Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, şura üzvlərini salamladı və gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetində beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində aparılan işlər barədə məlumat verən Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev bildirdi ki, SDU elmi əlaqələrini gündən-günə genişləndirir, müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atır. Dövrün tələbi olan elm və təhsilin inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinin, bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı məqsədilə SDU dünyanın bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu uğurların nəticəsi olaraq əcnəbi tələbələrin qəbulunda müsbət dinamika müşahidə olunur.
SDU-nun nümayəndə heyətinin Almaniya Federativ Respublikasına ezamiyyətinin nəticələri barədə Təhsildə Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova çıxış etdi. O, bildirdi ki, Kompüter mühəndisliyi, İnformasiya texnologiyaları, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasları üzrə təhsil proqramlarının beynəlxalq akkreditasiyadan keçməsi üçün Almaniya Beynəlxalq Akkreditasiya   Agentliyi (ASİİN) ilə müqavilə bağlanmışdır. SDU ilə Almaniyanın Brandenburq Texniki Universiteti arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir.
Rektorun müşaviri dosent Zəfər Hüseynov SDU ilə Almaniyanın Brandenburq Texniki Universiteti arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın aparılması üçün işçi qrupunun yaradılması barədə məlumat verdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar Tədbirlər Planının icrası ilə bağlı Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov çıxış etdi. Bildirdi ki, SDU-nun Elmi Şurasının 16 iyun 2021-ci il tarixli iclasının qərarına əsasən universitetin 60 illik yubileyinin keçirilməsinə dair Tədbirlər Planı qrafikə uyğun olaraq yerinə yetirilir.
Müxtəlif məsələlərin müzakirəsində Elmi katib professor Muxtar Səmədov Elmlər doktoru və Fəlsəfə doktoru proqramları üzrə SDU-nun doktoranturasına qəbul olmuş doktorantların dissertasiya mövzularının və elmi rəhbərin (elmi məsləhətçinin) təsdiqi barədə çıxış etdi. Aparılan müzakirələrdən sonraAzərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti elmlər doktoru proqramı üzrə doktorant XəyaləMuğamatın elmlər doktoru dərəcəsi almaq üçün dissertasiya işinin mövzusu və elmi məsləhətçisi təsdiq edildi.
Elektromexanika kafedrasının doktorantı Nicat Ramiz oğlu Hüseynovun, Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının doktorantı Gəray Aydın oğlu Əliyevin, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının doktorantı Ülkər Valeh qızı Çəndirlinin Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertasiya işlərinin mövzusu və elmi rəhbəri təsdiq edildi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi və bildirdi ki, Elmi Şuraya 1dərs vəsaiti, 2 fənn proqramı daxil olub.
Sonra Elmi adların verilməsi ilə əlaqədar SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının 0,5 ştat dosenti (attestatsız) Elmar Xəlilova elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə dosent elmi adının verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması məsələsi müzakirə olundu.
Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən Elmar Xəlilova dosent elmi adı verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло очередное заседание Ученого совета
25 октября в Сумгаитском государственном университете состоялось очередное заседание Ученого совета.
Заседание открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал членов Совета и объявил повестку дня.
Проректор по международным связям Гафар Атаев проинформировал о работе, проводимой в направлении расширения международных связей СГУ. Он отметил, что университет с каждым годом расширяет свои научные связи и предпринимает важные успешные шаги в направлении обеспечения мобильности студентов и преподавателей. Принимая во внимание важность углубления интеграции науки и образования и расширения сотрудничества в этой области, СГУ тесно сотрудничает со многими передовыми высшими учебными заведениями мира в целях подготовки высококвалифицированных кадров. Также проректор отметил, что в плане приема иностранных студентов наблюдается положительная динамика.
Руководитель отдела обеспечения качества образования Нармин Гасанова рассказала об итогах визита делегации СГУ в Федеративную Республику Германия. Она сообщила, что между СГУ и немецким Агентством по аккредитации образовательных программ в области инженерии, информатики, естественных наук и математики (ASIIN) подписано соглашение о международной аккредитации образовательных программ по направлениям «Вычислительная техника», «Информационные технологии», «Инженерия автоматизации процессов». Продолжается работа в направлении расширения взаимного сотрудничества СГУ и Бранденбургского технического университета Германии.
Советник ректора доц. Зафар Гусейнов проинформировал о создании рабочей группы по взаимному сотрудничеству между СГУ и Бранденбургским техническим университетом Германии.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью Эльмар Халилов рассказал о реализации Плана мероприятий к 60-летию Сумгаитского государственного университета. Он сообщил, что План мероприятий к 60-летию университета реализуется в соответствии с графиком, утвержденным решением заседания Ученого совета СГУ от 16 июня 2021 года.
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов дал информацию об утверждении тем диссертаций и научных руководителях (научных консультантах) докторантов, принятых в докторантуру СГУ на соискание ученой степени по программе доктора наук и доктора философии. После обсуждений была утверждена тема и научный консультант докторской диссертации Хаялы Мугамат, доцента кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания, докторанта по программе доктора наук.
Также были утверждены темы и научные руководители диссертационных работ по программе доктора философии докторанта кафедры электромеханики Ниджата Рамиз оглы Гусейнова, докторанта кафедры мировой экономики Герая Айдын оглы Алиева, докторанта кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Улькер Валех гызы Чендирли.
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов сообщил, что в Ученый совет поступили 1 учебное пособие и 2 предметные программы на получение права (грифа) на издание.
После обсуждения было дано разрешение на публикацию учебных материалов.
Далее члены Ученого совета обсудили вопрос о присвоении проректору по социальным вопросам и связям с общественностью СГУ, 0,5 шт. доценту (без аттестации) кафедры истории Азербайджана и народов Восточной Европы Эльмару Халилову звания доцента в связи с его научной и педагогической деятельностью.
После обсуждений по результатам тайного голосования было принято решение о ходатайстве перед ВАК о присвоении Эльмару Халилову звания доцента.