Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi təntənə ilə qeyd edildi
Noyabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi təntənə ilə qeyd edildi.
Yubiley mərasimində elm və təhsil naziri cənab Emin Əmrullayev, Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov, Milli Məclisin deputatları, ali məktəb rektorları, ictimai-siyasi xadimlər və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Əvvəlcə foyedə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar universitetin müxtəlif dövrlərdə fəaliyyətini əks etdirən fotosərgiyə baxış keçirildi.
Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirildi, Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Əməkdar artist Cəlal Məmmədovun və Pərvin Əsgərlinin aparıcılığı ilə davam edən tədbirdə söz universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova verildi.
Rektor çıxış edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə dəvət olunan dövlət və hökumət rəsmilərinə, Milli Məclisin deputatlarına, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alimlərə, ali məktəb rektorlarına mərasimdə iştirak etdiklərinə görə təşəkkürünü ifadə etdi və SDU-nun ötən 60 ildə keçdiyi tarixi inkişaf yolundan, beynəlxalq əlaqələrindən, qazanılan nailiyyətlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən söz açdı. Rektor bildirdi ki, təməli 1962-ci ildə qoyulmuş Sumqayıt Dövlət Universiteti qabaqcıl beynəlxalq təcrübədən, milli təhsil sisteminin uğurlarından və özünün 60 illik zəngin ənənələrindən bəhrələnməklə uğurlu addımlar atır. Yarandığı vaxtdan etibarən universitet üzərinə düşən vəzifələri həmişə layiqincə yerinə yetirmiş, respublikamızla yanaşı, bir sıra digər ölkələr üçün elmi-pedaqoji kadr hazırlanması işini müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir. Dövlət başçısının yüksək diqqəti və məqsədyönlü göstərişləri əsasında atılan addımlar, icra edilən dövlət proqramları təhsil sistemində keyfiyyətcə yeni inkişaf meyillərinin əldə edilməsinə, yüksək nəticələrin qazanılmasına xidmət edir. Bu da ölkəmizdə milli kadr potensialının kəmiyyət və keyfiyyət baxımından yetişdirilməsi və təkmilləşdirilməsi işinə mühüm töhfələr verir. Dövlət başçısı tərəfindən ali təhsilin əlçatanlığının artırılması, tələbələrin sosial müdafiəsinin yaxşılaşdırılması, ölkədə yüksəkixtisaslı, peşəkar kadrların hazırlanması, ali təhsildə rəqabət mühitinin formalaşdırılması sahəsində əhəmiyyətli qərarlar qəbul olunmuşdur.
Azərbaycan təhsilinin milli və bəşəri ənənələr üzərində inkişafının əsas perspektivlərini müəyyənləşdirib həyata keçirmək istiqamətində ali təhsil müəssisələrinin üzərinə çox şərəfli və məsuliyyətli vəzifələr düşür. Ali təhsil müəssisələrinin vəzifəsi təkcə peşəkar kadrlar yetişdirmək deyil, həm də sözün həqiqi mənasında, dövlətinə, millətinə layiqli vətəndaşlar yetişdirməkdir. Respublikamızın bütün ali təhsil ocaqları kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetinin də özünəməxsus yeri və dəsti-xətti vardır. Professor Elxan Hüseynov onu da qeyd etdi ki, illər ötdükcə Sumqayıt Dövlət Universiteti məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, onun siyasi varisi möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin diqqəti və qayğısı sayəsində ölkənin və regionun nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir.
Rektor professor Elxan Hüseynov vurğuladı ki, bu gün universitetin 60 illik yubileyini qalib dövlətin vətəndaşları kimi, torpaqları işğaldan azad olunmuş qalib xalqın nümayəndələri kimi böyük sevinc və iftixarla qeyd edirik. Bu qələbənin qazanılmasında bütün Azərbaycan gəncləri kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunları və tələbələri də bənzərsiz qəhrəmanlıq və əzmkarlıq nümunəsi göstərdilər. SDU-nun çoxsaylı kollektivi bu qəhrəmanların - şəhidlik və qazi mərtəbəsinə yüksələnlərin hər birinin əziz xatirəsini yüksək hörmət və ehtiram hissi ilə yad edir, şərəfli adlarını daim uca tutur.
