Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi münasibətilə keçirilmiş müsabiqələrin qalibləri mükafatlandırılıb
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Dekabr 2022 17:10
Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi münasibətilə keçirilmiş müsabiqələrin qalibləri mükafatlandırılıb
Sumqayıt Dövlət Universitetinin yaradılmasının 60 illik yubileyi münasibətilə təsdiq edilmiş Tədbirlər  Planına uyğun olaraq, universitetin öz tələbələri arasında elan etdiyi “Mənim doğma universitetim” adlı esse-yazı müsabiqəsinin və  eləcə də SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaş və tələbələri arasında idman spartakiadası qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Universitetlərin və ali təhsilin inkişaf tarixi göstərir ki, ali məktəblərin tərəqqisi ilə cəmiyyətin bütün sahələrində əsaslı irəliləyişlər paralel surətdə gedir. Azərbaycan Respublikasının ən dəyərli, qabaqcıl ali məktəblərindən biri kimi səciyyələndirilən, Sumqayıt şəhərinin əsas elm, təhsil, ictimai fikir və mədəniyyət mərkəzlərindən olan 60 illik yubileyini qeyd edən Sumqayıt Dövlət Universiteti ölkəmizin ali məktəbləri sistemində yüksək nüfuzu, hərtərəfli inkişafı, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsindəki fəaliyyəti ilə diqqəti cəlb edir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi və Zəfər Günü münasibətilə həm universitet, həm də SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaş və tələbələri arasında idman spartakiadası, “Mənim doğma universitetim” mövzusunda esse-yazı müsabiqəsi, SDU-nun 60 illik fəaliyyətini əks etdirən fotoşəkillərdən və Zəfər Günü ilə əlaqədar tələbələrin əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgi, SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışları keçirilmişdir.
Dekabrın 1-də universitetin Böyük Akt zalında keçirilən mükafatlandırılma mərasimində tədbiri Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov açaraq, universitet rəhbərliyi və Həmkarlar İttifaqı Komitəsi tərəfindən Fəxri fərmana layiq görülən qalibləri təbrik etdi, vurğuladı ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti nüfuzlu elm və təhsil ocağı olmaqla bərabər, həm də güclü mədəniyyət mərkəzidir. İdman isə universitetin ictimai həyatında xüsusi yer tutur. Elə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş fakültələrarası “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışının, idman spartakiadasının, “Mənim doğma universitetim” mövzusunda esse-yazı müsabiqəsinin keçirilməsinin də əsas məqsədi tələbələri milli vətənpərvərlik, mədəniyyətimizə, incəsənətimizə, milli adət-ənənələrimizə hörmət ruhunda tərbiyə etmək, onların bədii-estetik səviyyəsini yüksəltmək, mədəni həyat tərzinin formalaşdırılması işinə köməklik göstərmək, incəsənət və mədəniyyətimizin ayrı-ayrı sənət növləri üzrə istedadlı tələbə və əməkdaşları üzə çıxarmaq, onların qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsinə və eyni zamanda tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsinə dəstək verməkdir.

Главная страница | Новости | Награждены победители конкурсов, проведенных по случаю 60-летия Сумгаитского государственного университета
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Декабрь 2022 17:10
Награждены победители конкурсов, проведенных по случаю 60-летия Сумгаитского государственного университета
В соответствии с утвержденным Планом мероприятий по случаю 60-летия Сумгаитского государственного университета состоялось награждение победителей конкурса сочинений «Мой родной университет», объявленного среди студентов университета, а также победителей спартакиады среди сотрудников и студентов Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ.
Сумгаитский государственный университет, отмечающий 60-летие, играет важную роль в общественной и культурной жизни города Сумгаита. По случаю юбилея университета и Дня Победы были проведены спортивная спартакиада среди сотрудников и студентов Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ и конкурс сочинений на тему «Мой родной университет» среди студентов университета, а также выставка фотографий, посвященных истории города, конкурс студенческих поделок и картин, посвященный Дню Победы, интеллектуальное состязание «Что? Где? Когда?».
1 декабря в Большом актовом зале университета состоялось награждение победителей. Мероприятие открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов. Он поздравил победителей, удостоившихся Почетных грамот со стороны руководства университета и профсоюзного комитета. Он отметил, что спортивные и интеллектуальные соревнования занимают особое место в общественной жизни университета. Основной целью интеллектуального конкурса «Что? Где? Когда?», спортивной спартакиады и конкурса сочинений «Мой родной университет» является воспитание студентов в духе патриотизма, уважения к культуре, искусству, национальным традициям, привитие им художественно-эстетического вкуса, выявление талантливых студентов и сотрудников, поддержка и развитие их способностей, а также организация досуга.
Выступавшие поздравили победителей и пожелали им больших успехов в дальнейшей деятельности после чего победителям были вручены кубки, грамоты и награды.