Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da rektorluğun növbəti iclası keçirildi
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov iclası açıq elan edərək  iştirakçıları salamladı, gündəlikdə olan məsələləri nəzərə çatdırdı, universitetin tədris-elmi fəaliyyəti üzrə inkişafından və Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə hazırlıq işlərindən danışdı.
2022-2023-cü tədris ilinin payız semestrində keçirilmiş I kollokviumun nəticələri və II kollokviuma hazırlıq barədə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov çıxış etdi. Bildirdi ki, kollokviumların keçirilməsi tələbələrin imtahanlara hazırlaşmalarına köməklik məqsədi daşıyır, bu istiqamətdə kollokviumlar üzrə suallar əvvəlcədən tələbələrə verilir və onların keçirilməsinə ciddi nəzarət olunur.
Faiq Şirinov I kollokviumda qeyri-müvəffəq qiymət alan tələbələrlə fərdi qaydada iş aparılması və onların növbəti kollokviuma ciddi hazırlaşmalarının təmin edilməsinin kafedra müdirlərinə və fənn müəllimlərinə, həmçinin  II kollokviumun təşkilinə, eləcə də keçirilməsinə nəzarətin fakültə dekanlarına tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
Sumqayıt Dövlət Universiteti üzrə 2022-2023-cü tədris ilinin 2-ci yarısında nəzərdə tutulan akkreditasiyanın keçirilməsi barədə Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova məlumat verdi. Elm və Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının 30 sentyabr 2022-ci il tarixli KQ-05 saylı qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ali təhsil müəssisəsinin institusional və proqram akkreditasiyası üzrə qiymətləndirmə meyarları” fakültə dekanları, kafedra müdirləri və digər struktur rəhbərləri tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanıldığını və yeni qaydalara uyğun olaraq Akkreditasiya üzrə özünütəhlil komissiyasının Təşkilat komissiyası adlandırıldığını nəzərə çatdırdı.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclasın gedişatında nəzərə çatdırdı ki, SDU-da cari tədris ilinin II semestrində gözlənilən akkreditasiyaya hazırlıq məqsədilə Elm və Təhsil Nazirliyinin 30 sentyabr 2022-ci il tarixli Kollegiyasının qərarına uyğun olaraq, institusional və proqram akkreditasiyası üzrə qiymətləndirmə meyarları bütün struktur rəhbərləri tərəfindən diqqətlə öyrənilsin və hazırlıq işlərinə başlanılsın.
İclasda Sumqayıt Dövlət Universitetində keçiriləcək akkreditasiya prosesinin işinə nəzarət Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova tapşırıldı.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось очередное заседание ректората
Ректор СГУ проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников и объявил повестку дня. Он рассказал о научной и учебной деятельности университета и о подготовке к 60-летию Сумгаитского государственного университета.
Руководитель Учебно-методического центра Фаиг Ширинов рассказал об итогах I коллоквиума, проведенного в осеннем семестре 2022-2023 учебного года, и подготовке ко II коллоквиуму. Он отметил, что коллоквиумы проводятся с целью помочь студентам подготовиться к экзаменам. Вопросы коллоквиума заранее объявляются студентам, и их проведение строго контролируется.
Фаиг Ширинов также отметил, что заведующим кафедрами и преподавателям поручено индивидуально заниматься со студентами, получившими неудовлетворительные оценки по коллоквиуму, чтобы подготовить их к следующему коллоквиуму, а деканы факультетов должны проконтролировать организацию и проведение второго коллоквиума.
Руководитель отдела обеспечения качества образования Нармин Гасанова проинформировала о запланированной на второе полугодие 2022-2023 учебного года аккредитации в Сумгаитском государственном университете. Она отметила, что «Критерии оценки институциональной и программной аккредитации вуза» были утверждены решением Коллегии Министерства науки и образования № KQ-05 от 30 сентября 2022 года.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов отметил, что всем руководителям структур следует внимательно изучить критерии оценки институциональной и программной аккредитации и начать подготовительную работу к аккредитации.
На заседании было принято решение поручить проректору по науке и инновациям проф. Рамазану Мамедову курировать процесс подготовки к аккредитации.