Əsas səhifə | Xəbərlər | İngilis dili kurslarını bitirən SDU əməkdaşlarının yekun təqdimatları keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 İyul 2022 15:42
İngilis dili kurslarını bitirən SDU əməkdaşlarının yekun təqdimatları keçirildi
İyulun 19-da  SDU-nun kiçik Akt zalında universitet müəllimləri üçün təşkil olunmuş ingilis dili kurslarını bitirən əməkdaşlarımızın yekun təqdimatları keçirildi.
Tədbirdə iştirak edən rektor professor Elxan Hüseynov çıxış edərək iştirakçıları salamladı, layihənin mühüm əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin yüksəkreytinqli universitetlər sırasında yer almasını təmin edən çoxsaylı şərtlərdən biri də müxtəlif ixtisaslarda tədrisin ingilis dilində aparılmasıdır. Bunun üçün ingilis dilinin şifahi və yazılı nitqini yüksək səviyyədə bilən, kommunikasiya vərdişləri olan, öz sahəsi üzrə xarici dildə peşə və akademik bacarıqları ilə seçilən müəllimlərin hazırlanması əsas vəzifələrdən biridir. Ötən illər ərzində bu istiqamətdə universitetimiz bir çox layihələrin müəllifi və iştirakçısı olmuşdur.
Həmçinin SDU-nun beynəlxalq əlaqələrindən, müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlarından danışan rektor onu da vurğuladı ki, dövrün tələbi olan elm və təhsil sahələri arasında inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinin və xarici universitetlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə SDU dünyanın bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Məqsədimiz universitetdə xarici dil biliyinə, qlobal çağırışlara cavab verəcək yeni texnologiyaları çevik mənimsəyən, praktiki bilik və bacarıqlara yiyələnən, müasir və gələcək əmək bazarının tələblərinə cavab verən rəqabətqabiliyyətli və yüksəkixtisaslı peşəkar kadrların hazırlanmasını təmin etməkdir.
Xarici dillər kafedrasının təşkil etdiyi təlimin uğurla başa çatmasında əməyi keçən hər kəsə minnətdarlığını bildirən rektor professor Elxan Hüseynov əldə olunan nailiyyətlərə görə əməkdaşları  təbrik etdi.
Sonra Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova universitet müəllimləri üçün təşkil olunmuş ingilis dili kurslarının məramı barədə geniş məlumat verərək, bildirdi ki, müasir dövrün reallıqları  təhsil sahəsində çalışanların kommunikativ və ünsiyyət bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi zəruriliyini  şərtləndirir. Ünsiyyət bacarıqlarından söhbət düşəndə isə, ilk növbədə,  ingilisdilli müəllimlər, onların  səriştə və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi önə çıxır.  Son  illərdə  ingilis dilinin əhəmiyyətinin daha da artması isə bu sahənin müəllimlərindən çeviklik, xüsusi qabiliyyətlər tələb edir. Elə bu məqsədlə,  Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illiyi ərəfəsində yeni layihəyə start verildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun təşşəbbüsü və dəstəyi ilə professor-müəllim və tədris-köməkçi heyətin ingilis dili vərdişlərinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə intensiv ingilis dili qrupları yaradıldı. Bu məşğələlərdə iştirak etmək üçün universitetin müxtəlif fakültə və kafedralarından 107 əməkdaş müraciət etmişdir. İştirakçıların ingilis dili səviyyəsini müəyyənləşdirmək üçün sınaq imtahanı keçirilmiş və bunun nəticəsində 6 qrup yaradılmışdır ki, onlardan biri orta, beşi isə elementar səviyyə üçün nəzərdə tutulmuşdur. Dərslər məşğələ xarakterli olmaqla, həftədə iki dəfə keçirilmişdir. Məşğələlərdə müxtəlif texniki vasitələrdən, dərslik və iş dəftərlərindən istifadə edilməklə dinləmə, yazı, oxu və danışıq vərdişləri inkişaf etdirilmiş və təkmilləşdirilmişdir.
Qruplarda məşğələləri Xarici dillər kafedrasının baş müəllimləri: Dilarə Kərimova, Kəmalə Yəhyayeva, Xatirə Yusibova, Sevda Səfərova, müəllimlər: Aytən Bünyatova, Aynurə Xanlarova və Rüfət İbrahimov aparmışlar.
