Sumqayıt Dövlət Universitetində Məzun günü keçirildi
Məzun günündə təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov, Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsinin rəisi polis polkovniki Fəqan Azadəliyev və universitetin professor- müəllim heyəti, məzun tələbələr və onların valideynləri iştirak etdilər.
Əvvəlcə qonaqlar və iştirakçılar universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.Sonra şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdilər və abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbirdə təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxış edərək tələbələri Məzun günü münasibətilə təbrik etdi, onlara təhsil naziri Emin Əmrullayevin təbriklərini çatdırdı və məzunlara dövlətimiz üçün layiqli, savadlı vətəndaşlar olmalarını və Azərbaycanın gələcəyi naminə çalışmağı tövsiyə etdi. Bildirdi ki, son illərdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin fəaliyyətində ürəkaçan yeniliklər və müsbət dəyişikliklər baş verməkdədir ki, bu nailiyyətlərin də kökündə elmə, təhsilə göstərilən yüksək dövlət qayğısı, həmçinin professor-müəllim heyətinin gərgin zəhməti dayanır.Ölkə rəhbərinin diqqət və qayğısı sayəsində respublikamızda elmin, ali təhsilin inkişafı, mövcud problemlərin həlli istiqamətində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər Sumqayıt Dövlət Universitetinin də fəaliyyətinin müasir tələblər səviyyəsində qurulmasına və inkişafına böyük zəmin yaratmışdır.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı, məzun tələbələri Məzun günü münasibətilə təbrik etdi, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı. Bildirdi ki, 60 illik yubileyini qeyd edən Sumqayıt Dövlət Universiteti həm ölkəmizdə, həm də ölkəmizdən kənarda böyük nüfuz qazanmışdır. İnanıram ki, məzunlarımız gələcəkdə ölkəmizin həyatında fəal rol oynayacaq, onun hərtərəfli inkişafına öz töhfələrini verəcəklər.
Rektor çıxışında vurğuladı ki, əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət gənclər siyasətinin nəticəsidir ki, bu gün ölkəmizdə idarəetmə bacarığı ilə seçilən vətənpərvər, intellektual, dünyagörüşlü yeni nəsil yetişib. Bugünkü Azərbaycan gəncliyi ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımız qarşısındakı xidmətlərini yüksək qiymətləndirir.
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesi müasir tələblərə uyğun olaraq həyata keçirilir. Universitetimizdə yüksək texnologiyalar əsasında qurulmuş yeni laboratoriyalar fəaliyyət göstərir. Maddi-texniki bazamız son texnoloji avadanlıqlarla təchiz olunub. Son illərdə universitetimizdə bazar iqtisadiyyatına və onun tələblərinə uyğun olaraq yeni ixtisaslar açılıb. Tək yeni tədris ilində İnformatika müəllimliyi, Korreksiyaedici təlim, Mexatronika və robototexnika mühəndisliyi, Sosial iş, Turizm işinin təşkili ixtisasları üzrə hazırlıqlar başlanılıb. Universitetimiz həm xaricdən, həm də daxildən yüksək bir zövqlə təmir olunaraq müəllimlərin və tələbələrin istifadəsinə verilib. Görülən son işlərdən biri də Tələbə evinin tələbələrimizin istifadəsinə verilməsidir. Bütün bu işlər savadlı kadrların yetişdirilməsinə, gənclərin vətənpərvərlik və sağlam ruhda tərbiyəsinə xidmət edir.
Rektor professor Elxan Hüseynov onu da vurğuladı ki, Azərbaycan gəncləri 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı da olduqca böyük qəhrəmanlıq göstərdilər. Məhz Ali Baş Komandanın rəhbərliyi və Azərbaycanın gənc əsgərlərinin şücaəti nəticəsində torpaqlarımız işğaldan azad olundu. 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqına Zəfər sevincini bəxş etməklə yanaşı, xalqımızın qəhrəman oğullarını da bir daha bizə tanıtdı.
Sonra elm və təhsildə, universitetin ictimai və mədəni həyatında fərqlənən məzunlara fəxri fərman, mükafat və hədiyyələr təqdim olundu.
Təqdimatdan sonra Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov çıxış edərək məzunları təbrik etdi, onlara uğurlar arzuladı və bildirdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, onun siyasi varisi möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin diqqəti və qayğısı sayəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti ölkənin və regionun nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Əbəs yerə deyil ki, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə bağlı imzaladığı Sərəncamda “Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq respublikanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarındandır” fikri universitetimizə verilən ən ali qiymətdir.
İcra başçısı Zakir Fərəcov çıxışında Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir qrup məzununun şəhərdə işlə təmin olunmasına şərait yaradılacağını diqqətə çatdırdı, sonra rektor professor Elxan Hüseynova hədiyyə təqdim etdi və universitetin bir qrup müəllimini səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə Fəxri fərmanla təltif etdi.
Sonra tələbələrin ifasında universitetin marşı səsləndi, şar və sülhün rəmzi olan göyərçinlər səmaya buraxıldı, ənənəvi “papaqatma” mərasimi keçirildi.