Professor Elxan Hüseynov çıxışında onu da vurğuladı ki, Prezident cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamları ilə SDU-nun bir qrup əməkdaşı “Əməkdar müəllim” fəxri adına layiq görülüb və “Tərəqqi” medalı ilə təltif ediliblər. Rektor yüksək təltiflərə görə dövlətimizin başçısına universitetin kollektivi adından dərin minnətdarlığını bildirdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin fəaliyyətindən və qazandığı uğurlardan bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.
Universitetin 60 illik yubileyi münasibətilə təhsil ocağının kollektivini təbrik edən Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri cənab Emin Əmrullayev ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təltif olunan əməkdaşları təbrik etdi, bildirdi ki, bu gün ölkəmizdə təhsilin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlar artıq öz bəhrəsini verir.
Müəllim əməyi həmişə yüksək qiymətləndirilir, dövlətimiz təhsil işçilərinin maddi vəziyyətinin, rifah halının yaxşılaşdırılmasının qayğısına qalır. Bu isə təhsil işçilərinin daha məsuliyyət və vicdanla çalışmaları üçün stimul yaradır. Nazir onu da vurğuladı ki, ölkənin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr vermiş Sumqayıt Dövlət Universiteti ötən dövr ərzində böyük inkişaf yolu keçmiş, Azərbaycanın sənaye mərkəzi olan Sumqayıt şəhəri və region üçün mütəxəssis hazırlığı sahəsində əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə etmişdir və bu gün də müstəqil Azərbaycanın uğurlu gələcəyini təmin edəcək peşəkar kadrların yetişdirilməsi yolunda tarixi missiyasını uğurla davam etdirməkdədir. Əminəm ki, 60 illik təcrübəsi olan bu ali təhsil ocağı müasir qlobal çağırışlara uyğun yüksək peşəkarlığa və səriştəliliyə malik, rəqabətədavamlı mütəxəssislərin hazırlanmasına və insan kapitalının davamlı inkişafına, elmi-intellektual mühitin formalaşmasına bundan sonra da öz layiqli töhfəsini verəcəkdir.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafında xidmətlərinə görə Sərəncamları, Elm və Təhsil Nazirliyinin “Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı və Fəxri fərmana layiq görülmüş əməkdaşların siyahısı oxundu.
Tədbirdə iştirak edən Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov çıxış edərək bütün universitet kollektivini yubiley münasibətilə təbrik etdi. Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri cənab Emin Əmrullayevi və fəxri qonaqları salamladı, onları Sumqayıt şəhərində görməkdən məmnunluğunu bildirdi.
Cənab Zakir Fərəcov bildirdi ki, Sumqayıtın yeganə ali təhsil məktəbi öz tarixi ilə öyünməyə haqqı olan, bu gün qazandığı nailiyyətlərini qabaqcıl ali məktəblərlə bir sırada nümayiş etdirə bilən və nəhayət, gələcək prioritet məsələlərin həllinə imza atmağı bacaran ali təhsil ocağıdır. Universitetin maddi-texniki imkanları daha da güclənir, beynəlxalq əlaqələri durmadan genişlənir və bir elm ocağı kimi Sumqayıtı bütün dünyada layiqincə, uğurla təmsil edir.
Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov SDU-nun bir qrup əməkdaşının Fəxri fərmanla təltif olunduğunu qeyd etdi və universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova hədiyyəsini təqdim etdi.
SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş mərasimdə təbrik məktubları səsləndirildi.
Rusiya Federasiyasının Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru dosent Oleq Baulin çıxış edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin elm, təhsil sahəsindəki özünəməxsus yerindən və ziyalı mühitinin formalaşmasındakı rolundan danışdı, universitet rəhbərliyini və kollektivi 60 illik yubiley münasibətilə təbrik edərək yeni-yeni nailiyyətlər arzuladı.
Oleq Baulin qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında sıx çoxşaxəli əlaqələr Rusiya ‒ Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının yaradılmasından sonra qurulub. Hazırda bu əlaqələrimiz uğurla davam etdirilir.
