Əsas səhifə | Xəbərlər | Xarici universitetlərin alimləri SDU-nun magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsində iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 24 İyun 2022 15:01
Xarici universitetlərin alimləri SDU-nun magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsində iştirak etdilər
Beynəlxalq əlaqələrin inkişafı elmin təhsilə inteqrasiyasına, professor-müəllim və tələbə heyətinin mübadiləsinə təsir edən amillərdəndir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti beynəlxalq əlaqələrini gündən-günə inkişaf etdirir. Artıq bu əlaqələr magistrantların dissertasiya işlərinin müdafiəsinə də öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir.
İyunun 23-də Elektrik mühəndisliyi ixtisasında təhsil alan magistrant Səriyyə Quliyevanın “Külək energetik qurğularının idarəetmə sistemlərinin modelləşdirilməsi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirildi.
Hibrid formatda keçirilən müdafiəyə komissiya üzvləri əyani, universitetin  Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, eləcə də Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin əməkdaşları, Elektrotexnika və elektrik avadanlığı kafedrasının müdiri professor Marat Xakimyenov və Avtomatlaşdırma, telekommunikasiya və metrologiya kafedrasının dosenti Oleq Kiryuşin “Zoom” platforması üzərindən qatıldılar.
Müdafiədən əvvəl Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov Ufadan olan həmkarları salamladı, Sumqayıt Dövlət Universitetində magistr hazırlığı haqda qısa məlumat verdi. Xüsusi olaraq tədrisin iki dildə: Azərbaycan və Rus dillərində aparıldığını vurğuladı və  qeyd etdi ki, hər iki universitet əməkdaşlarının magistr dissertasiyalarının müdafiələrində qarşılıqlı iştirakı artıq ənənəyə çevrilib və bu istiqamətdə işlər gələcəkdə də davam edəcəkdir.
Magistrant Səriyyə Quliyevanın dissertasiya işi qoyulan tələblərə tam cavab verdiyi üçün onun təqdimatı və çıxışı komissiya tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, müdafiə uğurla başa çatıb.
Mühəndislik fakültəsində keçirilən növbəti hibrid formatlı dissertasiya müdafiəsində Bolqarıstanın Varna Texniki Universitetinin Avtomatika və idarəetmə kafedrasının müdiri Nikola Nikolov, həmin fakültənin dekanı və əməkdaşları, Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetinin rektor müşaviri Nafisa Yusupova və universitetin bir qrup professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
İngilis dilində keçirilən müdafiəni SDU-nun Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov açaraq iştirakçıları, komissiya üzvlərini  salamladı və müdafiənin gedişi barədə məlumat verdi.
Sonra Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasında təhsil alan magistrant Tural Həsənlinin “Polimerləşmə prosesində keyfiyyətin avtomatik nəzarət sisteminin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirildi.
Mövzu ilə bağlı geniş müzakirələr aparıldıqdan sonra səsvermə keçirildi və dissertasiya işi müvafiq meyarlar üzrə qiymətləndirilərək, Tural Həsənliyə magistr elmi dərəcəsi verilməsi haqqında qərar qəbul edildi.

Home | News | Scientists from foreign universities participated in the defense of dissertations of undergraduate students of SSU
Scientists from foreign universities participated in the defense of dissertations of undergraduate students of SSU
The development of international relations is one of the factors affecting the integration of science into education, the exchange of professors, teachers and students. Sumgayit State University is developing its international relations day by day. These relations are already showing their positive results in the defense of undergraduate students' dissertations.
On June 23, the thesis defense of Sariyya Guliyeva, a master's  degree student in electrical engineering, was held on the topic of "Modeling of control systems of wind power plants".
The defense held in a hybrid format was attended by commission members  in personal  associate professor Sabir Khalilov, head of the doctoral and master's department of the university, as well as employees of the Ufa State Oil Technical University, professor Marat Khakimyenov, head of the department of electrical engineering and electrical equipment, and associate professor of the department of automation, telecommunications and metrology, Oleg Kiryushin, on  the Zoom platform.
Before the defense, the head of the department of Electromechanics  associate professor Turgay Huseynov  greeted his colleagues from Ufa  gave a brief information about the master's training at Sumgayit State University. In particular, he emphasized that teaching is conducted in two languages, Azerbaijani and Russian, and noted that the mutual participation of the employees of both universities in the defense of master's theses has already become a tradition, and  it  will continue in the future.
Master's degree student Sariyya Guliyeva's dissertation fully met the requirements. His presentation and speech were highly appreciated by the commission, and the defense was successfully completed.
Nikola Nikolov, the head of the department of Automation and Management of the Varna Technical University of Bulgaria, the dean and staff of that faculty, Nafisa Yusupova, Rector's advisor of the Ufa State Aviation Technical University, and a group of professors and teachers of the university participated in the next hybrid format dissertation defense held at the Faculty of Engineering.
The defense conducted in English was opened by professor Javanshir Mammadov, the head of the department of Process automation of SSU greeted the participants and members of the commission and informed about the progress of the defense.
Then Tural Hasanli, a master's degree student studying Process Automation Engineering, defended his thesis on "Development of an automatic quality control system in the polymerization process".
After extensive discussions on the topic, a vote was held and the thesis was evaluated according to the relevant criteria, and a decision was made to award Tural Hasanli a master's degree.