Əsas səhifə | Xəbərlər | İngilis dili kurslarını bitirən SDU əməkdaşlarının yekun təqdimatları keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 İyul 2022 15:42
İngilis dili kurslarını bitirən SDU əməkdaşlarının yekun təqdimatları keçirildi
İyulun 19-da  SDU-nun kiçik Akt zalında universitet müəllimləri üçün təşkil olunmuş ingilis dili kurslarını bitirən əməkdaşlarımızın yekun təqdimatları keçirildi.
Tədbirdə iştirak edən rektor professor Elxan Hüseynov çıxış edərək iştirakçıları salamladı, layihənin mühüm əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin yüksəkreytinqli universitetlər sırasında yer almasını təmin edən çoxsaylı şərtlərdən biri də müxtəlif ixtisaslarda tədrisin ingilis dilində aparılmasıdır. Bunun üçün ingilis dilinin şifahi və yazılı nitqini yüksək səviyyədə bilən, kommunikasiya vərdişləri olan, öz sahəsi üzrə xarici dildə peşə və akademik bacarıqları ilə seçilən müəllimlərin hazırlanması əsas vəzifələrdən biridir. Ötən illər ərzində bu istiqamətdə universitetimiz bir çox layihələrin müəllifi və iştirakçısı olmuşdur.
Həmçinin SDU-nun beynəlxalq əlaqələrindən, müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlarından danışan rektor onu da vurğuladı ki, dövrün tələbi olan elm və təhsil sahələri arasında inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinin və xarici universitetlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə SDU dünyanın bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Məqsədimiz universitetdə xarici dil biliyinə, qlobal çağırışlara cavab verəcək yeni texnologiyaları çevik mənimsəyən, praktiki bilik və bacarıqlara yiyələnən, müasir və gələcək əmək bazarının tələblərinə cavab verən rəqabətqabiliyyətli və yüksəkixtisaslı peşəkar kadrların hazırlanmasını təmin etməkdir.
Xarici dillər kafedrasının təşkil etdiyi təlimin uğurla başa çatmasında əməyi keçən hər kəsə minnətdarlığını bildirən rektor professor Elxan Hüseynov əldə olunan nailiyyətlərə görə əməkdaşları  təbrik etdi.
Sonra Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova universitet müəllimləri üçün təşkil olunmuş ingilis dili kurslarının məramı barədə geniş məlumat verərək, bildirdi ki, müasir dövrün reallıqları  təhsil sahəsində çalışanların kommunikativ və ünsiyyət bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi zəruriliyini  şərtləndirir. Ünsiyyət bacarıqlarından söhbət düşəndə isə, ilk növbədə,  ingilisdilli müəllimlər, onların  səriştə və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi önə çıxır.  Son  illərdə  ingilis dilinin əhəmiyyətinin daha da artması isə bu sahənin müəllimlərindən çeviklik, xüsusi qabiliyyətlər tələb edir. Elə bu məqsədlə,  Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illiyi ərəfəsində yeni layihəyə start verildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun təşşəbbüsü və dəstəyi ilə professor-müəllim və tədris-köməkçi heyətin ingilis dili vərdişlərinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə intensiv ingilis dili qrupları yaradıldı. Bu məşğələlərdə iştirak etmək üçün universitetin müxtəlif fakültə və kafedralarından 107 əməkdaş müraciət etmişdir. İştirakçıların ingilis dili səviyyəsini müəyyənləşdirmək üçün sınaq imtahanı keçirilmiş və bunun nəticəsində 6 qrup yaradılmışdır ki, onlardan biri orta, beşi isə elementar səviyyə üçün nəzərdə tutulmuşdur. Dərslər məşğələ xarakterli olmaqla, həftədə iki dəfə keçirilmişdir. Məşğələlərdə müxtəlif texniki vasitələrdən, dərslik və iş dəftərlərindən istifadə edilməklə dinləmə, yazı, oxu və danışıq vərdişləri inkişaf etdirilmiş və təkmilləşdirilmişdir.
