссертаций
В Сумгаитском государственном университете началась защита магистерских диссертаций
22 июня в Сумгаитском государственном университете состоялась защита магистерских диссертаций.
На защите диссертации «Изучение генетического полиморфизма в образцах чечевицы» Алии Гуламовой приняли участие ректор проф. Эльхан Гусейнов, проректор по международным связям доц. Гафар Атаев, руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов, декан факультета, члены специализированного совета.
Магистрант Алия Гуламова рассказала о своей диссертации и ответила на вопросы.
Члены Совета высказали свое мнение о диссертационной работе и отметили ее актуальность. После обсуждений было проведено голосование и принято решение о присвоении Алие Гуламовой степени магистра.
Выразив удовлетворение защитой, ректор поздравил Алию Гуламову с окончанием магистратуры и высказал свое пожелание, чтобы молодежь, обладающая такими знаниями, оставалась в университете и продолжала свою работу в вузе. Далее состоялась защита диссертационной работы магистранта историко-географического факультета Джейхуна Аскерова на тему «Армейское строительство в Азербайджане (2003-2020 годы)».
В защите приняли участие проректор по науке и инновациям, проф. Рамазан Мамедов, декан историко-географического факультета проф. Адиль Бахшалиев, руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов и члены специализированного совета.
Магистрант Джейхун Аскеров рассказал о своей диссертации и ответил на вопросы.
Затем члены совета высказали свое мнение о магистерской диссертационной работе. Они отметили, что основной целью магистерского образования является подготовка узкоспециализированных специалистов и квалифицированных кадров для работы в научно-педагогической и научно-исследовательской сфере.
Магистранты, в свою очередь, поблагодарили руководство вуза за созданные в университете благоприятные условия для получения образования.