Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Noyabr 2022 17:28
SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Noyabrın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə bağlı Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə fakültələrarası “Nə? Harada? Nə zaman?”intellektual bilik yarışı keçirildi.
Yarışda universitetin 7 fakültəsinin və SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin komandaları iştirak etdi.
Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tayfun Hacılı keçirilən yarışın əhəmiyyətini qeyd edərək gənclərin yüksək intellektə və biliyə sahib olduqlarını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, yarışın keçirilməsi, istedadlı gənclərin üzə çıxarılması və onların dəstəklənməsi də məhz dövlətin gənclər siyasətinin əsas tərkib hissəsidir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ölkəmizin intellektual potensialının inkişafına dəyərli töhfələr verir.
Komandalar 3 turdan ibarət birinciliyin qalibi olmaq uğrunda mübarizə apardılar. Bilik yarışında komandalar ədəbiyyat, iqtisadiyyat, torpaqlarımızın Ermənistanın işğalından azad olunması uğrunda aparılmış Vətən müharibəsi və Zəfər tarixi, Qarabağa böyük qayıdış planının icrası ilə bağlı mövzuları, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin tarixi inkişaf yolunu əhatə edən sualları cavablandırdılar. Komandaların cavabları münsiflər heyəti tərəfindən qeydə alındı və qiymətləndirildi.
Nəticələrə əsasən Tarix və coğrafiya fakültəsinin komandası birinci, Mühəndislik fakültəsinin komandası ikinci, Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin komandası isə üçüncü yerə layiq görüldülər.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел интеллектуальный конкурс «Что? Где? Когда?», посвященный 60-летию университета
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Ноябрь 2022 17:28
В СГУ прошел интеллектуальный конкурс «Что? Где? Когда?», посвященный 60-летию университета
4 ноября в Сумгаитском государственном университете прошел интеллектуальный конкурс «Что? Где? Когда?», посвященный 60-летию университета. В конкурсе приняли участие 7 команд, представляющие  факультеты университета и Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ.
Председатель Студенческого профсоюзного комитета Тайфун Гаджилы рассказал о значении проведения конкурса, реализации государственной молодежной политики и вкладе Сумгаитского государственного университета в развитие интеллектуального потенциала нашей страны. Он отметил, что целью проведения конкурса является выявление и поддержка талантливой молодежи.
Интеллектуальный конкурс состоял из 3-х туров. Команды ответили на вопросы по литературе, экономике, истории Отечественной войны, реализации плана «великого возвращения» в Карабах, а также истории развития СГУ. Ответы команд оценивало жюри.
По итогам конкурса первое место было присуждено команде факультета истории и географии, второе место – команде инженерного факультета, третье место – команде Сумгаитского государственного технического колледжа.
В завершение команде-победителю вручили кубок и Почетную грамоту, а остальные участники были награждены сертификатами.