“Tətbiqi fizikanın və energetikanın aktual məsələləri” mövzusunda III Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Oktyabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin və Kazan Dövlət Energetika Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə "Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri" mövzusunda onlayn formatda III Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Rusiya, Belarusiya, Özbəkistan, Qazaxıstan, İsrail və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin alimləri iştirak edirdilər.
Konfransı giriş sözü ilə SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı və SDU-nun ötən 60 ildə keçdiyi tarixi inkişaf yolundan danışdı. Bildirdi ki, təməli 1962-ci ildə qoyulmuş Sumqayıt Dövlət Universiteti qabaqcıl beynəlxalq təcrübədən, milli təhsil sisteminin uğurlarından və özünün 60 illik zəngin ənənələrindən bəhrələnməklə uğurlu addımlar atır. Universitetimizdə beynəlxalq və respublika miqyaslı elmi konfranslar uğurla həyata keçirilir. İkitərəfli və çoxtərfli beynəlxalq münasibətlər müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən təhsil sahəsində böyük templə inkişaf edir. Bütün bunlar səmimi və işgüzar münasibətlərin bariz göstəricisidir.
Konfransın təşkil olunmasında əsas məqsədin energetika sisteminin kadr və elmi-metodiki təminatında universitetlərin rolu, energetikanın müasir problemləri, regionların sosial-iqtisadi inkişafının təmin olunması baxımından elektrik stansiyalarının əhəmiyyəti və digər mövzularda müzakirələrin aparılmasından ibarət olduğunu bildirən prorektor konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Professor Ramazan Məmmədov bildirdi ki, son illər ərzində respublikamızın sosial-iqtisadi tərəqqisinin reallaşmasında mühüm elementlərdən olan energetika sahəsinin inkişafına çox böyük diqqət yetirilib, ölkəmizin elektrik enerjisi təsərrüfatında köklü islahatlar, bu sahədə mükəmməl infrastrukturun yaradılması üçün ardıcıl və kompleks tədbirlər gerçəkləşdirilib. Bu gün ölkəmiz nəhəng enerji layihələrinin təşəbbüskarı və fəal iştirakçısıdır. Onların arasında “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi xüsusi yer tutur. Bu, enerji təhlükəsizliyi məsələlərinə Azərbaycanın növbəti töhfəsi olmaqla yanaşı, geniş beynəlxalq əməkdaşlıq məsələlərinin həllinə də öz müsbət təsirini göstərir. Hazırda həm Qarabağda, həm də Şərqi Zəngəzurda elektrik təsərrüfatı, transformatorlar, yarımstansiya və elektrik stansiyaları qurulur, genişmiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində uğurlu işlər həyata keçirilir.
Kazan Dövlət Energetika Universitetinin inkişaf və innovasiyalar üzrə prorektoru professor İrina Axmetova konfrans iştirakçılarını salamladı və konfransın çox aktual bir məsələyə həsr olunduğunu bildirdi. Beynəlxalq elmi konfransın məqsədinin dünyanın müxtəlif universitet, akademiya və elmi-tədqiqat institutlarında fəaliyyət göstərən alimləri bir araya gətirmək, bu sahədə əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri paylaşmaq olduğunu vurğuladı.
Kazan Federal Universitetinin dosenti Emil Şamsutdinov “Sənaye və biomühəndislikdə robotlaşdırılmış plazma texnologiyaları”, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Hüseynov “Kristal güclü elektrik sahəsinin təyin edilməsində yeni yanaşma”, Kazan Dövlət Energetika Universitetinin Atom və istilik elektrik stansiyaları kafedrasının dosenti Alyona Vlasova “Sterlitamaksk İES-də kombinə edilmiş suhazırlayıcı qurğunun ionit hissəsindən yüksək minerallaşdırılmış turşu tullantılarının utilizasiyası üçün resursa qənaət edən texnologiyalar”, Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutunun Elektroenergetikanın perspektiv inkişafı şöbəsinin dosenti Rəna Əlizadə “Azərbaycan enerji sisteminin yük qrafiklərinin xarakeristikaları və onların düzləndirilməsinin müsbət effektləri”, Sumqayıt Dövlət Universtetinin Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev “Azad edilmiş ərazilərdə enerji siyasəti ‒ təhlil”mövzularında çıxış etdilər və konfransın ali təhsil müəssisələrinin energetika sistemi üçün yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı və müvafiq elmi-tədqiqatlar aparması istiqamətindəki fəaliyyətin təkmilləşdirilməsinə mühüm töhfə verəcəyinə əminliklərini bildirdilər.
