Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Türkiyə Cümhuriyyətinin 99-cu ildönümü münasibətilə tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Oktyabr 2022 16:14
SDU-da Türkiyə Cümhuriyyətinin 99-cu ildönümü münasibətilə tədbir keçirildi
Oktyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Türkiyə Cümhuriyyətinin yaradılmasının 99-cu ildönümü münasibətilə tədbir keçirildi.
Əvvəlcə rektor professor Elxan Hüseynov dəyirmi masa ətrafında Türkiyənin Azərbaycandakı təhsil müşaviri Ali Rza Altunelin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyətini qəbul etdi, onları salamladı və universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Türk xalqının istiqlal mübarizəsindən, Türkiyə Respublikasının bugünkü inkişaf və tərəqqisindən danışdı. Qeyd etdi ki, dövlət müstəqilliyi hər bir xalqın malik olduğu ən dəyərli sərvətdir. Türk xalqı 99 il bundan əvvəl dövlət müstəqilliyini elan etmişdir. Rektor qardaş ölkənin müstəqillik bayramı münasibətilə Türkiyə xalqını təbrik etdi və onlara inkişaf və tərəqqi arzuladı. Türkiyə və Azərbaycan xalqlarının hər zaman bir-birinin yanında olduğunu vurğuladı və İkinci Qarabağ müharibəsində göstərdikləri dəstək üçün Türkiyə xalqına təşəkkür etdi. Rektor bildirdi ki, Azərbaycan xalqı və dövləti qardaş dəstəyini minnətdarlıq hissi ilə çox yüksək qiymətləndirir.
Türkiyənin Azərbaycandakı təhsil müşaviri Ali Rza Altunel səmimi qarşılanmaya və belə bir bayram tədbirinin keçirilməsinə görə SDU rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi. Azərbaycan və Türkiyə ali təhsil müəssisələri arasında qurulan əlaqələrin yüksək nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Rəhbəri olduğu qurum haqqında geniş məlumat verdi.
Tədbir Kiçik Akt zalında davam etdirildi.
SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı, qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan, ölkəmizin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olan Azərbaycan‒Türkiyə əlaqələrindən danışdı. Bildirdi ki, hər zaman həmrəylik nümayiş etdirən Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələr siyasi, iqtisadi, ticarət, humanitar, hərbi və digər sahələrdə uğurla davam edir. Prorektor onu da vurğuladı ki, bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində də ölkələrimiz arasında əlaqələr daim inkişaf edir. Dosent Qafar Atayev bu əlaqələrin nəticəsi olaraq SDU-nun Türkiyə universitetləri ilə əməkdaşlı və Türkiyənin ali təhsil müəssisələri ilə tələbə və müəllim mübadiləsini həyata keçirən “Mövlanə” mübadilə proqramındakı əlaqələr barədə məlumat verdi. Bu istiqamətdə birgə görüşlər, konfranslar, ustad dərsləri təşkil edildiyini, bütün bunların ölkələr arasında elm və təhsil sahələrinə öz töhfəsini verdiyini vurğuladı və qeyd etdi ki, universitetdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin arasında türk tələbələrinin sayı üstünlük təşkil edir.
Türkiyənin Azərbaycandakı təhsil müşaviri Ali Rza Altunel çıxış edərək 29 Oktyabr – Cümhuriyyət Günü, Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının 99-cu ildönümünün qardaş Azərbaycanda təntənə ilə qeyd olunmasını yüksək qiymətləndirdi. Türkiyə Cümhuriyyətinin son illərdə keçdiyi inkişaf yolundan, Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarını düşməndən azad etmək üçün apardığı haqlı mübarizəyə Türkiyənin göstərdiyi qardaşlıq dəstəyindən danışdı.
Sonra Azərbaycanla Türkiyə Cümhuriyyətinin diplomatik əlaqələrini əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
SDU-nun Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “XX əsrin sonu ‒ XXI əsrin əvvəllərində Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri” mövzusunda çıxış edərək, bildirdi ki, bu gün qardaş Türkiyə öz dövlətçilik ənənələrinə və prinsiplərinə sadiq qalaraq müstəqillik, demokratiya və iqtisadi yüksəliş yolu ilə inamla irəliləyir.
Professor Şirxan Səlimov Türkiyə xalqını bayram münasibətilə təbrik etdi və qardaş ölkəyə firavanlıq arzuladı.
Məruzə ətrafında SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində “Osmanlı tarixi” fənninin tədrisi üçün Qaziantep Universitetindən dəvət olunmuş doktor öyrətim üyesi, dr.Sadık Çetin “Cumhuriyetin ilanına giden süreçte yaşanan gelişmeler (1914-1923)”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Qarabağ Zəfərində Türkiyə‒Azərbaycan qardaşlığı”, Filologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Can Dilşah “Türkiyə‒Azərbaycan ilişkiləri” mövzularında çıxış edərək Azərbaycan və Türkiyə dövlətləri arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin qədim tarixə malik olduğunu vurğuladılar.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək Türkiyə xalqını cümhuriyyət bayramı münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan‒Türkiyə dostluğu və qardaşlığı xalqlarımızın ortaq milli, mənəvi dəyərlərindən və ənənələrindən güc alır.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin III kurs tələbəsi, Əfqanıstan vətəndaşı Mataullah Saidi, hazırlıq kursunun tələbəsi, Pakistan vətəndaşı Syed Ali Muştaq çıxış edərək Türkiyə Cümhuriyyətini müstəqilliyinin 99-cu ildönümü münasibətilə təbrik etdilər, Türkiyənin müstəqilliyinin hər zaman möhkəm və sarsılmaz olmasını dilədilər, ənənəvi dostluq əlaqələrindən söz açdılar. Bildirdilər ki, bizi etibarlı və möhkəm dostluq, qardaşlıq telləri bağlayır.Tədbirin təşkilinə və əcnəbi tələbələr üçün yaradılan şəraitə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirdilər.