Mərasimdə iştirak edən Naxçıvan Muxtar Respublikasının təhsil naziri cənab Rəhman Məmmədov çıxış edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin elm, təhsil sahəsindəki özünəməxsus yerindən və ziyalı mühitinin formalaşmasındakı rolundan bəhs etdi, universitet rəhbərliyini və kollektivi 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edərək onlara yeni-yeni nailiyyətlər arzuladı.
Tədbirdə çıxış edən Çinin Heksi Universitetinin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Sonq Quanqxiao bildirdi ki, iki ölkə arasında qədim tarixi olan dostluq münasibətləri müasir dövrümüzdə yeni müstəviyə qədəm qoyub, belə ki, Azərbaycan ilə Çin arasında əlaqələr yüksələn xətlə inkişaf edir. SDU-nu 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edən Sonq Quanqxiao universitet kollektivinə uğurlar arzuladı.
Türkiyə Cümhuriyyətinin Hacəttəpə Universitetinin professoru, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fəxri doktoru Şükrü Haluk Akalın da SDU-nun 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik edərək öz hədiyyəsini cənab Elxan Hüseynova təqdim etdi.

Главная страница | Новости | Торжественно отмечен 60-летний юбилей Сумгаитского государственного университета
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Ноябрь 2022 18:00
Торжественно отмечен 60-летний юбилей Сумгаитского государственного университета
18 ноября в Сумгаитском государственном драматическом театре был торжественно отмечен 60-летний юбилей Сумгаитского государственного университета.
В церемонии по случаю юбилея приняли участие министр по науке и образованию Эмин Амруллаев, глава исполнительской власти города Сумгаита Закир Фараджев, депутаты Милли Меджлиса, ректоры вузов, общественно-политические деятели и профессорско–преподавательский состав университета.
В начале мероприятия его участники ознакомились с фотовыставкой в фойе университета, отражающей деятельность Сумгаитского государственного университета в различные периоды за 60 лет работы.
Прозвучал Государственный гимн, и минутой молчания была почтена память шехидов Отечественной войны. Ведущие мероприятия заслуженный артист Джалал Мамедов и Парвин Аскерли предоставили слово ректору университета профессору Эльхану Гусейнову.
Ректор выразил благодарность за участие в юбилейных торжествах приглашенным официальным государственным и правительственным лицам, депутатам Милли Меджлиса, ученым из разных стран, ректорам вузов и рассказал о славном пути исторического развития СГУ за 60 лет, международных связях, достигнутых успехах и предстоящих задачах. Было отмечено, что Сумгаитский государственный университет, основы которого были заложены в 1962 году, делает успешные шаги, используя передовой международный опыт, успехи системы национального образования и свои богатые 60–летние традиции. С первых дней своего основания университет всегда достойно выполнял возложенные на него задачи, успешно осуществлял подготовку научно-педагогических кадров для ряда зарубежных стран. Предпринятые шаги и целенаправленные указания главы государства, выполняемые государственные программы способствуют достижению качественно нового развития и высоких достижений в системе образования. Все это вносит достойный вклад в подготовку национального кадрового потенциала с качественной и количественной точки зрения и способствует его совершенствованию. Повышение доступности высшего образования со стороны главы государства, улучшение социальной защиты студентов, подготовка высококвалифицированных, грамотных кадров в стране, формирование конкурентоспособной среды в высшем образовании отражены в принятых важных постановлениях и решениях.
На высшие учебные заведения возлагаются почетные и ответственные задачи по определению и осуществлению основных перспектив развития на национальных и общечеловеческих традициях азербайджанского образования. Задачей вузов является не только обучение и воспитание профессиональных кадров, но и подготовка достойных народа и государства граждан. Как и все вузы нашей республики, Сумгаитский государственный университет имеет своё место и свои особенности.
