Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU- da 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş fotosərgi təşkil edildi
Oktyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş fotosərgi təşkil edildi.
Sərgidə Ermənistanın 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında saxladığı əzəli Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi vandalizm aktlarını ifşa edən fotomateriallar nümayiş olunurdu.
Əvvəlcə, Vətən uğrunda canını fəda edən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Sonra sərgiyə baxış keçirildi.
Nümayiş olunan sərgidə  işğalçı Ermənistanın 30 il ərzində Qarabağda mədəni irsimizin qəsdən məhv edilməsi, mənimsənilməsi, dəyişdirilməsi və oğurlanması kimi dəhşətli cinayət əməlləri, maddi-mədəni və dini abidələrimizin vəhşicəsinə dağıdılması faktları  öz əksini tapmışdı.
Sərgidə çıxış edən SDU-nun Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov 44 günlük müharibənin tarixi əhəmiyyətindən danışdı və Böyük Qələbə münasibətilə  Azərbaycan xalqını təbrik etdi. Xalqımızın tarixi Zəfərin ildönümünü böyük qürurla, təntənə ilə qeyd etdiyini bildirən prorektor qələbədən dərhal sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən sürətli quruculuq və bərpa işlərindən, həmçinin gənc nəslin üzərinə düşən vəzifələrdən danışdı.
Porektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Zəfər Günü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetinin şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunlarının xatirələrini əbədiləşdirmək üçün universitetin həyətində yaradılan abidə kompleksi və  fakültələrin təşkilatçılığı ilə Böyük Qələbə və Tarixi Zəfərə gedən yolu özündə əks etdirən stendlər yaradılmışdır ki, bu da tələbələrin vətənpərvər ruhda maariflənməsinə böyük stimuldur.

Home | News | A PHOTO EXHIBITION DEDICATED TO NOVEMBER 8 – VICTORY DAY WAS ORGANIZED AT SSU
On October 26, a photo exhibition dedicated to November 8 - Victory Day was organized at Sumgayit State University.
Photographic materials exposing the acts of vandalism committed by Armenia in the ancient lands of Azerbaijan occupied for nearly 30 years were displayed at the exhibition.
First, the dear memory of our martyrs who sacrificed their lives for the Motherland was commemorated with a minute of silence.
Exhibition  reflected the terrible criminal acts of the occupying Armenia in Karabakh during 30 years, such as the deliberate destruction, appropriation, alteration and theft of our cultural heritage, as well as the brutal destruction of our material, cultural and religious monuments.
Associate professor Natig Talibov vice-rector of SSU for education organization and training technologies  spoke about the historical significance of the 44-day war and congratulated the people of Azerbaijan on the occasion of the Great Victory. He stated  that our nation celebrates the anniversary of the historic Victory with great pride  and  about the rapid construction and restoration works carring  out in the territories freed from occupation immediately after the victory, as well as about the duties of the young generation.
The vice-rector also drew attention to the fact that in connection with the Victory day, in order to perpetuate the memories of the students and graduates of Sumgayit State University a memorial complex was created in the courtyard of the university. Stands   depicting the path to the Great  Victory were made  with  the organization of the faculties.