Sonda prorektor dosent Qafar Atayev “Yaşasın Türkiyə‒Azərbaycan birliyi, qardaşlığı!” şüarı ilə tədbiri yekunlaşdırdı.

Home | News | AN EVENT WAS HELD AT SSU ON THE OCCASION OF THE 99TH ANNIVERSARY OF THE REPUBLIC OF TURKEY
Yerləşdirilmə tarixi : 26 October 2022 16:14
AN EVENT WAS HELD AT SSU ON THE OCCASION OF THE 99TH ANNIVERSARY OF THE REPUBLIC OF TURKEY
On October 26, an event was held on the occasion of the 99th anniversary of the establishment of the Republic of Turkey organized by the department of International cooperation and foreign students  of Sumgayit State University.
First, rector professor Elkhan Huseynov  received the delegation led by Ali Rza Altunel -Turkey"s education adviser in Azerbaijan  at a round table, greeted them and expressed his pleasure to see them at the university. He spoke about the independence struggle of the Turkish people, the current development and progress of the Republic of Turkey. He noted that state independence is the most valuable asset of any nation. The Turkish people declared their state independence 99 years ago. Rector congratulated the people of Turkey on the occasion of the Independence Day of the brother country and wished the people of the country development and progress. He emphasized that the peoples of Turkey and Azerbaijan are always at each other"s side and thanked  Turkey for their support in the Second Karabakh war. The rector said that the people and the state of Azerbaijan highly appreciate the brotherly support with a sense of gratitude.
Ali Reza Altunel, Turkey education consultant in Azerbaijan expressed his gratitude to the management of SSU for the warm welcome and holding such a holiday event. He expressed confidence that the relations established between Azerbaijan and Turkish higher education institutions will bring high results. He gave extensive information about the institution of which he leads.
The event continued in the Small Assembly hall.
Gafar Atayev, vice-rector for International relations of SSU made a speech, greeted the guests and participants, talked about Azerbaijan-Turkey relations, which are based on the principles of mutual respect and good neighborliness. These  are the priority directions of our country"s foreign policy. He said that relations between Azerbaijan and Turkey always show  solidarity,and this relationship continues successfully in political, economic, trade, humanitarian, military and other fields. The vice-rector also emphasized that relations between our countries are constantly developing in the field of education, as in all fields. As a result of these relations, associate professor Gafar Atayev informed about the cooperation of SSU with Turkish universities and the relations in the "Movlana Exchange Program". He emphasized that joint meetings, conferences, and master classes were organized in this area, all of which contributed to the fields of science and education between the countries. The  number of foreign students studying at the university is dominated by Turkish students.
Ali Rza Altunel -Turkey  education consultant in Azerbaijan  spoke and highly appreciated the  celebration of October 29 - Republic Day, the 99th anniversary of the establishment of the Republic of Turkey in brother Azerbaijan. He stated  about the development path of the Republic of Turkey in recent years, Turkey"s  support for the right  struggle to liberate the occupied lands of Azerbaijan from the enemy.
Then a video depicting the diplomatic relations of the Azerbaijan-Turkey Republic was shown.
Professor Shirkhan Salimov the head of the department of History of peoples of Azerbaijan and Eastern Europe of SSU spoke about the topic "Turkey-Azerbaijan relations at the end of the 20th century and the beginning of the 21st century" and stated that today brother Turkey adhering to its traditions and principles of statehood is moving forward.
Professor Shirkhan Salimov congratulated the people of Turkey on the occasion of the holiday and wished prosperity to the brotherly country.
The participants spoke around different topics in the event: Dr. Sadık Chetin inviting  from Gaziantep University to teach the subject "Ottoman History" at the faculty of History and geography of SSU "Happenings in the processes leading up to the proclamation of the Republic”, head of the department of History and its teaching methodology associate professor Sona Maharramova "Turkey-Azerbaijan brotherhood in the victory of Karabagh", Can Dilshah  a first-year student of the faculty of Philology "Turkey-Azerbaijan relations"  They emphasized the ancient history of friendship and brotherhood between the states of Azerbaijan and Turkey.
The dean of the faculty of Philology  associate professor Sevinj Hamzayeva made a speech and congratulated  Turkish people  on the occasion of the Republic Day. She  said that Azerbaijan-Turkey friendship and brotherhood takes  strength from the common national, moral values ​​and traditions of our peoples.
Mataullah Saidi- a third-year student of the faculty of Physics and electroenergetics, a citizen of Afghanistan, and Syed Ali Mushtaq a student of the preparatory course, a citizen of Pakistan   congratulated the Republic of Turkey on the occasion of the 99th anniversary of its Independence, wished that the  independence of Turkey  would always be strong and unshakable. They said that we are bound by reliable and strong friendship and brotherhood. They thanked the university management for organizing the event and the  creating conditions  for foreign students.
In the end, vice-rector associate professor Gafar Atayev said, "Long live Turkey-Azerbaijan unity and brotherhood!" The event concluded with the slogan.