Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Zəfər Günü”nə həsr edilmiş şahmat yarışı keçirildi
Noyabrın 4-ü Sumqayıt Dövlət Universitetində universitetin və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaşları arasında Zəfər Gününə həsr olunmuş şahmat yarışı keçirildi.
Tədbirdə öncə Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov iştirakçıları salamladı, onlara uğurlar arzu etdi. Qeyd etdi ki, Böyük Zəfərlə əlaqədar universitetdə müxtəlif müsabiqə və yarışlar keçirilməkdədir.
Prorektor Ulu öndər Heydər Əliyevin bütün sahələrə olduğu kimi, idmana göstərdiyi diqqət və qayğıdan bəhs edərək qeyd etdi ki, hazırda bu siyasət layiqincə davam etdirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin məharəti, qətiyyəti, ağıllı siyasəti sayəsində hazırda Azərbaycan idmanı özünün yüksəliş dövrünü yaşayır. Cənab Prezidentin böyük diqqət və qayğısı idmançılarımızı yeni-yeni qələbələrə ruhlandırır.
Dosent Elmar Xəlilov vurğuladı ki, idmana qayğı siyasətinin nəticəsi olaraq SDU-da nəinki tələbələrin, həm də əməkdaşların fiziki sağlamlığı, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili istiqamətində məqsədyönlü kompleks tədbirlər həyata keçirilir və bugünkü yarış buna əyani sübutdur.
Gərgin və maraqlı mübarizə şəraitində keçən yarışda 8 komanda iştirak etdi. Nəticədə, Riyaziyyat fakültəsinin komandası I yerə, Filologiya fakültəsinin komandası II yerə, Mühəndislik fakültəsinin komandası isə III yerə layiq görüldülər.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено соревнование по шахматам, посвященное Дню Победы
4 ноября в Сумгаитском государственном университете состоялось состязание по шахматам среди сотрудников вуза и Сумгаитского государственного технического колледжа, функционирующего при СГУ. Соревнование было посвящено Дню победы.
Перед началом мероприятия участники минутой молчания почтили память шехидов, героически сражавшихся и погибших за территориальную целостность Родины.
Мероприятие открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доцент Эльмар Халилов. Он поприветствовал участников соревнования и пожелал им успехов, отметив, что в связи с Великой победой в университете продолжается проведение ряда конкурсов и соревнований.
Проректор сказал далее, что общенациональный лидер Гейдар Алиев уделял большое внимание всем областям жизни в стране, в том числе и спорту. Сегодня эту политику успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. В результате его умелой, решительной и дальновидной политики в настоящее время азербайджанский спорт переживает свой расцвет. Внимание и забота Президента страны вдохновляет наших спортсменов на новые и новые успехи.
Было отмечено, что результатом заботы о спорте стало то, что в СГУ осуществляется целенаправленная, комплексная работа по защите здоровья как студентов, так и сотрудников вуза, организации их досуга. Сегодняшнее соревнование является ярким доказательством этой работы.
В соревновании, проходящей в условиях напряженной и интересной борьбы, участвовали 8 команд. В результате на I место вышла команда факультета Математики, на II –команда факультета Филологии, а на III –команда факультета Инженерии.