Sumqayıt Dövlət Universtetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək beynəlxalq konfransın qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi. SDU-nun digər istiqamətlərdə olduğu kimi, fizika və energetika sahəsində də mühüm işlər gördüyünü deyən dekan universitetdə yetişdirilən kadrların bu sahəyə verdiyi töhfələrdən danışdı.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov məlumat verdi. Bildirdi ki, konfrans Plenar iclasından sonra öz işini 7 bölmə üzrə iki gün davam etdirəcəkdir. Konfransa 151 məqalə və tezis daxil olmuş, antiplagiat proqramından keçirilərək, 135 tezis və məqalə konfransın proqramına daxil edilmişdir.

Главная страница | Новости | Состоялась III Международная научная конференция «Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики»
Состоялась III Международная научная конференция «Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики»
27 октября в онлайн-формате состоялась III Международная научная конференция «Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики», совместно организованная Сумгаитским государственным университетом и Казанским государственным энергетическим университетом.
На конференции приняли участие ученые из вузов нашей страны, а также из ведущих вузов России, Беларуси, Узбекистана, Казахстана, Израиля и других стран.
Конференцию открыл проректор по науке и инновациям СГУ проф. Рамазан Мамедов. Он передал участникам конференции приветствие ректора проф. Эльхана Гусейнова и рассказал о развитии СГУ за последние 60 лет. Проректор отметил, что Сумгаитский государственный университет, основанный в 1962 году, делает успешные шаги, используя передовой международный опыт и опираясь на свои 60-летние традиции. В университете проводятся международные и республиканские научные конференции. В сфере образования быстрыми темпами развиваются двусторонние и многосторонние международные отношения с различными учебными заведениями как ближнего, так и дальнего зарубежья.
Проректор рассказал о значении конференции и отметил, что целью конференции является проведение обсуждений о роли вузов в подготовке и обеспечении энергосистемы квалифицированными кадрами, о современных проблемах энергетики, о значении электростанций с точки зрения обеспечения социально-экономического развития региона и др.
Проф. Р. Мамедов подчеркнул, что в последние годы большое внимание уделяется развитию энергетического сектора, который является важным элементом в реализации социально-экономического прогресса республики. В энергетическом секторе страны были осуществлены коренные реформы, а также проведены последовательные и комплексные меры по созданию современной инфраструктуры в этой области. Наша страна является активным участником крупных энергетических проектов. Особое место среди них занимает проект «Южный газовый коридор». Этот проект является очередным вкладом Азербайджана в вопросы энергетической безопасности и международного сотрудничества. В настоящий момент как в Карабахе, так и в Восточном Зангезуре строятся электростанции и ведутся успешные работы в направлении реализации масштабных проектов.
Проректор по развитию и инновациям Казанского государственного энергетического университета проф. Ирина Ахметова приветствовала участников конференции и отметила, что конференция посвящена очень актуальной теме. Она подчеркнула, что цель международной научной конференции – собрать вместе ученых, работающих в различных университетах, академиях и научно-исследовательских институтах мира, обменяться научными достижениями и опытом в этой области.
Далее выступили доцент Казанского федерального университета Эмиль Шамсутдинов «Роботизированные плазменные технологии в промышленности и биоинженерии», профессор Института физики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, член-корреспондент НАНА Вели Гусейнов «Новый подход к определению сильного электрического поля кристалла», доцент кафедры атомные и тепловые электростанции Казанского государственного энергетического университета Алена Власова «Ресурсосберегающие технологии утилизации высокоминерализованных кислых отходов с ионитной части комбинированной водоподготовительной установки на Стерлитамакской ТЭЦ», доцент отдела перспективного развития электроэнергетики Научно-исследовательского и Проектно-изыскательского института энергетики Рена Ализаде «Характеристика графиков нагрузки энергосистемы Азербайджана и положительные эффекты от их выравнивания»,  заведующий кафедрой электротехники и энергетики СГУ доц. Надир Гаджибалаев «Анализ энергетической политики на освобожденных территориях».
Декан факультета физики и электроэнергетики СГУ доц. Тамелла Ахмедова отметила, что международная конференция имеет большое значение с точки зрения развития двусторонних отношений.
Заведующий кафедрой электромеханики факультета физики и электроэнергетики доц. Тургай Гусейнов проинформировал о дальнейшей работе конференции. Он сообщил, что конференция продолжит свою работу в течение двух дней в 7 секциях. На конференцию представлено 151 статья, после проверки на антиплагиат в программу конференции было включено 135 статей.