Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Türkiyə Cümhuriyyətinin 99-cu ildönümü münasibətilə tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Oktyabr 2022 16:14
SDU-da Türkiyə Cümhuriyyətinin 99-cu ildönümü münasibətilə tədbir keçirildi
Oktyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Türkiyə Cümhuriyyətinin yaradılmasının 99-cu ildönümü münasibətilə tədbir keçirildi.
Əvvəlcə rektor professor Elxan Hüseynov dəyirmi masa ətrafında Türkiyənin Azərbaycandakı təhsil müşaviri Ali Rza Altunelin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyətini qəbul etdi, onları salamladı və universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Türk xalqının istiqlal mübarizəsindən, Türkiyə Respublikasının bugünkü inkişaf və tərəqqisindən danışdı. Qeyd etdi ki, dövlət müstəqilliyi hər bir xalqın malik olduğu ən dəyərli sərvətdir. Türk xalqı 99 il bundan əvvəl dövlət müstəqilliyini elan etmişdir. Rektor qardaş ölkənin müstəqillik bayramı münasibətilə Türkiyə xalqını təbrik etdi və onlara inkişaf və tərəqqi arzuladı. Türkiyə və Azərbaycan xalqlarının hər zaman bir-birinin yanında olduğunu vurğuladı və İkinci Qarabağ müharibəsində göstərdikləri dəstək üçün Türkiyə xalqına təşəkkür etdi. Rektor bildirdi ki, Azərbaycan xalqı və dövləti qardaş dəstəyini minnətdarlıq hissi ilə çox yüksək qiymətləndirir.
Türkiyənin Azərbaycandakı təhsil müşaviri Ali Rza Altunel səmimi qarşılanmaya və belə bir bayram tədbirinin keçirilməsinə görə SDU rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi. Azərbaycan və Türkiyə ali təhsil müəssisələri arasında qurulan əlaqələrin yüksək nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Rəhbəri olduğu qurum haqqında geniş məlumat verdi.
Tədbir Kiçik Akt zalında davam etdirildi.
SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı, qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan, ölkəmizin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olan Azərbaycan‒Türkiyə əlaqələrindən danışdı. Bildirdi ki, hər zaman həmrəylik nümayiş etdirən Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələr siyasi, iqtisadi, ticarət, humanitar, hərbi və digər sahələrdə uğurla davam edir. Prorektor onu da vurğuladı ki, bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində də ölkələrimiz arasında əlaqələr daim inkişaf edir. Dosent Qafar Atayev bu əlaqələrin nəticəsi olaraq SDU-nun Türkiyə universitetləri ilə əməkdaşlı və Türkiyənin ali təhsil müəssisələri ilə tələbə və müəllim mübadiləsini həyata keçirən “Mövlanə” mübadilə proqramındakı əlaqələr barədə məlumat verdi. Bu istiqamətdə birgə görüşlər, konfranslar, ustad dərsləri təşkil edildiyini, bütün bunların ölkələr arasında elm və təhsil sahələrinə öz töhfəsini verdiyini vurğuladı və qeyd etdi ki, universitetdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin arasında türk tələbələrinin sayı üstünlük təşkil edir.
Türkiyənin Azərbaycandakı təhsil müşaviri Ali Rza Altunel çıxış edərək 29 Oktyabr – Cümhuriyyət Günü, Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının 99-cu ildönümünün qardaş Azərbaycanda təntənə ilə qeyd olunmasını yüksək qiymətləndirdi. Türkiyə Cümhuriyyətinin son illərdə keçdiyi inkişaf yolundan, Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarını düşməndən azad etmək üçün apardığı haqlı mübarizəyə Türkiyənin göstərdiyi qardaşlıq dəstəyindən danışdı.
Sonra Azərbaycanla Türkiyə Cümhuriyyətinin diplomatik əlaqələrini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
SDU-nun Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “XX əsrin sonu ‒ XXI əsrin əvvəllərində Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri” mövzusunda çıxış edərək, bildirdi ki, bu gün qardaş Türkiyə öz dövlətçilik ənənələrinə və prinsiplərinə sadiq qalaraq müstəqillik, demokratiya və iqtisadi yüksəliş yolu ilə inamla irəliləyir.
Professor Şirxan Səlimov Türkiyə xalqını bayram münasibətilə təbrik etdi və qardaş ölkəyə firavanlıq arzuladı.
Məruzə ətrafında SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində “Osmanlı tarixi” fənninin tədrisi üçün Qaziantep Universitetindən dəvət olunmuş doktor öyrətim üyesi, dr.Sadık Çetin “Cumhuriyetin ilanına giden süreçte yaşanan gelişmeler (1914-1923)”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Qarabağ Zəfərində Türkiyə‒Azərbaycan qardaşlığı”, Filologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Can Dilşah “Türkiyə‒Azərbaycan ilişkiləri” mövzularında çıxış edərək Azərbaycan və Türkiyə dövlətləri arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin qədim tarixə malik olduğunu vurğuladılar.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək Türkiyə xalqını cümhuriyyət bayramı münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan‒Türkiyə dostluğu və qardaşlığı xalqlarımızın ortaq milli, mənəvi dəyərlərindən və ənənələrindən güc alır.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin III kurs tələbəsi, Əfqanıstan vətəndaşı Mataullah Saidi, hazırlıq kursunun tələbəsi, Pakistan vətəndaşı Syed Ali Muştaq çıxış edərək Türkiyə Cümhuriyyətini müstəqilliyinin 99-cu ildönümü münasibətilə təbrik etdilər, Türkiyənin müstəqilliyinin hər zaman möhkəm və sarsılmaz olmasını dilədilər, ənənəvi dostluq əlaqələrindən söz açdılar. Bildirdilər ki, bizi etibarlı və möhkəm dostluq, qardaşlıq telləri bağlayır.Tədbirin təşkilinə və əcnəbi tələbələr üçün yaradılan şəraitə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirdilər.