Qruplarda məşğələləri Xarici dillər kafedrasının baş müəllimləri: Dilarə Kərimova, Kəmalə Yəhyayeva, Xatirə Yusibova, Sevda Səfərova, müəllimlər: Aytən Bünyatova, Aynurə Xanlarova və Rüfət İbrahimov aparmışlar.
Professor Nigar İsgəndərova onu da qeyd etdi ki, universitetin müəllim-köməkçi heyətinin böyük marağına səbəb olmuş bu məşğələlər onlarda ingilis dilini daha yaxşı mənimsəməyə stimul yaratmışdır. O, çıxışının sonunda qısa zaman kəsiyində əldə olunan uğurlara görə lahiyənin ideya müəllifi və himayədarı rektor professor Elxan Hüseynova diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirdi.
Sonra kursda iştirak edən bir qrup müəllim ingilis dilində müxtəlif mövzuları əhatə edən təqdimatlarla çıxış etdilər və kurs dövründə əldə etdikləri bilik və bacarıqlara  görə  universitetin rəhbərliyinə və Xarici dillər kafedrasının professor-müəllim heyətinə təşəkkürlərini bildirdilər.

Home | News | The final presentations of employees of SSU who completed English language courses were held
The final presentations of employees of SSU who completed English language courses were held
On July 19, the final presentations of our employees who graduated from the English language courses organized for university teachers were held in the small assembly hall of SSU.
Rector professor Elkhan Huseynov  greeted the participants, spoke about the importance of the project, and stated that one of the many conditions that ensure Sumgayit State University"s place among high-ranking universities is the teaching in English in various specialties. For this, one of the main tasks is to train lecturers who have a high level of oral and written English, communication skills and are distinguished by their professional and academic skills in a foreign language. During the past years, our university has been the author and participant of many projects in this direction.
Speaking about  international relations of SSU and important successes in the direction of teacher-student mobility, the rector also emphasized that, taking into account the importance of deepening the integration between the fields of science and education and expanding cooperation with foreign universities, which is the demand of the time,  in order to  prepare highly qualified personnel SSU closely cooperates  with the world"s leading higher education institutions. Our goal is to ensure the training of competitive and highly qualified professional personnel who can flexibly adopt new technologies that will respond to global challenges, acquire practical knowledge and skills, meet the requirements of the modern and future labor market.
Expressing his gratitude to everyone who contributed to the successful completion of the training organized by the department of Foreign languages, rector  Elkhan Huseynov congratulated the employees on the achievements.
Then, the head of the department of Foreign languages ​​of the faculty of Philology professor Nigar Iskenderova  gave extensive information about the purpose of the English language courses organized for university teachers, and stated that the realities of the modern era require the development of communicative and communication skills of those working in the field of education. When it comes to communication skills, first of all, English-speaking teachers, their competence and skills improvement come to the fore. The increasing importance of the English language in recent years requires flexibility and special abilities from the teachers of this field. For this purpose, a new project was launched on the eve of the 60th anniversary of Sumgayit State University. With the initiative and support of the rector of the university, professor Elkhan Huseynov "intensive English language groups" were created in order to improve the English language skills of professors and teaching assistants. 107 employees from different faculties and departments of the university applied to participate in these lessons. A test was conducted to determine the English language level of the participants, and as a result, 6 groups were created, one of which was consired for the intermediate level, and five for the elementary level. Classes were conducted twice a week. Listening, writing, reading and speaking skills were developed and improved by using various technical tools, textbooks and workbooks in the classes.
Senior lecturers  of the department of Foreign languages Dilara Karimova, Kamala Yahyayeva, Khatira Yusibova, Sevda Safarova, lecturers Ayten Bunyatova, Aynura Khanlarova and Rufat Ibrahimov conducted the exercises in the groups.
Professor Nigar Iskenderova also noted that these lessons , which aroused the great interest of the teaching staff of the university, created an incentive for them to master the English language better. At the end of her speech, she expressed her gratitude to rector professor Elkhan Huseynov, the author of the idea  for his attention and care for the successes achieved in a short period of time.
Then, a group of teachers who participated in the course made presentations in English covering various topics and expressed their gratitude to the university administration and the faculty of the department of Foreign languages ​​for the knowledge and skills they acquired during the course.