Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “44 günlük dastan” layihəsi çərçivəsində qazilərlə tələbələrin görüşü keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Noyabr 2022 16:18
SDU-da “44 günlük dastan” layihəsi çərçivəsində qazilərlə tələbələrin görüşü keçirildi
Noyabrın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Gənclər Təşkilatının tərəfdaşlığı, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun dəstəyi və Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı və “Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 44 günlük Vətən müharibəsi Zəfərinə həsr edilmiş “44 Günlük Dastan” layihəsi çərçivəsində görüş keçirildi.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başladı.
SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamladı, görüşün əhəmiyyətindən bəhs etdi. 44 günlük Vətən müharibəsi haqqında belə maarifləndirici görüşlərin keçirilməsinin diqqətəlayiq olduğunu bildirərək, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müstəqillik tariximizin ən böyük zəfərini xalqımıza yaşatmış Vətənin qəhrəman oğullarının tanıdılması və gənc nəslə örnək olmasının vacibliyini vurğuladı. Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunlarının da Vətən müharibəsində böyük şücaət nümayiş etdirdiklərini qeyd edən prorektor universitetdə Vətən müharibəsi qəhrəmanları ilə mütəmadi görüşlərin keçirilməsinə xüsusi diqqət ayrıldığını bildirdi.
ATGTİ-nin Təlimlər üzrə meneceri Eldar Qurbanov, layihələr üzrə meneceri Ülvi Quluzadə çıxış edərək layihənin məqsədinin Vətən müharibəsi qəhrəmanlarını tələbələrimizə tanıtmaq, Zəfər tariximizi daha yaxından öyrənməyə dəstək vermək olduğunu bildirdilər.
Tarixi  Zəfərin kadrlarını özündə əks etdirən videoçarxın nümayişindən sonra tədbirin qonağı olan Vətən müharibəsi qaziləri: Elməddin Novruzov, Elvin Vəliyev,Vətən Süleymanov, Həsən Yaqubov döyüş yollarından danışdılar, 44 günlük savaşla bağlı təəssüratlarını bölüşdülər və tələbələrin suallarını cavablandırdılar.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась встреча студентов с ветеранами в рамках проекта «44-дневная эпопея»
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Ноябрь 2022 16:18
В СГУ состоялась встреча студентов с ветеранами в рамках проекта «44-дневная эпопея»
3 ноября в Сумгаитском государственном университете состоялась встреча студентов с ветеранами в рамках проекта «44-дневная эпопея», посвященного победе в Отечественной войне, организованной Союзом молодежной студенческой организации Азербайджана и молодежной организацией «Великое возвращение» при поддержке Фонда молодежи Азербайджанской Республики и партнерстве со Студенческой молодежной организацией.
Мероприятие началось с исполнения Государственного Гимна Азербайджанской Республики и минуты молчания в память о шехидах.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью СГУ доц. Эльмар Халилов приветствовал гостей и участников мероприятия. Он отметил, что проведение подобных просветительских мероприятий, освящающих события 44-дневной Отечественной войны, имеет большое значение. Мы должны знать своих героев, храбро сражавшихся под руководством Главнокомандующего Ильхама Алиева и принесших радость победы нашему народу. Они должны стать примером для подражания молодому поколению. Среди участников войны были и выпускники Сумгаитского государственного университета. Проректор подчеркнул, что в СГУ регулярно проводятся встречи с героями Отечественной войны.
Менеджер по тренингу СМСОА Эльдар Гурбанов и менеджер по проектам Ульви Гулузаде отметили, что мероприятие проводится с целью познакомить студентов с героями Отечественной войны и поддержать интерес к изучению истории нашей Победы.
После показа видеоролика, содержащего кадры военной хроники, ветераны Отечественной войны Эльмеддин Новрузов, Эльвин Велиев, Ветен Сулейманов, Гасан Ягубов рассказали о своем боевом пути и поделились впечатлениями о 44-дневной войне.