Sonda prorektor dosent Qafar Atayev “Yaşasın Türkiyə‒Azərbaycan birliyi, qardaşlığı!” şüarı ilə tədbiri yekunlaşdırdı.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие по случаю 99-летия образования Турецкой Республики
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Октябрь 2022 16:14
В СГУ прошло мероприятие по случаю 99-летия образования Турецкой Республики
26 октября состоялось мероприятие по случаю 99-летия образования Турецкой Республики, организованное отделом международного сотрудничества и иностранных студентов Сумгаитского государственного университета.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов принял делегацию во главе с Советником по вопросам образования при посольстве Турции вАзербайджане Али Рза Алтунелем. Он приветствовал их за круглым столом и выразил свое удовлетворение видеть их в нашем университете.Ректор рассказал о борьбе турецкого народа за независимость и отметил, что государственная независимость является самым ценным достоянием любого народа. 99 лет назад турецкий народ провозгласил свою государственную независимость. Э.Гусейнов поздравил народ братской страны с Днем независимости и пожелал ему развития и процветания. Он подчеркнул, что народы Турции и Азербайджана всегда поддерживают друг друга, и поблагодарил народ Турции за поддержку во Второй карабахской войне. Ректор отметил, что азербайджанский народ и правительство высоко ценят братские взаимоотношения между нашими народами.
В свою очередь, Али Рза Алтунел поблагодарил руководство СГУ за теплый прием и организацию торжественного мероприятия. Он выразил уверенность, что взаимоотношения, установившиеся между азербайджанскими и турецкими высшими учебными заведениями, дадут хорошие результаты. Али Рза Алтунел подробно рассказал об учреждении, которым он руководит.
Мероприятие продолжилось в Малом актовом зале.
Проректор по международным связям СГУ доц. Гафар Атаев приветствовал гостей и участников и рассказал об азербайджано-турецких отношениях, которые основаны на принципах взаимного уважения и добрососедства и являются приоритетным направлением внешней политики нашей страны. Он отметил, что Азербайджан и Турцияпроявляют солидарность в политической, экономической, торговой, гуманитарной, военной и других сферах. Проректор также подчеркнул, что отношения между нашими странами постоянно развиваются и в сфере образования. Доц. Гафар Атаев проинформировал о сотрудничестве СГУ с турецкими вузами, отметив, что в рамках «Программы обмена Мовлана» реализуется обмен студентами и преподавателями с турецкими высшими учебными заведениями. Он подчеркнул, что в связи с этим были организованы совместные встречи, конференции, мастер-классы, которые способствовали развитию науки и образования наших стран, и отметил, что среди иностранных студентов, обучающихся в университете, преобладают турецкие студенты.
В своем выступлении Али Реза Алтунел высоко оценил торжественное празднование 29 октября – Дня Республики – 99-й годовщины образования Турецкой Республики в братском Азербайджане. Он рассказал о пути развития Турецкой Республики в последние годы, о братской поддержке Турцией справедливой борьбы Азербайджана за освобождение оккупированных земель от врага.
Затем был продемонстрирован видеоролик о дипломатических отношениях Азербайджанской и Турецкой Республик.
Заведующий кафедрой истории Азербайджана и народов Восточной Европы СГУ проф. Ширхан Салимов выступил с докладом «Турецко-азербайджанские отношения конца XX и начала XXI века». Он отметил, что сегодня братская Турция, придерживаясь своих традиций и принципов государственности, уверенно стремится к независимости, демократии и экономическому подъему.
Профессор Ширхан Салимов поздравил народ Турции с праздником и пожелал процветания братской стране.
С докладами выступили профессор Газиантипского университета, приглашенный вести курс «История Османской империи» на факультете истории и географии СГУ доктор Садык Четин «Исторические события, приведшие к провозглашению республики (1914-1923)», заведующая кафедрой истории и методики ее преподавания доц. Сона Магеррамова «Турецко-азербайджанское братство – победа в Карабахе», студент первого курса филологического факультета Джан Дильшах «Турецко-азербайджанские отношения».
Декан филологического факультета доц. Севиндж Гамзаева поздравила народ Турции с Днем Республики. Она отметила, что азербайджано-турецкая дружба и братство черпают силу в общих национальных, нравственных ценностях и традициях наших народов.
Студент третьего курса факультета физики и электроэнергетики гражданин Афганистана Матауллах Саиди и студент подготовительного курса, гражданин Пакистана Сайед Али Муштаг поздравили Турецкую Республику с празднованием 99-й годовщины провозглашения независимости и пожелали, чтобы независимость Турции была вечной и непоколебимой. Они отметили, что наши народы связывают надежная и крепкая дружба и братство, поблагодарили руководство вуза за организацию мероприятия и благоприятные условия, созданные в университете для иностранных студентов.
Проректор доц. Гафар Атаев завершил мероприятие лозунгом: «Да здравствует турецко-азербайджанское единство и братство!».