Oktyabrın 2-də Elmi şura səs çoxluğu ilə işə başladı.
İclası girişsözü ilə açan sədr Elxan Hüseynov şura üzvlərini salamladı və universitetimizdə tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində aparılan işlərdən danışdı.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, dosent Natiq Talıbov  2014/2015-ci tədris ilinin yay semestrinin nəticələri, Tədris hissəsinin müdiri, dosent İsabal Qurbanov, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri, dosent Ramiz Hüseynov 2014/2015-ci tədris ilində bakalavr təhsil sistemi üzrə təhsil alan tələbələrin istehsalat və çöl təcrübələrinin və magistrantların elmi-tədqiqat təcrübələrinin və magistrantların elmi-tədqiqat təcrübələrinin nəticələri haqqında hesabat verdilər.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor, professor Ramazan Məmmədov universitetimizin “Elmi Xəbərlər”inin beş illik fəaliyyəti haqqında məlumat verdi və jurnalın   səmərəliliyinin yüksəldilməsi, müntəzəm, ardıcıl  nəşrinin təmin edilməsi  məqsədi ilə  aparılan işlərindən danışdı.
Rektorun məsləhətçisi, dosent Ulduz Ağayev “Azərbaycan üçün    mühəndis təhsilində tədrisin Bolonya prosesinə uyğunlaşdırılması” TEMPUS layihəsinin yekunu haqqında  məruzəsi Elmi şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıldı.
İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının dosenti Şəfaət Rəhimov Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesində yeni əyani vəsaitlərdən istifadənin vəziyyəti barədə məruzə etdi və  qərara alındı ki, tədris prosesində müasir əyani vəsaitlərdən istifadənin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi məqsədi ilə ayrı-ayrı fakültələr üzrə  professor-müəllim heyəti üçün əyani vəsaitlərdən istifadə kursları təşkil edilsin və onların həmin kurslara cəlb edilməsi təmin edilsin. Professor-müəllim heyətinin yeni əyani vəsaitlərdən istifadəsinin səviyyəsi 2015-2016-cı tədris ilinin payız semestrinin sonunda yenidən yoxlanılması müvafiq komissiyaya tapşırılsın.
SDU-nun rektoru, professor  Elxan Hüseynov 2014/2015-ci tədris ili üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinə bakalavr və magistratura səviyyələri üzrə qəbulun nəticələri və yeni dərs ilində qarşıda duran vəzifələr barədə  müzakirə apardı. Sumqayıt şəhərinin inkişaf perspektivləri və əmək bazarının müasir tələbləri nəzərə alınmaqla 2016-2017-ci tədris ili üçün universitetə yeni ixtisasların alınması məqsədi ilə fakültə dekanları və uyğun strukturların təkliflər hazırlasınması barədə göstəriş verdi.
Adlı təqaüdlərin  müzakirəsində  Riyaziyyat fakültəsinin III kurs tələbəsi Lamiyə Məmmədova  Heydər Əliyev və Filologiya fakültəsinin tələbəsi Aytən Cəfərova isə Nizami Gəncəvi adına təqaüdə layiq görülməsi qərara alındıMüsabiqələrin keçirilməsi və elmi adların verilməsinin müzakirəsi zamanı Ələsgər İsgəndərovun “İnformatika” kafedrası üzrə professor elmi adının verilməsinə dair Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatətin qaldırılması yekdilliklə qəbul olundu.

Главная страница | Новости | Первое заседание Ученого Совета
Открывая заседание Ученого Совета,председатель Эльхан Гусейнов поприветствовал членов Совета и рассказал о проделанной  работе, направленной  на повышение качества преподавания  университета.
Проректор по организации учебного процесса и технологии обучения, профессор Натиг Талыбов рассказал о результатах летнего семестра2014/2015 учебного года.
Заведующий Учебной частью, доцент ИсабалГурбанов изаведующий отделомДокторантуры и магистратуры, доцент Рамиз Гусейнов представили отчеты о результатах производственной и полевой практики бакалавров и научно-исследовательской практики магистрантов на 2014/2015 учебный год. Проректор по науке и инновациям, профессор Рамазан Мамедов рассказал о пятилетней деятельности журнала "Научные известия". Советник ректора,  доцент УлдузАгаеввыступил с докладом о завершении  проекта TEMPUS "Адаптация инженерного образования к болонскому процессув Азербайджане".
Доцент кафедры информационных технологий и программирования Шафает Рахимов выступил с докладом о повышении уровня использования в учебном процессе университета новых наглядных пособий.
Члены Совета обсудили результаты вступительных испытаний в Сумгайытский государственный университет на  бакалавриат и магистратуру  на 2014/2015 учебный год.Ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов рассказал о поставленных на новый учебный год задачах и дал указания соответствующим структурным подразделениямидеканам факультетов  о подготовке предложенийна приобретение новых специальностейс учетом перспективы развития города Сумгайыта и потребности рынка труда на 2016-2017 учебный год.
На  обсуждении именных стипендий студентка третьего курса факультета Математики Ламия Мамедова была удостоена стипендии имени Гейдара Алиева, студентка факультета Филологии Айтен Мамедова- стипендии имени Низами Гянджеви.
Единогласно было принято решение ходатайствовать перед  Высшей аттестационной комиссиейо присвоенииАлескеруИскендерову ученого звания профессора кафедры Информатики.