Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Vətən müharibəsi şəhidlərinin ildönümündə iştirak ediblər
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Oktyabr 2022 15:22
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Vətən müharibəsi şəhidlərinin ildönümündə iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının azadlığı, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan, hərbi əməliyyatla əlaqədar itkin düşən və qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş qaydada ölmüş hesab edilən şəxslərin və onların ailələrinin statusunu və sosial müdafiəsini təmin etmək məqsədilə dövlətimiz daima vacib qərarlar qəbul edir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamları ilə şəhid ailələri daim dövlət qayğısı ilə əhatələnir, onların məişət və sosial problemləri həll edilir. Sumqayıt Dövlət Universitetinin müəllim və tələbə kollektivi də bu ənənəyə qoşularaq, mütəmadi olaraq şəhid ailələrini ziyarət edir, onlara mənəvi dəstək olur. Bu silsilə ziyarətlərin davamı olaraq, oktyabrın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin  əməkdaşları ildönümü qeyd edilən Vətən müharibəsi şəhidi Emil Əliyevin anım mərasimində iştirak ediblər, şəhidin məzarı önünə gül dəstələri qoyaraq əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Qeyd edək ki, Emil Əziz oğlu Əliyev oktyabrın 6-da Füzuli və Cəbrayıl rayonları uğrunda gedən döyüşlərdə adını tarixə yazaraq şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Oktyabrın 9-da isə fakültənin bir qrup müəllim və tələbəsi Şabran şəhərində fakültənin tələbəsi olmuş Vətən müharibəsi şəhidi, əsgər Seyfəddin Balağayevin ildönümündə iştirak edib, onu xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Şəhidin ailə üzvləri Seyfəddin Balağayevlə bağlı xatirələrini bölüşərək onun şərəfli döyüş yolundan bəhs ediblər. Prezident cənab İlham Əliyevin həssas əhali qruplarının sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, rifah halının yaxşılaşdırılması məqsədilə imzaladığı Fərman və Sərəncamlardan məmnunluq ifadə edərək, bu kateqoriyadan olan vətəndaşlara göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlətimizin başçısına və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Çıxış edənlər Seyfəddin Balağayevin qısa, şərəfli həyat yolundan, onun Vətən müharibəsində göstərdiyi igidliklərdən söz açıblar.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekan müavini Könül Hacıyeva Seyfəddinin tələbəlik illərində həmişə nizam – intizamlı və nümunəvi tələbə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti hər zaman öz şəhidləri ilə fəxr edib, onlarla qürur duyur.
Qeyd edək ki, Seyfəddin Balağayev ölümündən sonra "Vətən uğrunda", “İgidliyə görə” və “Suqovuşanın azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunmuşdur.

A GROUP OF LECTURERS AND STUDENTS OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS PARTICIPATED IN THE ANNIVERSARY OF THE MARTYRS OF THE PATRIOTIC WAR
Our state always makes important decisions in order to ensure the status and social welfare of the persons who died for the freedom, sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, went missing due to military operations and were considered dead in accordance with the legislation, and their families. With the relevant Decrees of the President of the Republic of Azerbaijan, the families of martyrs are constantly surrounded by state care, and their household and social problems are solved. The lecturers and students of Sumgayit State University join this tradition and regularly visit the families of martyrs and provide them with moral support. As a continuation of this series of visits on October 6, employees of the faculty of Physics and electroenergetics of Sumgayit State University participated in the remembrance occasion of the martyr of the Patriotic War Emil Aliyev.
Emil Aziz oglu Aliyev was martyred on October 6 in the battles for Fuzuli and Jabrayil regions.
On October 9, a group of lecturers and students of the faculty participated in the anniversary of the martyr of the Patriotic war Seyfeddin Balagayev, who was a student of the faculty in the city of Shabran.
The family members of the martyr shared their memories of Seyfeddin Balagayev and talked about his war path. They expressed their satisfaction with the decrees and orders signed by President Mr. Ilham Aliyev in order to strengthen the social well-being of citizens to the head of state and First vice-president Mehriban Aliyeva for the attention and care.
The speakers talked about Seyfeddin Balagayev"s short and honorable life, his bravery in the Patriotic war.
Konul Hajiyeva, deputy dean of the faculty of Physics and electroenergetics stated that Seyfeddin was always a disciplined and exemplary student during his student years.