Sumqayıt Dövlət Universitetində  magistratura səviyyəsi üzrə dissertasiya işlərinin müdafiəsi başlayıb
İyunun 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsilini başa vurmuş  magistrantların magistr dissertasiyalarının müdafiəsi keçirildi.
Kimya və biologiya fakültəsinin magistrantı Aliyə Qulamovanın “Mərcimək nümunələrində genetik polimorfizmin öyrənilməsi” adlı dissertasiya işinin müdafiəsində  rektor professor Elxan Hüseynov, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Qafar Atayev, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, fakültə dekanı, İxtisaslaşdırılmış Şura üzvləri  iştirak etdilər.
Magistrant Aliyə Qulamova dissertasiya işi haqqında məlumat verdi və  sualları əhatəli cavablandırdı. Dissertasiya ilə bağlı şura üzvləri öz fikirlərini bildirdilər və aktuallığını qeyd etdilər. Mövzu haqqında geniş müzakirələr aparıldıqdan sonra səsvermə keçirildi, dissertasiya işi müvafiq meyarlar üzrə qiymətləndirildi və  Aliyə Qulamovaya  magistr elmi dərəcəsi verilməsi haqqında qərar qəbul edildi.
Rektor müdafiədən razı qaldığını bildirərək, magistratura səviyyəsini bitirən Aliyə Qulamovanı təbrik etdi, belə yüksək biliyə sahib olan gənclərin gələcəkdə universitetimizdə ixtisaslı kadr kimi çalışmalarını arzuladı.
Sonra  Tarix və coğrafiya fakültəsinin  magistrantı Ceyhun Əskərovun “Azərbaycanda ordu quruculuğu (2003‒2020-ci illər)"  adlı dissertasiya işinin müdafiəsi oldu.
Müdafiədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, İxtisaslaşdırılmış Şura üzvləri iştirak etdilər.
Magistrant Ceyhun Əskərov dissertasiya işi haqqında məlumat verdi və  sualları əhatəli cavablandırdı. Sonra müdafiə şurasının üzvləri magistrant və dissertasiya işi haqqında fikirlərini bildirdilər. Qeyd etdilər ki, magistratura təhsilinin əsas məqsədi ölkədə yüksək ixtisaslaşdırılmış mütəxəssislərə olan tələbatın təmin edilməsi, elmi-pedaqoji və elmi-tədqiqat sahəsi üçün kadrların hazırlanmasıdır.
Magistrantların dissertasiya işlərinin uğurlu müdafiəsi bir daha onu göstərir ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində gələcəyin savadlı, ixtisaslı kadrları yetişir.

Home | News | The defense of dissertations at the master's level has begun at Sumgayit State University
Yerləşdirilmə tarixi : 22 June 2022 15:17
The defense of dissertations at the master's level has begun at Sumgayit State University
The defense of the master dissertations of the undergraduates was held on June 22 at Sumgayit State University. Rector professor Elkhan Huseynov, vice-rector for international relations Gafar Atayev ,associate professor Sabir Khalilov   head of Doctorate and master's degree department, dean of the faculty, members of the Specialized Council participated in the defense of Aliya Gulamova's dissertation entitled "Study of genetic polymorphism in lentil samples". Aliya Gulamova gave information about her dissertation and answered all the questions comprehensively.
The members of the Council expressed their opinions about the defense work and noted the relevance of the dissertation work. After extensive discussions on the topic, a vote was held, the dissertation  was evaluated according to the relevant criteria, and a decision was made to award Aliya Gulamova with a master's degree.
Expressing her satisfaction with the defense, the rector congratulated Aliya Gulamova, who completed her master's degree, and wished that young people with such high knowledge would work as qualified personnel in our university in the future.
Then there was the defense of the dissertation  of Jeyhun Askarov, a graduate student of the faculty of History and geography entitled "Army Building in Azerbaijan (2003-2020 years)".
Vice-rector for Science and innovations professor Ramazan Mammadov, dean of the faculty of History and geography professor Adil Bakhshaliyev, associate professor Sabir Khalilov head of the department of  Doctorate and master's degree, and members of the Specialized Council took part in the defense.
Masterʾs degree student Jeyhun Askarov gave information about his dissertation and answered the questions comprehensively.
Then the members of the defense council expressed their opinion about the master's degree student and his  dissertation. They noted that the main goal of the master's education is to meet the demand for highly specialized specialists in the country, to prepare personnel for the scientific-pedagogical and scientific-research fields.
The successful defense of  dissertations of  master's degree students  shows once again that educated and qualified personnel of the future are growing at Sumgayit State University.