Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyəti istiqamətində işlər davam etdirilir
Yerləşdirilmə tarixi : 08 Oktyabr 2022 14:03
Sumqayıt Dövlət Universitetində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyəti istiqamətində işlər davam etdirilir
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Proqramının müvafiq müddəalarını əsas tutaraq, SDU-nun Elmi Şurasında təsdiq olunmuş 2020-2025-ci illər üçün Strateji İnkişaf Planında universitet nəzdində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması nəzərdə tutulmuş və müvafiq işlərin həyata keçirilməsinə başlanmışdır.
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun 27.05.2022-ci il tarixli R-29/1 nömrəli əmri ilə İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi məqsədilə İşçi qrupu, Mentor qrupu və Ekspert qrupu yaradılmış, İşçi qrupunun Fəaliyyət planı təsdiq edilmişdir.
Sözügedən Fəaliyyət planında düşünülən işlərə müvafiq olaraq 07.10.2022-ci il tarixində Sumqayıt Dövlət Universitetində İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılması və səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi məqasədilə yaradılan İşçi qrupun üzvləri Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov və Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyində işgüzar səfərdə olmuş, Agentlik rəsmiləri ilə görüşmüş və universitetdə əqli mülkiyyət hüquqları sahəsinin səmərəli fəaliyyətini təmin etmək istiqamətində dəyərli təcrübə toplamışlar.
Görüş zamanı Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Gülnarə Rüstəmova, Patent Ekspertiza şöbəsinin direktor əvəzi Anar Hüseynov və Təlim, nəşr və innovasiyalar şöbəsinin müdiri Aydın Hüseynovla SDU-da yaradılacaq İYM-da ərsəyə gələn bütün ideya, ixtiralar və digər əqli mülkiyyətlərin vaxtında patentləşməsi və bu istiqamətdə səmərəli fəaliyyət haqqında, gələcək əməkdaşlıq barəsində geniş müzakirələr aparıldı.
Görüşdə Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə SDU arasında müvafiq fəaliyyət sahələri üzrə qarşılıqlı əhəmiyyət kəsb edən tədbirlərin keçirilməsi və müqavilələrin bağlanması qərara alındı.

Главная страница | Новости | Работы по созданию в Сумгаитском государственном университете Центра инновационного творчества продолжаются
Yerləşdirilmə tarixi : 08 Октябрь 2022 14:03
Работы по созданию в Сумгаитском государственном университете Центра инновационного творчества продолжаются
Руководствуясь соответствующими положениями Государственной программы Азербайджанской Республики, в Стратегическом плане развития на 2020-2025 годы Сумгаитского государственного университета, утвержденном на Ученом совете вуза, предусмотрено создание Центра инновационного творчества и начато осуществление соответствующих мер.
В соответствии с приказом ректора профессора Эльхана Гусейнова R-29/1 от 27.05.2022 года и с целью создания и обеспечения эффективной деятельности Центра инновационного творчества утвержден План деятельности рабочей, экспертной и менторской групп.
В соответствии с предусмотренными работами, 07.10.2022 года члены рабочей группы - проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов, зав. кафедрой автоматизации процессов профессор Джаваншир Мамедов и зав. Научной частью доцент Самир Оруджев, побывали с рабочим визитом в Агентстве интеллектуальной собственности АР, встретились с его официальными лицами. Члены рабочей группы приобрели богатый опыт по обеспечению эффективной деятельности в области прав на интеллектуальную собственность в университете.
Во время встречи были проведены обсуждения по патентованию всех идей, открытий и других видов интеллектуальной собственности, которые будут предложены во вновь созданном Центре инновационного творчества, и вопросы будущего сотрудничества.
В обсуждениях приняли участие советник председателя Президиума Агентства интеллектуальной собственности Гюльнара Рустамова, и.о. директора Отдела патентной экспертизы Анар Гусейнов и зав. Отделом обучения, печати и инноваций Айдын Гусейнов.
На встрече было решено проведение в будущем мероприятий, представляющих взаимный интерес по соответствующим областям деятельности, и заключение договоров между Агентством интеллектуальной собственности АР и СГУ.