Dekabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi kitabxananın, TEC və THİK-nin birgə təşkil etdiyi oxunması zəruri olan kitabların müzakirəsi aparıldı.
Tədbirdə 3 kitab: Gi De Mopassanın “Gonbul”, Prosper Merimenin “Karmen”, İlyas Əfəndiyevin “Körpüsalanlar” əsərləri üzərində şəxsiyyət və ləyaqət problemi müzakirə olundu.
Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova çıxış edərək bildirdi ki, kitab müxtəlif insanların düşüncələrini vəhdət halında birləşdirən və onların arasında sıx ünsiyyət yaradan mənəvi körpüdür. Bu gün cəmiyyətdə insan amilinin formalaşmasında, fərdin şəxsiyyətə çevrilməsində mədəniyyətin ayrılmaz tərkib hissəsi olan kitab və kitabxanaların rolu böyükdür. Çünki kitabxanalar milli mədəni sərvətlərin qorunub-saxlanılmasında və gələcək nəsillərə ötürülməsində, insanların təfəkkür səviyyəsinin formalaşmasında, elmli, intellektli gənc nəslin yetişməsində böyük rol oynayır. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanası ən zəngin fonda, oxucu kontingentinə malikdir.
Nailə Əmrahova onu da bildirdi ki, kitab müzakirəsi ilə bağlı tədbirin təşkil olunmasında məqsəd həm Azərbaycan, həm də dünya ədəbiyyatının yeni mərhələyə yüksəlməsində müstəsna rolu olmuş böyük yazıçı, dramaturq, ictimai xadimlərin zəngin yaradıcılığını gənclərin daha dərindən öyrənməsi və təhlil etməsi, onların bilik dairəsinin inkişaf etdirilməsi, nitq və tədqiqat bacarıqlarının aşkara çıxarılmasından ibarətdir.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Afiqə Alıyeva, Elmi kitabxananın əməkdaşı Sevinc Məmmədova, SDU üzrə Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri Şəfa İsayeva, fakültə üzrə sədri Solmaz Bəhramzadə, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin fakültə üzrə sədri Ləman Xudiyeva çıxış edərək bildirdilər ki, kitablar gənc nəsildə vətənpərvərliyin, tarixə, milli köklərə bağlılığın formalaşdırılmasına əsaslı təsir göstərəcək ideoloji mənbələr rolunu oynayır, onların kənar təsirlərdən qorunması üçün dünyagörüşünü zənginləşdirir, dövlətə, dövlətçiliyə, vətənə, xalqa bağlılıq hisslərini aşılayır.

В Научной библиотеке СГУ проведено обсуждение книги
7 декабря в Научной библиотеке Сумгаитского государственного университета прошло обсуждение книг, рекомендуемых к прочтению, которое было организовано Студенческим научным обществом и Комитетом студенческого профсоюза.
На обсуждение было представлено 3 книги известных авторов: «Пышка» Ги де Мопассана, «Кармен» Проспера Мериме и «Строители мостов» Ильяса Эфендиева.
Выступила зав. библиотекой Наиля Амрахова. Она сказала, что книга –это нравственный мост, объединяющий мысли и рассуждения разных людей, создающий между ними тесное общение. Сегодня роль книг и библиотек, оказывающих влияние на формирование человека в обществе, а культуры –на превращение индивидуума в личность, стремительно возрастает. Следует отметить, что в сохранении национальных культурных ценностей и передаче его будущим поколением, формировании уровня мышления людей, воспитании грамотной, интеллектуальной молодежи библиотеки играют большую роль. Научная библиотека Сумгаитского государственного университета обладает богатым фондом и читательским контингентом.
Зав. библиотекой Наиля Амрахова отметила, что целью организации мероприятия является ознакомление молодежи с творчеством азербайджанских и мировых писателей, драматургов и общественных деятелей, расширение кругозора читателей, развитие их речи и привитие им исследовательских навыков.
Выступили: ст. преподаватель кафедры азербайджанской и зарубежной литературы Афига Алыева, сотрудница Научной библиотеки Севиндж Мамедова, председатель СНО СГУ Шафа Исаева, председатель СНО по факультету Солмаз Бахрамзаде, председатель Комитета студенческого профсоюза по факультету Ляман Худиева. Они отметили, что книги является идеологическим источником, оказывающим большое влияние на воспитание чувства патриотизма у молодежи, формирование знаний о собственной истории, национальных корнях.
Книги воспитывают людей, расширяют кругозор, повышают культуру и знания человека, прививают любовь и уважение к своему народу, государству, родине.