SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş fakültələrarası idman spartakiadasına start verildi
Oktyabrın 17-dən başlayaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş SDU və onun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrinin fakültələrarası 4 idman növü (voleybol, stolüstü tennis, dama və şahmat) üzrə spartakiadasına start verildi.
Tədbiri universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq idmançı tələbələri salamladı və onlara uğurlar arzulayaraq qeyd etdi ki, respublikamızda bədən tərbiyəsi və idmana dövlət qayğısı gündən-günə artır. Bunun sayəsində Azərbaycanda idmanın səviyyəsi yüksək templə inkişaf edir. Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev ölkə həyatının bütün sahələrini, o cümlədən idmanın da inkişafını daim diqqət mərkəzində saxlayıb, kütləvi idman növlərinin geniş yayılmasına diqqət və qayğı göstərib. Ulu öndərin siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev bu gün ölkəmizdə idmanın və idmançıların ən böyük himayəçisidir. Dosent Elmar Xəlilov onu da qeyd etdi ki, gənc nəslin sağlam və vətənpərvər ruhda yetişdirilməsi Azərbaycanın dövlət siyasətində önəmli yer tutur. Hazırda Azərbaycan gəncliyi ictimai həyatın bütün sahələrində aktiv fəaliyyəti ilə seçilir və siyasi, iqtisadi, humanitar, idman və sosial tədbirlərin həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır. 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan gənclərində torpaq, Vətən sevgisinin nə qədər böyük olduğunu ortaya qoydu. Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin “İrəli, Azərbaycan əsgəri!” çağırışına cavab verən gənclərimiz böyük ruh yüksəkliyi ilə silaha sarılaraq, torpaqlarımızı işğaldan azad edərək üçrəngli bayrağımızı dalğalandırdılar. Azərbaycan əsgəri yazdığı yeni tarixlə xalqımızın qürurunu özünə qaytardı.
Sonra SDU-nun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Nemət İbayev spartakiadanın ölkə idmanı üçün əhəmiyyətini vurğuladı, gənc nəslin təlim-tərbiyəsində belə tədbirlərin rolundan bəhs etdi. Bildirdi ki, universitetimiz nəinki təhsil, idman sahəsində də böyük uğurlar əldə edir. Fəxr edirik ki, bizim ölkəmizi beynəlxalq idman aləmində layiqincə təmsil edən idmançı tələbələrimiz var.
Dosent Nemət İbayev həmçinin peşəkar idman müəllimlərinin və idmançıların yetişdirilməsi sahəsində SDU-nun İdman klubunun rolundan, bu vaxta qədər klubun yetirmələrinin ölkəmizdə və beynəlxalq arenalarda qazandıqları uğurlardan danışdı.

Главная страница | Новости | Стартовала межфакультетская спартакиада, посвященная 60-летию СГУ
17 октября в СГУ стартовала межфакультетская спартакиада с участием студентов СГУ и Сумгаитского государственного технического колледжа, посвященная 60-летию Сумгаитского государственного университета по 4 видам спорта (волейбол, настольный теннис, шашки и шахматы).
Мероприятие открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов. Он приветствовал студентов участников спартакиады и пожелал им успехов. Проректор отметил, что благодаря государственной заботе о физическом воспитании молодого поколения и развитии спорта в нашей республике с каждым днем ​​возрастает интерес к спортивным состязаниям. Он также подчеркнул, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев уделял большое внимание развитию и распространению массового спорта в стране. Сегодня Президент Ильхам Алиев продолжает политику Гейдара Алиева по развитию спорта и физкультуры в Азербайджане. Воспитание здорового, патриотически настроенного молодого поколения одно из приоритетных направлений государственной политики Азербайджана. В настоящее время молодежь Азербайджана активно участвует в общественной жизни страны и играет важную роль в реализации политических, экономических, гуманитарных, спортивных и общественных мероприятий. 44-дневная Вторая карабахская война показала насколько сильна в молодежи Азербайджана любовь к Родине. Молодые ребята с готовностью откликнулись на призыв Ильхама Алиева и, взявшись за оружие, освободили наши земли от оккупации.
Председатель профкома СГУ доц. Немат Ибаев подчеркнул значение проведения спартакиады и рассказал о роли подобных мероприятий в обучении и воспитании подрастающего поколения. Он отметил, что наш университет достиг больших успехов не только в образовании, но и в спорте. Мы гордимся тем, что у нас есть студенты-спортсмены, которые представляют нашу страну на мировых спортивных соревнованиях.
Доц. Немат Ибаев также рассказал о роли Спортивного клуба СГУ в сфере подготовки профессиональных учителей спорта и спортсменов, об успехах, достигнутых воспитанниками клуба в нашей стране и на международных аренах.
Следует отметить, что в первый день спартакиады 8 команд приняли участие в соревновании по волейболу.