Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Şəhid taleyi” filminin təqdimatı keçirildi
Oktyabrın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalan, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin XTQ kəşfiyyatçısı, Məhəmməd Nadir İlqar oğlu Rzayevin xatirəsinə həsr olunmuş “Şəhid taleyi” filminin təqdimatı keçirildi.
Təqdimatda Millət vəkilləri: Hicran Hüseynova, Müşfiq Məmmədli, Emin Hacıyev, SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyəti, şəhid ailələri, qazilər iştirak etdilər.
ƏvvəlcəDövlət Himni səsləndirildi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən Vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamladı və Vətənimizin bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş igid oğulların xatirəsini əbədiləşdirmək üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun və layihə rəhbəri, Şəhid Ailələrinə Qayğı Cəmiyyətinin sədri Müşfiq Əliyevin birgə təşəbbüsünün əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Ordusunun sentyabrın 27-də işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələrinə qarşı başlatdığı əks-hücum əməliyyatında əldə etdiyi möhtəşəm qələbələr haqqında kitablar yazılır, filmlər çəkilir. Şəhidlərin qəhrəmanlıqlarla zəngin həyat yolları hər kəs üçün bir örnəkdir. Bu gün bizim qarşımızda duran ən müqəddəs vəzifələrdən biri odur ki, bundan sonra da Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşərək Azərbaycanı daha qüdrətli, daha güclü dövlətə çevirək. Bu hədəfimizə nail olsaq, təbii ki, şəhidlərimizin də ruhu şad olacaq. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin.
Şəhid Ailələrinə Qayğı Cəmiyyətinin sədri Müşfiq Əliyev çıxış edərək şəhidlərimizin adlarının əbədiləşdirilməsi məqsədilə çəkilən filmin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Vətən uğrunda son damla qanına qədər döyüşərək müqəddəs zirvəyə ucalan, Azərbaycan xalqının qürur yeri olan şəhidlərimiz daim qəlblərdə yaşayacaq, onların xatirəsi hər zaman əziz tutulacaq.
Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri üzrə Komitəsinin sədri, Millət vəkili, professor Hicran Hüseynova çıxış edərək qeyd etdi ki, tariximizi öz qanları ilə yazan Müzəffər Azərbaycan Ordusunun əsgərləri Ali Baş Komandan, Böyük Sərkərdə cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə İkinci Qarabağ-Vətən müharibəsində işğal altında olan torpaqlarımızı düşməndən azad etdilər. Müzəffər Azərbaycan Ordusunun əldə etdiyi Qələbə xalqımızın yenilməzliyini bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Təəssüflər olsun ki, bu müharibə də qurbanlarsız ötüşmədi. Neçə-neçə qəhrəman oğullarımız torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucaldı, minlərlə igidimiz qazi oldu.
Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin üzvü, Millət vəkili Müşfiq Məmmədli, millət vəkili Emin Hacıyev çıxışlarında Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin Dəmir yumruğu ətrafında birləşən müzəffər ordumuzun 44 günə qazandığı Zəfər tariximizdən, torpaqlarımızı düşmən təcavüzündən azad edən Vətən müharibəsi şəhidlərinin və qazilərinin qəhrəmanlıqlarından bəhs etdilər.
Şəhid Məhəmməd Nadir Rzayevin nənəsi Sürəyya Rzayeva çıxış edərək bildirdi ki, Nadir 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başldılan Vətən müharibəsi zamanı ön cəbhəyə gedərək Füzuli və Cəbrayıl istiqamətində gedən döyüşlərdə xüsusi təyinatlıların tərkibində döyüşmüş, oktyabrın 15-də Füzuli rayonu istiqamətində döyüş tapşırığının yerinə yetirilməsi zamanı şəhidlik zirvəsinə ucalmış, Sumqayıt Şəhidlər xiyabanında dəfn olunmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 15 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Məhəmməd Nadir Rzayev ölümündən sonra "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilmişdir.
Sürəyya xanım onu da qeyd etdi ki, o, əmisi Nadirin şəhid olduğu 1994-cü ildə dünyaya göz açmışdır. Rzayevlər ailəsi yeni oğul övladına əmisinin adını yaşatsın deyə Nadir adını vermişlər. Elə Nadir də adını daşıdığı əmisinin ömrünü yaşadı. Gənc Nadir əmisi kimi Füzuli rayonunda vətən uğrunda şəhid oldu. Bəlkə də, bu, taleyin yazısı, bəlkə də, düşmənin qatil əli idi.
