Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun fakültələrində 8 Noyab – Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbirlər keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Noyabr 2022 17:28
SDU-nun fakültələrində 8 Noyab – Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbirlər keçirildi
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında” 03.12.2020-ci il tarixli 2314 nömrəli Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin 07 sentyabr 2021-ci il tarixli F-429 nömrəli əmri ilə təsdiq olunmuş tədbirlər planının icrasını təmin etmək məqsədilə noyabr ayından başlayaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin fakültələrində 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilir.
Riyaziyyat, Fizika və elektroenergetika, Kimya və biologiya fakültələrində  keçirilən tədbirlərdə fakültə  dekanları çıxış edərək Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə xalqımızın Qarabağın azad edilməsi uğrunda apardığı Vətən müharibəsində qazanılan Zəfərin böyük tarixi-siyasi əhəmiyyətindən danışdılar. Bildirdilər ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə cəmi 44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində Rəşadətli Ordumuz 28 il erməni əsarətində olan torpaqlarımızı azad etdi. Bu Böyük Zəfərdən sonra Prezident cənab İlham Əliyevin 2020-ci il 3 dekabr tarixli Sərəncamı ilə xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə hər il noyabrın 8-i Azərbaycan Respublikasında Zəfər Günü kimi təntənəli şəkildə qeyd edilir.
Çıxış edən natiqlər Azərbaycanın əzəli tarixi torpağı olan Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun işğaldan azad edilməsinin xalqımıza böyük sevinc yaşatdığını, uzun illər davam edən həsrətə son qoyduğunu və onu qalib xalqa çevirərək  Vətənimizin qüdrətini, siyasi, iqtisadi, hərbi və humanitar gücünü bütün dünyaya sübut etdiyini qeyd etdilər.
Fakültələrdə keçirilən tədbirlərdə tələbələrin ifalarında vətənpərvər ruhlu şeirlər səsləndirildi, Zəfər yolunu əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.
Qeyd edək ki, Kimya və biologiya fakültəsində “Zəfər Günü” adlı şeir müsabiqəsi keçirilmişdir. Müsabiqədə fərqlənən tələbələr tədbirdə öz yazdıqları şeirləri səsləndirdilər.

Home | News | EVENTS DEDICATED TO NOVEMBER 8-VICTORY DAY WERE HELD IN THE FACULTIES OF SSU
From starting November,  a series of events dedicated to November 8-Victory Day are held in the faculties of Sumgayit State University in order to ensure the implementation of the Order No. 2314 dated 03.12.2020 of the President of the Republic of Azerbaijan "On the establishment of Victory Day in Azerbaijan", as well as action plan approved by the order No. F-429 of the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan dated September 07, 2021.
At the events held in the faculties of Mathematics, Physics and Electroenergetics, Chemistry and biology, the deans of the faculties spoke about the great historical and political significance of the Victory won in the Patriotic war under the leadership of President Mr. Ilham Aliyev. They informed that as a result of military operations that lasted only 44 days under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, our Brave Army freed our lands that had been under Armenian slavery for 28 years. After this Great Victory, November 8 is solemnly celebrated as "Victory Day" every year in the Republic of Azerbaijan in order to perpetuate this victory, by the Decree of President Mr. Ilham Aliyev dated December 3, 2020.
The speakers stated noted that the liberation of Karabakh and Eastern Zangezur, which is the ancient historical land of Azerbaijan brought great joy to our people, proving the power, political, economic, military and humanitarian power of our Motherland to the whole world.
At the events held in the faculties, students performed patriotic poems, and a video depicting the Victory path was shown.
It should be noted that the "Day of Victory" poetry competition was held at the faculty of Chemistry and biology. Students   standing out in the competition performed their poems at the event.