Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun şəhid məzunlarının xatirəsi anılıb
Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunları: Hüseyn Sultanov və Təhmasib Qarayevin şəhadətə yüksəlmələrinin ikinci ildönümü qeyd olunub. Bu münasibətlə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi fakültənin məzunu olmuş şəhidlərin anım mərasimlərində iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, şəhid məzun Hüseyn Sultanovun doğulub boya-başa çatdığı Xaçmaz rayonunun Hacıqurbanoba kəndində keçirilən anım mərasimində İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova, fakültənin dekan müavini Araz Mirzəbəyov, kafedranın baş müəllimləri: Elnarə Məmmədova, Məhəmməd Əhmədov və tələbə Səbinə Mehrəliyeva iştirak ediblər. Onlar qəhrəman məzunun məzarı üzərinə gül dəstələri düzüb və onun əziz xatirəsini böyük ehtiramla yad ediblər. Şəhid məzunun tələbəlik illəri haqqında xatirələrini bölüşən müəllimləri Azərbaycan xalqı üçün igid, vətənpərvər və mərd oğul yetişdirən valideynlərə dərin ehtiramlarını bildiriblər.
Tariximizin şanlı səhifələrinin yazılmasında igidlik göstərən qəhrəman əsgər və zabitlərlə qürur duyduqlarını qeyd edən SDU kollektivinin üzvləri əzəli torpaqlarımızın düşmən işğalından azad olunması uğrunda canından keçən bütün şəhidlərə rəhmət, qazilərə isə şəfa diləyiblər.
Bildirilib ki, batalyon başçısı kimi döyüşlərə qatılan 24 yaşlı Hüseyn Sultanov 2014‒2018-ci illərdə SDU-da ali təhsil alıb. Cəbrayıl, Füzuli və Xocavəndin azad olunması uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmanlıq göstərərək 2020-ci ilin 21 oktyabr tarixində Füzuli istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhidlik məqamına yüksələn qəhrəman məzunumuz dövlət başçısının müvafiq Sərəncamlarına əsasən “Füzulinin azad olunmasına görə”, “Xocavəndin azad olunmasına görə”, “Vətən uğrunda” və “Döyüşdə fərqlənməyə görə” medalları ilə təltif olunub.
Şəhid məzun Təhmasib Qarayevin Ağcabədi rayonunun Kəbirli kəndində keçirilən anım mərasimində isə fakültənin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyev, İqtisadiyyat kafedrasının böyük laborantı Şükür Əliyev və tələbə Rəşad Tahirli iştirak edərək  şəhid məzunumuzun  məzarının və adına yaradılmış bulağın önünə gül dəstələri düzüblər. Təhmasibin tələbəlik illəri ərzində həmişə nümunəvi və nizam-intizamlı tələbə olduğunu bildirən müəllimləri onun xatirəsini yad ediblər.
Qeyd edək ki, 27 sentyabr 2020-ci il tarixində başlayan Vətən müharibəsində Murov yüksəkliklərinin, Cəbrayıl, Füzuli, Qubadlı rayonlarının azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edən Təhmasib Qarayev 22 oktyabr 2020-ci il tarixində “Qırmızı bazar” deyilən ərazidə gedən qızğın döyüşlər zamanı qəhrəmancasına şəhid olub. 23 oktyabr 2020-ci ildə Ağcabədi rayonu Kəbirli kənd qəbirstanlığında dəfn olunub. Ölümündən sonra “Cəbrayılın azad olunmasına görə”, “Kəlbəcərin azad olunmasına görə”, “Xocavəndin azad olunmasına görə”, “Vətən uğrunda”, “İgidliyə görə” medalları və 3-cü dərəcəli “Rəşadət” ordeni ilə təltif olunub.

THE MARTYRED GRADUATES OF SSU WERE COMMEMORATED
A group of lecturers and students of the faculty of Economics and Management participated in the commemoration ceremonies of the martyred students who graduated from that faculty.
We should note that the head of the department of Economics associate professor Lala Mahmudova, deputy dean of the faculty Araz Mirzabayov, senior lecturers of the department Elnara Mammadova, Mahammad Ahmadov, and student Sabina Mehraliyeva participated in the commemoration ceremony. The ceremony was held in the village of Hajigurbanoba, Khachmaz district, where the martyred Huseyn Sultanov was born and grew up. They laid flowers on the grave of the graduate and commemorated his dear memory with great respect. The lecturers shared their memories about him and expressed their deep respect to his parents .
Noting that they are proud of the heroic soldiers and officers who showed bravery in writing the glorious pages of our history. The collective of the SSU wished mercy to all the martyrs who died for the liberation of our ancient lands from enemy occupation, and healing to the veterans.
It was reported that 24-year-old Huseyn Sultanov participated in the battles as a battalion chief received higher education at SSU in 2014-2018. The heroic graduate of the university showed heroism in the battles for the liberation of Jabrayil, Fuzuli and Khojavend and in the direction of Fuzuli on October 21, 2020.He was awarded with the medals according to the relevant orders of the head of state “Füzulinin azad olunmasına görə”, ( For the liberation of Fuzuli ),“Xocavəndin azad olunmasına görə” (For the liberation of Khojavend), “Vətən uğrunda (For the Motherland) and “Döyüşdə fərqlənməyə görə (For Distinction in Battle) .
Associate professor Logman Abdullayev-head of the department of Finance and accounting, Shafa Aliyev-professor of the department of World economy and marketing, senior laboratory assistant of the department of Economics Shukur Aliyev and student Rashad Tahirli attended in the memorial ceremony of the martyred graduate Tahmasib Garayev in the village of Kabirli, Aghjabedi region and laid flowers to his grave and the spring created in his name.
During his student years, Tahmasib was always an exemplary and well-disciplined student.
We should note that Tahmasib Garayev participated in the battles for the freedom of the Murov peak , Jabrayil, Fuzuli, and Gubadli regions in the Patriotic war that began on September 27, 2020.He was heroically martyred on October 22, 2020 during the fierce battles in the area called "Girmizi market ". On October 23, 2020, he was buried in the Kabirli village , Agjabadi region. After his death, he was awarded with the medals ”Cəbrayılın azad olunmasına görə” (For the liberation of Jabrayil), “Kəlbəcərin azad olunmasına görə” (For the liberation of Kalbajar), “Xocavəndin azad olunmasına görə” ("For the liberation of Khojavend") ,“Vətən uğrunda”,( "For the Motherland"), İgidliyə görə” ("For bravery") and "Rashadat" order of the 3rd degree.