SDU-da “Mən öz gələcəyimi seçirəm” mövzusunda seminar təşkil olundu
Bildiyimiz kimi, 26 İyun Narkotik Vasitələrinin Sui-istifadəsi və Qanunsuz Dövriyyəsi ilə Beynəlxalq Mübarizə Günü”dür. Bu münasibətlə iyunun 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Mən öz gələcəyimi seçirəm” mövzusunda seminar təşkil olundu.
Seminar Prezident İlham Əliyevin 2019-cu il 22 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019‒2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrası məqsədilə həyata keçirilib.
Tədbiri universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq narkomaniya, onun törətdiyi fəsadlar və bununla bağlı ölkəmizdə aparılan mübarizə tədbirləri barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, narkomaniyanın törətdiyi fəsadlara qarşı mübarizə bu gün xüsusilə aktual xarakter daşıyır, bəşəriyyətin ən ağrılı problemlərindən olan, cəmiyyətin ciddi bəlasına, xalqın, millətin təhlükə mənbəyinə çevrilən narkomaniya dinindən, dilindən, irqindən, sosial vəziyyətindən asılı olmayaraq, hamı üçün eyni dərəcədə təhlükəlidir. O, cinayətkarlığı, zorakılığı və korrupsiyanı yaradır, QİÇS-in sürətlə artmasına təkan verir, sosial-iqtisadi inkişafı səngidir, ailə və icmaları dağıdır. İctimaiyyətin diqqətini daim narkomaniya ilə bağlı problemlərə yönəltmək məqsədilə BMT tərəfindən 26 İyun – Narkomaniyaya və Narkotiklərin Qeyri-qanuni Dövriyyəsinə qarşı Mübarizə Günü kimi qeyd edilir. Bu istiqamətdə ölkəmizdə müxtəlif maarifləndirici tədbirlər həyata keçirilir.
Sonra Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının müdiri Tahir Xəlilov, kafedranın baş müəllimi Gülnarə Ələkbərli çıxış edərək tədbirin məqsəd və əhəmiyyətindən danışdılar. İştirakçılara narkotik maddələrdən istifadənin risk amilləri, narkotik asılılığın formalaşma mərhələləri, psixoaktiv maddələrin xüsusiyyətləri və onların sağlamlığa zərərli təsiri, antinarkotik təbliğatın vacibliyi, narkomanlığa qarşı mübarizə üsulları barədə geniş məlumat verdilər.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Elmin Novruzlu və digər tələbələr belə tədbirlərin keçirilməsinin gənclərin maarifləndirilməsi istiqamətində böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdilər və bildirdilər ki, narkotik vasitələrin zərərləri barədə ətraflı məlumatlar sayəsində gənclər həyatlarında doğru seçim edə biləcəklər. Çünki gənclərin bugünkü seçimləri gələcəkdəki həyatlarını müəyyənləşdirəcək. Narkomaniya isə gələcəyi olmayan həyat deməkdir.
Seminarda narkotiklərin insan orqanizminə məhvedici təsiri, törətdiyi sosial bəlalar, erkən müalicənin labüdlüyü, həmçinin narkomanlığın cəmiyyətə və insanların sağlamlığına ziyanı barədə təbliğatın aparılmasına dair videoçarx nümayiş etdirildi və mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı.

Home | News | A seminar on "I choose my future" was organized at SSU
As we know, June 26 is the International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking. On this occasion, a seminar on "I choose my future" was organized at Sumgayit State University on June 30.
The seminar was held in order to implement the "2019‒2024 State Program on the fight against drug addiction and illegal trafficking of narcotic drugs, psychotropic substances and their precursors" approved by the Decree of President Ilham Aliyev dated July 22, 2019.
The event was opened by the university's vice-rector for Social affairs and public relations  associate professor Elmar Khalilov, who gave detailed information about drug addiction, its consequences and the measures to combat it in our country. He said that the fight against the consequences caused by drug addiction is particularly important  today, drug addiction  which is one of the most painful problems of humanity, a serious problem of society, a source of danger for the people and the nation is equally dangerous for everyone, regardless of religion, language, race, and social status. It breeds crime, violence and corruption, it promotes the rapid increase of AIDS and slows down socio-economic development and tears apart families and communities. June 26 is marked by the UN as the Day of Combating Drug Addiction and Illegal Trafficking in order to constantly focus the public's attention on the problems related to drug addiction. In this direction, various educational events are carried out in our country.
Then,  Tahir Khalilov head of the department of Civil Defense, medical and physical training, Gulnara Alakbarli  senior lecturer  of the department spoke about the purpose and importance of the event. The participants were given extensive information about the risk factors of  using drug , the stages of drug addiction formation, the properties of psychoactive substances and their harmful effects on health, the importance of anti-narcotic propaganda, and methods of combating drug addiction.
Elmin Novruzlu, a third-year student of the faculty of History and geography, and other students noted that holding such events is of great importance in the direction of educating young people and stated that thanks to detailed information about the harms of drugs, young people will be able to make the right choice in their lives. Because today's choices of young people will determine their future life. Drug addiction means a life without a future.
At the seminar, a video clip was shown on the destructive effect of drugs on the human body, it causes  the social problems, the necessity of early treatment, as well as the harm of drug addiction to society and people's health.