Sürəyya Rzayeva çıxışının sonunda dövlətimizin şəhid ailələrinə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirdi.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi və “Şəhid Ailələrinə Qayğı Cəmiyyəti”nin təşkilatçılığı ilə şəhid Məhəmməd Nadir Rzayevin xatirəsinə həsr edilmiş “Şəhid taleyi” filmi təqdim olundu.
Təqdimatdan sonra vətənə, şəhidlərə və bayrağa həsr olunmuş şeirlər və “Xudayar təsnifi” səsləndirildi.
Tədbirdə çıxış edənlər şəhid Məhəmməd Nadir Rzayevin döyüş yolundan, qəhrəmanlığından söz açdılar, belə igid övlad böyütdüklərinə görə şəhidin valideynlərinə təşəkkür etdilər.

Home | News | THE PRESENTATION OF THE FILM "THE FATE OF THE MARTYR" WAS HELD AT SSU
On October 19, the presentation of the film "Fate of the martyr" dedicated to the memory of Muhammad Nadir Ilgar oglu -   Special Forces scout of the Azerbaijan Armed Forces was held at the Great assembly hall of Sumgayit State University.
Deputies Hijran Huseynova, Mushfiq Mammadli, Emin Hajiyev, professor-lecturer and student staff of SSU, families of martyrs, veterans participated in the presentation.
First, the National Anthem was played, and the memory of the sons of the Motherland who died for the territorial integrity of our country was commemorated with a minute's silence.
Associate professor vice-rector for Social issues and public relations of Sumgait State University Elmar Khalilov greeted the participants of the event , stated about its importance the joint initiative of professor rector of Sumgait State University Elkhan Huseynov and Mushfiq Aliyev chairman of the Martyrs' Families Care Society to perpetuate the memory of the brave sons of Azerbaijan. He said that books and films are written about the great victories achieved by the Azerbaijani Army in the counter-offensive operation against the invading Armenian armed forces on September 27. The heroic lives of the martyrs are an example for everyone. May God have mercy on all our martyrs.
Mushfiq Aliyev chairman of the Society for the Care of Martyrs' Families spoke about the importance of the film for the purpose of perpetuating the names of our martyrs. He said that our martyrs will always live in our hearts, and their memory will always be cherished.
Chairman of the Committee on Family, Women and Children's Affairs of the Milli Majlis, member of parliament professor Hijran Huseynova made a speech and noted that the soldiers of the Victory Azerbaijan Army who wrote our history with their own blood under the leadership of the Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev they freed our lands from the enemy. The victory achieved by the Azerbaijani Army demonstrated the invincibility of our nation to the whole world. Unfortunately, this war did not pass without victims. Several of our heroic sons rose to the peak of martyrdom for the freedom of our land, and thousands of our brave men gained the title of veterans.
Member of the Health Committee of the Milli Majlis, member of parliament Mushfiq Mammadli, Emin Hajiyev in their speeches spoke about the history of victory won by our victorious army united around the Iron Fist of Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev for 44 days, and the heroism of the martyrs and veterans of the Patriotic war who liberated our land from enemy aggression.
Sureyya Rzayeva, the grandmother of martyr Mohammad Nadir Rzayev made a speech and stated that Nadir went to the frontline during the Patriotic war for liberating our territories under the occupation of Armenia  and fought as part of the special forces in the battles in the direction of Fuzuli and Jabrayil. He was martyred on October 15 in the direction of Fuzuli region. He was buried in Sumgait Martyrs' Alley. According to the Decree of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated December 15, 2020, Muhammad Nadir Rzayev was posthumously awarded with the medal "Vətən uğrunda" ("For the motherland").
Ms. Sureyya also mentioned that she was born in 1994 when her uncle Nadir was martyred, and the Rzayev family named Nadir to their son so that his name would live on. But he lived the life of his uncle. Young Nadir, like his uncle was martyred for the country in Fuzuli district.
At the end of her speech, Sureyya Rzayeva expressed her gratitude to the Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev for the attention and care to the families of the martyrs of our state.
Then, with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan and the organization of the Society for the Care of Martyrs' Families, the film "Fate of the Martyr" dedicated to the memory of the martyr Muhammad Nadir Rzayev was presented.
After the presentation, poems dedicated to the motherland were recited  "Tasnif of Khudayar " was sounded.