Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları ERASMUS+EQAC layihəsinin davamlılığı çərçivəsində keçirilən tədbirdə iştirak ediblər
SDU-nun əməkdaşları ERASMUS+EQAC layihəsinin davamlılığı çərçivəsində keçirilən tədbirdə iştirak ediblər
Noyabr ayının 22-dən 24-dək Azərbaycan ali təhsil müəssisələrində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi (ERASMUS+EQAC) layihəsinin davamlılığının təmin olunması məqsədilə Bakı Biznes Universitetində tədbir təşkil edildi. Tədbirdə Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Ülkər Səttarova, Bakı Biznes Universitetinin rektoru İbad Abbasov, layihənin müəllifi Gülşən Bayramova, Gəncə Dövlət Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru Pərvin Kərimzadə, eləcə də yerli və xarici universitetlərin Təhsildə Keyfiyyət Təminatı üzrə mütəxəssisləri,Türkiyənin Dokkuz Eylül Universitetindən İlgi Karapınar, Böyük Britaniyanın Middlesex Universitetindən Corc Dafoulas, İspaniyanın Jean Universitetindən Cakinto Lombardo, İtaliyanın Tuscia Universitetindən Pavel Malizenkov, Polşanın İqtisad Universitetindən Xarina Çiça iştirak etdilər.
Xarici ekspertlər Ali təhsil müəssisələrində keyfiyyət təminatının rolu və Avropa universitetlərində daxili keyfiyyət təminatı sistemi haqqında təqdimatlarla çıxış edərək iştirakçıları ən yaxşı Avropa təcrübəsi ilə tanış etdilər.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetini Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin müdiri baş müəllim Nərmin Həsənova, ERASMUS+EQAC layihəsinin SDU tərəfindən meneceri Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Samirə Məmmədova təmsil etdilər.
Qeyd edək ki, 2015-ci ildən SDU-da Qiymətləndirmə və Keyfiyyətə Nəzarət bölməsi rektor professor Elxan Hüseynovun müvafiq əmri ilə yaradılmışdır. Yüksəkixtisaslı kadr potensialının inkişaf etdirilməsi milli təhsil sisteminin əsas hədəfidir. Kadr potensialının artırılması dövlət tərəfindən tələb olunan beynəlxalq rəqabətə uğurlu inteqrasiya üçün dövlət prioritetidir. Buna görə də ölkədə keyfiyyətli təhsilin inkişafına nail olmaq üçün beynəlxalq standartlara cavab verən yeni təhsil islahatları və strategiyaları yaradılmışdır. Layihənin davamlılığının təmin olunması, təlim-tədris prosesində keyfiyyətin artırılması və keyfiyyətin yeni metodlarla ölçülməsi məqsədilə 2021-ci ildən SDU-nun rektorunun növbəti əmri ilə Qiymətləndirmə və Keyfiyyətə Nəzarət bölməsi yenidən təşkil edilərək Təhsildə Keyfiyyət Təminatı şöbəsi kimi fəaliyyətini davam etdirir.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ приняли участие в мероприятии в рамках продолжения проекта ERASMUS+EQAC
Сотрудники СГУ приняли участие в мероприятии в рамках продолжения проекта ERASMUS+EQAC
22-24 ноября с целью обеспечения устойчивости проекта (ERASMUS+EQAC) по созданию и развитию Центра обеспечения качества в вузах Азербайджана, в Бакинском университете бизнеса было организовано мероприятие. В нем приняли участие председатель Управленческого аппарата Агентства обеспечения качества в образовании Улькер Саттарова, ректор Бакинского университета бизнеса Ибад Аббасов, автор проекта Гюльшан Байрамова, проректор по научной работе Гянджинского государственного университета Парвин Керимзаде, а также специалисты по обеспечению качества в образовании местных и зарубежных университетов. Участвовали в мероприятии Ильги Карапынар из Университета Доккуз Эйлул, Джордж Дафоулас из Миддлсекского университета Великобритании, Джакинто Ломбардо из Университета Джеан Испании, Павел Мализенков из Университет Тусджиа Италии, Харина Чича из Экономического университета Польши.
Зарубежные эксперты выступили с презентациями о роли обеспечения качества в вузах, системе обеспечения внутреннего качества в европейских университетах и ознакомили участников с передовым европейским опытом.
В мероприятии участвовали зав. Отделом обеспечения качества Сумгаитского государственного университета ст. преподаватель Нармин Гасанова, менеджер проекта ERASMUS+EQAC со стороны СГУ, ст. преподаватель кафедры истории и методики её преподавания Самира Мамедова.
Следует отметить, что в СГУ Отдел оценивания и контроля качества создан с 2015 года соответствующим приказом ректора   профессора Эльхана Гусейнова. Основной целью национальной системы образования является развитие высококвалифицированного кадрового потенциала. Повышение кадрового потенциала является государственным приоритетом для успешной интеграции в требуемую со стороны государства международную конкуренцию. Поэтому для развития качественного образования в стране проведены новые образовательные реформы и созданы стратегии, отвечающие международным стандартам. С целью обеспечения устойчивости проекта, повышения качества в учебно-воспитательном процессе и измерения качества новыми методами, в 2021 году очередным приказом ректора СГУ Отдел оценивания и контроля качества был реорганизован и переименован в Отдел обеспечения качества в образования и продолжает свою деятельность.