SDU-nun nümayəndə heyəti Almaniyada rəsmi səfərdə oldu
Sentyabrın 19-dan 23-dək  Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorunun müşaviri dosent Zəfər Hüseynov və Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri baş müəllim Nərmin Həsənova Almaniyada ezamiyyətdə oldular.
Onlar Düsseldorf şəhərində yerləşən, Almaniyanın nüfuzlu akkreditasiya qurumu olan ASİİN-ə (Almaniya Beynəlxalq Akkreditasiya Agentliyi) səfər etdilər. Səfərin əsas məqsədi Mühəndislik fakültəsi üzrə 3 təhsil proqramının beynəlxalq akkreditasiyadan keçirilməsi barədə ilkin müzakirələr aparmaq, bununla əlaqədar olaraq akkreditasiya öncəsi prosedurla tanışlıq, özünüqiymətləndirmə hesabatlarının ASİİN qayda və təlimatlarına uyğun hazırlanması idi. ASİİN-nin icraçı direktoru Dr. İring Vasser və agentliyin layihə meneceri Paulina Petraçenko ilə təhsil proqramlarının beynəlxalq akkreditasiyası barədə geniş müzakirələr aparıldı və müvafiq müqavilə hazırlandı. Görüş zamanı özünütəhlil hesabatlarının hazırlanması, agentliyə təqdim edilməsi və beynəlxalq ekspertlərin SDU-ya səfərinin tarixləri dəqiqləşdirildi.
Sentyabrın 21-də SDU-nun nümayəndə heyəti Brandenburq Texniki Universiteti Cottbus-Senftenberqə (BTU) səfər etdi. Görüşdə BTU-nun Metalkəsən dəzgahlar kafedrasının müdiri və Maşınqayırma, elektronika və elektrik sistemləri fakültəsinin dekan müavini prof. Dr. Silvia Simon, universitetin digər akademik heyəti, həmyerlilərimiz, BTU-nun doktorantı İlqar Abbasov və elmi işçisi Daşqın Turabov iştirak etdilər. Məlumat üçün bildirək ki, prof. Dr. Silvia Simon Azərbaycan Texniki Universitetinin də Fəxri doktorudur. Səfər çərçivəsində BTU-nun ən son müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyaları, auditoriyaları ilə tanışlıq oldu. SDU və BTU arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq barədə müzakirələr aparıldı. Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova SDU haqqında geniş videotəqdimatla çıxış etdi.
Prof. Dr. Silvia Simon SDU-nun tələbələrini yayda Almaniyaya BTU-da təcrübə proqramlarında iştirak etməyə dəvət etdi. SDU nümayəndə heyəti də öz növbəsində prof. Simonu SDU-da mühazirələr aparmağa dəvət etdi. Yaxın günlərdə hər iki universitet arasında elm və təhsil sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın ətraflı müzakirəsi üçün onlayn formatda görüşün təşkil olunması barədə razılıq əldə edildi.

Делегация СГУ посетила с официальным визитом Германию
С 19 по 23 сентября советник ректора Сумгаитского государственного университета доц. Зафар Гусейнов и руководитель отдела обеспечения качества образования ст. преп. Нармин Гасанова находились в командировке в Германии.
Они посетили престижное агентство по аккредитации ASIIN (Немецкое международное агентство по аккредитации), расположенное в Дюссельдорфе. Основной целью визита было проведение предварительных обсуждений международной аккредитации 3 образовательных программ инженерного факультета, ознакомление с процедурой, предшествующей аккредитации, а также подготовка отчетов по самооцениванию в соответствии с правилами и рекомендациями ASIIN. На встрече с исполнительным директором ASIIN доктором Ирингом Вассером и проектным менеджером агентства Паулиной Петраченко обсуждались вопросы, связанные с международной аккредитацией образовательных программ и подготовлено соответствующее соглашение. Также были уточнены сроки подготовки и представления в агентство отчетов-самоанализов и визита международных экспертов в СГУ.
21 сентября делегация СГУ посетила Бранденбургский технический университет Котбус-Зенфтенберг (БТУ). На встрече принимали участие заведующая кафедрой металлообрабатывающих станков БТУ и заместитель декана факультета машиностроения, электроники и электрических систем, проф. доктор Сильвия Симон и другие преподаватели университета, а также наши соотечественники докторант БТУ Ильгар Аббасов и научный сотрудник Дашгын Турабов. Отметим, что проф. доктор Сильвия Симон является почетным доктором Азербайджанского технического университета. В рамках визита делегация СГУ ознакомилась с лабораториями и аудиториями БТУ, оснащенными новейшим современным оборудованием. Представители СГУ и БТУ провели переговоры о сотрудничестве в области науки и образования. Руководитель отдела обеспечения качества образования Нармин Гасанова выступила с видео-презентацией о СГУ.
Проф. Dr. Сильвия Симон пригласила студентов СГУ посетить летом Германию для участия в программах стажировки в БТУ. Делегация СГУ, в свою очередь, пригласила проф. Сильвию Симон прочитать лекции в СГУ. Между вузами была достигнута договоренность об организации онлайн встречи в ближайшее время для детального обсуждения взаимного сотрудничества в сфере науки и образования.