ADPU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatı SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirib
Dekabrın 8-də Opera studiyasında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatı (ADPU TGT) və Bakı Musiqi Akademiyası Tələbə Gənclər Təşkilatının (BMA TGT) təşkilatçılığı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbirdə ADPU-nun Tədbirlərin təşkili və tələbələrlə iş şöbəsinin müdiri Turan Kərimli, Nərimanov rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Nəcəf Novruzov, Nəsimi rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Şahmar Tağıyev, Səbail rayon Gənclər və İdman İdarəsinin əməkdaşı Xasay Vəliyev, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) əməkdaşı Ülvi Quluzadə, ATGTİ-nin əməkdaşı Fidan Həsənova, Bakı Musiqi Akademiyası Tələbə Gənclər Təşkilatının (BMA TGT) sədri Nihat Ağayev, Sumqayıt Dövlət Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatının (SDU TGT) sədri Elmin Novruzlu, bir sıra universitet və kolleclərin təşkilat sədrləri və 750-dən çox tələbə iştirak etdi.
Tədbir Azerbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlandı, Vətən uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Çıxış edən ADPU TGT sədri Təhmasib İmaməliyev bildirdi ki, ölkənin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr vermiş Sumqayıt Dövlət Universiteti qabaqcıl beynəlxalq təcrübədən, milli təhsil sisteminin uğurlarından və özünün 60 illik zəngin ənənələrindən bəhrələnməklə təhsildə uğurlu addımlar atmış, yarandığı vaxtdan etibarən üzərinə düşən vəzifələri həmişə layiqincə yerinə yetirmiş, respublikamızla yanaşı, bir sıra digər ölkələr üçün elmi-pedaqoji kadr hazırlanması işini müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elmin Novruzlu qonaqları salamladı, rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı və universitetdə yubileylə əlaqədar görülən işlər barəsində ətraflı məlumat verdi. Həmçinin o, Sumqayıt Dövlət Universitetinin həm Azərbaycanın təhsil sektorunda, həm də gənclərin fəaliyyətində verdiyi töhfələrdən, qoyduğu izdən söz açaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin hər bir tələbənin doğma məkanına çevrildiyini vurğuladı.
Daha sonra ADPU TGT-nin "Buta" instrumental musiqi ansamblının təqdimatında "Sumqayıt", "Heyratı", "Qarabağ inciləri", "Xudayar təsnifi", "Azərbaycan", "İncə bellim" və "Gilavar" mahnıları ifa olundu, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri tərəfindən "Oxu tar", "Komdenin arzuları", "Ana", "Mən səni araram" "3-cü prelud", "Parafraz", "Skretso", "I will survive" musiqi nömrələri səsləndirildi, ADPU TGT-nin "İnci" rəqs qrupunun təqdimatında xalq rəqsi nümayiş edilmişdir.
Tədbir ADPU TGT-nin "Buta" instrumental musiqi ansamblının təqdimatında "Şur rəngi" mahnısının ifası ilə yekunlaşdırıldı.

Главная страница | Новости | Студенческое научное общество АГПУ, провело мероприятие, посвященное 60-летнему юбилею СГУ
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Декабрь 2022 17:53
Студенческое научное общество АГПУ, провело мероприятие, посвященное 60-летнему юбилею СГУ
8 декабря в Оперной студии было проведено мероприятие, посвященное 60–летнему юбилею Сумгаитского государственного университета, организованное Студенческим научным обществом Азербайджанского государственного педагогического университета (СНО АГПУ) и студенческим научным обществом Бакинской музыкальной академии (СНО БМА).
В мероприятии приняли участие зав. отделом организации мероприятий и работы со студентами Туран Керимли, начальник управления молодежи и спорта Наримановского района Наджаф Новрузов, начальник управления молодежи и спорта Насиминского района Шахмар Тагиев, сотрудник управления молодежи и спорта Сабаильского района Хасай Велиев, сотрудник Азербайджанского союза студенческих молодежных организаций (АССМО) Ульви Гулузаде, сотрудник АССМО Фидан Гасанова, председатель Студенческой молодежной организации БМА (СМО БМА) Нихат Агаев, председатель Студенческого научного общества Сумгаитского государственного университета (СНО СГУ) Эльмин Новрузлу, председатели ряда организаций университетов и колледжей и более 750 студентов.
В начале мероприятия прозвучал Государственный Гимн АР, и участники минутой молчания почтили память шехидов, отдавших жизнь за свободу и целостность Родины.
Выступивший на мероприятии председатель СНО АГПУ Тахмасиб Имамалиев сказал, что, Сумгаитский государственный университет внёсший неоценимый вклад в научно-интеллектуальный потенциал страны, используя передовой международный опыт, успехи системы национального образования и свои богатые традиции, сделал успешные шаги в образовании, всегда достойно исполнял все возложенные на него задачи и добросовестно выполнял работу по подготовке высококвалифицированных кадров для страны и ряда зарубежных стран.
Председатель СНО СГУ Эльмин Новрузлу поприветствовал участников, передал им приветствие ректора СГУ профессора Эльхана Гусейнова и рассказал о проделанной работе, связанной с 60-летним юбилеем СГУ. Докладчик также представил подробную информацию о вкладе, который внес СГУ в образовательный сектор страны и работу с молодежью. Он отметил, что Сумгаитский государственный университет является родным домом для каждого студента.
Затем в исполнении инструментального музыкального ансамбля «Бута» СНО АГПУ прозвучали песни «Сумгаит», «Эйраты», «Жемчужина Карабаха», «Худаяр теснифи», «Азербайджан», «Инджа беллим» («Моя стройная»), «Гилявар». Студенты БМА исполнили песни «Оху тар» (Пой, мой тар»), «Ана» («Мама»), «Я ищу тебе», «3-я прелюдия», «Парафраз», «Скерцо», "I will survive". Танцевальная группа «Инджи» («Жемчужина») исполнила народный танец.
Мероприятие было завершено презентацией песни «Шур рянги» в исполнении инструментального музыкального ансамбля «Бута» СНО АГПУ.