Professor Nigar İsgəndərova onu da qeyd etdi ki, universitetin müəllim-köməkçi heyətinin böyük marağına səbəb olmuş bu məşğələlər onlarda ingilis dilini daha yaxşı mənimsəməyə stimul yaratmışdır. O, çıxışının sonunda qısa zaman kəsiyində əldə olunan uğurlara görə lahiyənin ideya müəllifi və himayədarı rektor professor Elxan Hüseynova diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirdi.
Sonra kursda iştirak edən bir qrup müəllim ingilis dilində müxtəlif mövzuları əhatə edən təqdimatlarla çıxış etdilər və kurs dövründə əldə etdikləri bilik və bacarıqlara  görə  universitetin rəhbərliyinə və Xarici dillər kafedrasının professor-müəllim heyətinə təşəkkürlərini bildirdilər.

Главная страница | Новости | Состоялись итоговые презентации сотрудников СГУ, прошедших курсы английского языка
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Июль 2022 15:42
Состоялись итоговые презентации сотрудников СГУ, прошедших курсы английского языка
19 июля в малом актовом зале СГУ прошли итоговые презентации сотрудников университета, окончивших курсы английского языка, организованные для преподавателей вуза.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников и рассказал о важности проекта. Он отметил, что одним из нескольких условий, выполнение которых может обеспечить Сумгаитскому государственному университету место среди высокорейтинговых вузов, является преподавание в вузе различных специальностей на английском языке. Для этого необходимо подготовить преподавателей, владеющих высоким уровнем устного и письменного английского языка, обладающих коммуникативными навыками, отличающихся профессиональными и академическими навыками владения иностранным языком в своей области. В течение последних лет наш университет является автором и участником нескольких проектов, осуществленных в этом направлении.
Ректор рассказал о международных связях СГУ, об успехах в направлении академической мобильности преподавателей и студентов. Он подчеркнул, что учитывая важность углубления интеграции между наукой и образованием и расширения сотрудничества с зарубежными вузами, что является требованием времени, СГУ тесно сотрудничает с ведущими вузами мира с целью подготовки высококвалифицированных кадров.
Наша цель обеспечение подготовки в университете конкурентоспособных и высококвалифицированных профессиональных кадров, владеющих иностранным языком, способных осваивать новые технологии, гибко реагировать на глобальные вызовы, приобретать практические знания и навыки, отвечать требованиям современного и перспективного рынка труда.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов выразил признательность всем, кто способствовал успешному завершению обучения, организованного кафедрой иностранных языков и поздравил сотрудников с достижениями.
Далее выступила заведующая кафедрой иностранных языков филологического факультета проф. Нигяр Искендерова, которая рассказала о цели курсов английского языка, организованных для преподавателей вуза, и отметила, что реалии современной эпохи требуют развития коммуникативных способностей работников сферы образования. Когда речь идет о коммуникативных навыках, в первую очередь имеется в виду компетентность и повышение квалификации англоязычных преподавателей. Возрастающее значение английского языка в последние годы требует гибкости и особых способностей от преподавателей в этой области. С этой целью в канун 60-летия Сумгаитского государственного университета был запущен новый проект. По инициативе и при поддержке ректора университета проф. Эльхана Гусейнова были созданы «интенсивные группы английского языка» с целью повышения уровня владения английским языком профессоров, преподавателей и других сотрудников университета.
Для участия на курсах подали заявки 107 сотрудников от разных факультетов и кафедр университета. По итогам проведенного теста на определение уровня владения английским языком, было создано 6 групп, одна из которых была определена как средний уровень, а пять остальных как начальный. Занятия проводились два раза в неделю. С помощью различных технических средств, учебников и рабочих тетрадей на занятиях развивались и совершенствовались навыки аудирования, письма, чтения и разговорной речи.
Занятия в группах проводили старшие преподаватели кафедры иностранных языков Диляра Керимова, Кямаля Яхъяева, Хатира Юсибова, Севда Сафарова, преподаватели Айтен Бунятова, Айнура Ханларова и Руфат Ибрагимов.
Проф. Нигяр Искендерова также отметила, что эти занятия вызвали большой интерес у профессорско-преподавательского состава университета и стимулировали у них желание лучше овладеть английским языком. В завершение своего выступления проф. Нигяр Искендерова поблагодарила ректора проф. Эльхана Гусейнова, автора идеи проекта, за поддержку, внимание и заботу, благодаря которым за короткий срок были достигнуты успехи.
Затем преподаватели принявшие участие на курсах, выступили с презентациями на английском языке на различные темы и выразили благодарность администрации университета и профессорско-преподавательскому составу кафедры иностранных языков за знания и навыки, полученные ими.