Профессор Эльхан Гусейнов также отметил, что благодаря историческим заслугам общенационального лидера Гейдара Алиева, заботе и вниманию его преемника Президента Ильхама Алиева с годами СГУ превратился в один из престижных научно-образовательных центров страны и региона.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов подчеркнул, что сегодня с большой гордостью и радостью мы отмечаем юбилей СГУ как граждане страны –победителя, как представители народа, освободившего свои земли от оккупации. Выпускники и студенты СГУ, как вся азербайджанская молодежь, проявили в этой войне образцы героизма и самоотверженности. Многочисленный коллектив СГУ высоко чтит память героев-шехидов, отдавших жизнь за свободу своей Родины, заботится, о тех, кто получил ранения в боях за территориальную целостность своей страны. Ректор также сказал, что группа сотрудников СГУ согласно соответствующему распоряжению Президента Ильхама Алиева удостоена почетного звания «Заслуженный учитель» и медали «Tərrəqqi». От имени коллектива ректор выразил благодарность главе нашего государства за высокую оценку деятельности сотрудников СГУ.
Далее был продемонстрирован видеоролик о деятельности и достигнутых успехах Сумгаитского государственного университета. Министр науки и образования Эмин Амруллаев поздравил коллектив СГУ с 60 –летним юбилеем, а также сотрудников, награжденных согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева, вручил награды и отметил, что реформы, проводимые в стране в области образования, уже дают свои результаты.
Труд учителя всегда высоко ценится в стране, государство постоянно заботится о материальном благополучии своих граждан. Это создает хороший стимул для добросовестной и ответственной работы сотрудников системы образования. Министр сказал, что Сумгаитский государственный университет, внёсший неоценимый вклад в развитие научно –интеллектуального потенциала страны, прошел большой путь развития, достиг больших успехов в деле подготовки специалистов для Сумгаита, являющегося промышленным центром Азербайджана, и других регионов страны. Сегодня СГУ продолжает выполнять свою историческую миссию по обеспечению успешного будущего страны, которое создают своим трудом подготавливаемые университетом кадры. Министр выразил уверенность в том, что СГУ, обладающий 60-летним опытом, в соответствии с глобальными призывами, продолжит свою деятельность по подготовке высококвалифицированных, конкурентоспособных кадров и формированию научно-интеллектуальной среды.
Был зачитан список сотрудников, удостоенных нагрудного знака «Передовой работник образования Азербайджанской Республики» и Почетных грамот Министерства науки и образования.
Глава Сумгаитской городской исполнительской власти Закир Фараджев поздравил коллектив университета с 60-летним юбилеем, поприветствовал министра науки и образования Эмина Амруллаева и почетных гостей. Он выразил удовлетворение по поводу встречи с ними в городе Сумгаите.
Глава городской власти отметил, что СГУ может гордиться своей историей и деятельностью. Он сказал, что материально-технические возможности СГУ укрепляются, расширяются международные связи вуза. СГУ достойно представляет город Сумгаит во всем мире.
Закир Фараджев отметил, что группа сотрудников СГУ награждена Почетными грамотами Сумгаитской городской исполнительской власти. Он вручил подарок ректору профессору Эльхану Гусейнову.
На мероприятии были зачитаны поздравительные письма в адрес СГУ.
Ректор Уфимского государственного нефтяного технического университета РФ доцент Олег Баулин в своем выступлении рассказал о роли СГУ в формировании в городе среды интеллигенции, достижениях в науке, образовании. Он поздравил руководство СГУ и его коллектив с 60-летним юбилеем и пожелал новых творческих успехов.  Олег Баулин отметил, что между СГУ и УГНТУ существуют тесные связи сотрудничества, которые особенно укрепились после создания Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов. Сейчас эти связи успешно продолжаются.
В своем выступлении министр образования Нахчиванской автономной области Рахман Мамедов рассказал об особом положении, которое занимает. СГУ в области науки и образования. Он поздравил руководство и коллектив университета с юбилеем и пожелал удачи в дальнейшей деятельности.
Выступивший на церемонии официальный представитель в Азербайджане Университета Хекси Китая Сонг Гуангхиао отметил, что между двумя странами существуют дружеские отношения, имеющие древнюю историю. Эти связи развиваются по восходящей линии. Он поздравил СГУ с 60-летним юбилеем и пожелал его коллективу удачи.
Профессор Университета Хаджеттепе Турецкой Республики, Почетный доктор Сумгаитского государственного университета Шюкрю Халик Акалан поздравил коллектив университета с юбилеем и вручил свой подарок ректору Эльхану Гусейнову.