Əsas səhifə | Xəbərlər | Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Vətən müharibəsi şəhidinin abidə kompleksinin açılış mərasimində iştirak edib
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Oktyabr 2022 16:30
Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Vətən müharibəsi şəhidinin abidə kompleksinin açılış mərasimində iştirak edib
Oktyabrın 4-də 44 günlük Vətən müharibəsinin şəhidi Telman Nadir oğlu Abışovun xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə Hacı Zeynalabdin qəsəbəsi Səməd Vurğun küçəsində abidə kompleksinin açılışı olub.
Tədbirdə şəhidin ailə üzvləri, döyüş yoldaşları ilə yanaşı, şəhid ailələri, qazilər, Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin məsul işçiləri, Millət vəkili Müşfiq Məmmədli, məktəb və bağça kollektivləri, Qəsəbə Ağsaqqallar şurasının üzvləri və Hacı Zeynalabdin qəsəbə sakinləri, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Unversitetinin Filologiya fakültəsinin bir qrup professor-müəllim və tələbəsi iştirak etdilər.
Öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, daha sonra şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Sonra Telman Abışovun abidəsinin açılışı oldu. Abidə önünə tər gül dəstələri düzüldü.
Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin Ərazi idarəetmə və yerli özünüidarə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Gündüz Əliyev, Millət vəkili Müşfiq Məmmədli, Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyəti Başçısının Hacı Zeynalabdin Tağıyev inzibati ərazi dairəsi üzrə nümayəndəsi Lalə Hacıyeva, SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, professor AstanBayramov və digər şəxslər çıxış edərək Azərbaycan Ordusunun 44 günlük vətən müharibəsində göstərdiyi şücaətindən danışdılar.
Bildirildi ki, Telman Nadir oğlu Abışov 1995-ci il oktyabrın 3-də Sumqayıt şəhərində anadan olub. O, Füzulinin və Şuşanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Noyabrın 10-da Şuşada şəhidlik zirvəsinə ucalaraq, Sumqayıt Şəhidlər xiyabanında dəfn edilib. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatıldığı və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamlarına əsasən Telman Abışov ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, “Füzulinin azad olunmasına görə”, “İgidliyə görə” medalları ilə təltif edilib.
Çıxış edən şəhid ailələri və qazilər onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident cənab İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevava öz təşəkkürlərini bildirdilər.
Tədbir məktəblilərin və bağçalarda təlim-tərbiyə alan balaca fidanların vətənpərvərlik ruhunda səsləndirdikləri şeirlərlə davam etdirilib.

Главная страница | Новости | Группа преподавателей и студентов факультета Филологии приняла участие в открытии мемориального комплекса в честь шехида Отечественной войны
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Октябрь 2022 16:30
Группа преподавателей и студентов факультета Филологии приняла участие в открытии мемориального комплекса в честь шехида Отечественной войны
4 октября на улице Самеда Вургуна в поселке Гаджи Зейналабдин состоялось открытие мемориального комплекса в честь шехида 44-дневной Отечественной войны Тельмана Надир оглу Абышова.
В мероприятии приняли участие члены семьи шехида, его боевые товарищи, представители семей шехидов, ветераны, ответственные работники Сумгаитской городской исполнительной власти, народный депутат Мушфиг Мамедли, представители коллективов школ и детсадов, члены Совета старейшин поселка, а также представители профессорско-преподавательского и студенческого состава факультета Филологии СГУ.
Вначале прозвучал Государственный Гимн Азербайджанской Республики. Участники минутой молчания почтили память шехидов.
Затем состоялось открытие мемориального памятника и присутствующие возложили цветы к памятнику, воздвигнутому в честь шехида.
Выступили: зав. отделом работы с органами территориального управления и местного самоуправления Сумгаитской городской исполнительской власти Чингиз Алиев, народный депутат Мушфиг Мамедли, представитель Главы исполнительной власти города Сумгаита по поселковому административно-территориальному округу Лала Гаджиева, декан факультета филологии СГУ доцент Севиндж Гамзаева, профессор Астан Байрамов. Докладчики рассказали об отваге и героизме Азербайджанской Армии в период 44–дневной Отечественной войны. Было отмечено, что Тельман Надир оглу Абышов родился 3 октября 1995 года в городе Сумгаите. Он участвовал в боях за освобождение Физули и города
Шуша, а 10 ноября героически погиб в Шуше в боях с врагом и был похоронен на Аллее шехидов города Сумгаита. За отвагу и героизм, проявленные Тельманом Абышовым в боях за территориальную целостность Азербайджана и выполнение боевой задачи, поставленной перед воинской частью, он посмертно награжден Президентом Ильхамом Алиевым медалями “Vətən uğrunda” («За Родину»), “Fizulinin azad olmasına görə” («За освобождение Физули), “İgidliyə görə” («За отвагу).
Выступившие представители членов семей шехидов и ветераны поблагодарили Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиеву за внимание и заботу.