Tədbir konsert proqramı ilə davam etdi. Universitetin özfəaliyyət kollektivi ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artistləri: Nüşabə Ələsgərli, Səlim Abbasov, Muğam müsabiqəsinin laureatı Gülzar Fərəcova, tanınmış incəsənət xadimləri və digər gənc sənətçilər ifaları ilə məzunları təbrik etdilər.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете прошел «День выпускника»
29 июня перед первым учебным корпусом Сумгаитского государственного университета состоялся «День выпускника».
В мероприятии приняли участие заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, глава Исполнительной власти города Сумгаит Закир Фараджов, начальник Сумгаитского городского управления полиции полковник полиции Фаган Азадалиев, ректор проф. Эльхан Гусейнов, проректоры, профессора и преподаватели вуза, выпускники и их родители.
В начале гости и участники мероприятия почтили память Гейдара Алиева, возложив цветы к бюсту общенационального лидера, установленному в фойе университета. Также они возложили цветы перед мемориальным памятником  шехидам студентам-выпускникам университета, установленному во дворе университета и почтили память шехидов, павших за свободу и территориальную целостность нашей страны минутой молчания.
Выступивший на мероприятии заместитель министра образования Фирудин Гурбанов поздравил студентов с «Днем выпускника», передал им поздравление министра образования Эмина Амруллаева и пожелал выпускникам стать достойными и образованными гражданами нашей страны и трудиться на благо Азербайджана. Он сказал, что в последние годы в деятельности Сумгаитского государственного университета происходят позитивные перемены, благодаря вниманию и заботе главы государства о науке и образовании, а также целенаправленным мерам, осуществляемым в направлении решения существующих проблем.
Ректор университета проф. Эльхан Гусейнов приветствовал гостей и участников и поздравил выпускников с «Днем выпускника», пожелал им успехов в дальнейшей деятельности. Он отметил, что Сумгаитский государственный университет, отмечающий в этом году свое 60-летие, имеет престиж, как в нашей стране, так и за рубежом. Верю, что наши выпускники и в дальнейшем будут играть активную роль в жизни нашей страны и вносить свой вклад в ее всестороннее развитие.
Ректор подчеркнул, что в результате проводимой Гейдаром Алиевым государственной молодежной политики в нашей стране выросло новое поколение молодежи, которое отличается своим патриотизмом, интеллигентностью и широким кругозором, обладает хорошими управленческими способностями. Сегодняшняя азербайджанская молодежь высоко ценит заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева перед нашим народом.
На сегодняшний день учебный процесс в Сумгаитском государственном университете осуществляется в соответствии с требованиями современности. В университете действуют новые лаборатории, оснащенные с учетом высоких технологий. Материально-техническая база вуза обновлена новейшим технологическим оборудованием. В последние годы в нашем университете открыты новые специальности в соответствии с требованиями рыночной экономики. В новом учебном году началась подготовка специалистов по специальностям «Учитель информатики», «Коррекционное обучение», «Мехатроника и робототехника», «Социальная работа», «Организация труда в туризме». Недавно, с целью решить жилищные проблемы студентов, был отремонтирован и передан студентам «Студенческий дом». Все проделанные работы служат воспитанию образованных кадров, здоровой, патриотичной молодежи.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов также подчеркнул, что молодежь Азербайджана проявила большой героизм во время 44-дневной Отечественной войны. Под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева и мужества воинов Азербайджана наши земли были освобождены от оккупации. 44-дневная Отечественная война подарила азербайджанскому народу радость победы.
Далее выпускникам, отличившимся в науке и образовании, общественной и культурной жизни университета, были вручены почетные грамоты, призы и подарки.
После презентации глава Исполнительной власти города Сумгаит Закир Фараджов поздравил выпускников, пожелал им успехов и отметил, что благодаря историческим заслугам Гейдара Алиева, а также вниманию и заботе его политического преемника Президента Ильхама Алиева, Сумгаитский государственный университет стал престижным научно-образовательным учреждением страны и региона. Недаром в Указе, подписанном президентом Ильхамом Алиевым, в связи с 70-летием города Сумгаита отмечено, что «Сумгаитский государственный университет является одним из самых престижных высших учебных заведений республики», что можно считать самой высокой оценкой данной Сумгаитскому государственному университету.
Закир Фараджов отметил, что группа выпускников Сумгаитского государственного университета получат приглашение на трудоустройство в городе. В завершение своего выступления глава исполнительной власти вручил ректору Сумгаитского государственного университета проф. Эльхану Гусейнову подарок. Группе преподавателей университета также были вручены Почетные грамоты за эффективную научно-педагогическую деятельность.
Далее прозвучал гимн университета в исполнении студентов, после чего  в небо были выпущены воздушные шары и голуби, символизирующие мир, и состоялась традиционная церемония «папагатама» (подбрасывание шапки в небо).
Мероприятие продолжилось концертной программой. Помимо коллектива самодеятельности университета, выпускников поздравили заслуженные артисты Азербайджанской Республики Нушаба Алескерли, Салим Аббасов, лауреат конкурса мугама Гюльзар Фараджова и другие известные артисты.