Əməkdaşlarımız Brandenburq Texniki Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Dekabr ayının 8-indən 11-ə kimi Almaniyanın Brandenburq Texnologiya Universitetinin prezidenti professor xanım Gesin Qrandenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər etmişdir.
Qeyd edək ki, dekabr ayının 8-də Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev BTU-nin nümayəndə heyətini qəbul etmişdir. Nazir Azərbaycan Texniki Universiteti və Brandenburq Texniki Universiteti arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin cari vəziyyətindən məmnunluğunu ifadə edib, hər iki ali təhsil müəssisəsi arasında imzalanmış magistratura və doktorantura səviyyələrində ikili diplom proqramları haqqında müqavilələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Brandenburq Texniki Universitetinin prezidenti öz növbəsində Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasında maraqlı olduqlarını bildirib.
Dekabrın 10-da AzTU-da SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev, Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov, Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayevanın iştirakı ilə BTU-nun Metalkəsən dəzgahlar kafedrasının müdiri professor Silviya Simon və kafedranın assistenti Yuliya Morozova ilə görüş keçirildi. Görüşdə AzTU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru texnika elmləri doktoru, professor Sübhan Namazov, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Fariz Məmmədov, Tədris hissəsinin müdiri dosent Ərəstun Məmmədov və Xüsusi texnika və texnologiyalar kafedrasının professoru Fariz Əmirov iştirak etdi.
Görüş zamanı SDU ilə BTU arasında elektrik mühəndisliyi istiqaməti üzrə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, müştərək tədbirlər proqramı və xüsusilə də beynəlxalq tələbə mobilliyinin mövcud imkanları barədə müzakirələr aparıldı. Hazırda “Alman Akademik Mübadilə Xidməti”nin (DAAD) maliyyə dəstəyi ilə SDU-nun müxtəlif ixtisas və təhsil səviyyələrindən olmaqla 15 tələbənin “Almaniya mədəniyyəti təhsili və həyatı ilə tanışlıq” mübadilə proqramına müraciət olunmuşdur.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ провели встречу с делегацией Бранденбургского технического университета
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Декабрь 2022 15:08
Сотрудники СГУ провели встречу с делегацией Бранденбургского технического университета
С 8 по 11 декабря в Азербайджане с визитом побывала делегация во главе с президентом Бранденбургского технического университета Германии проф. Гезине Гранде.
8 декабря делегацию БТУ принял министр науки и образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев. Министр выразил удовлетворение нынешним состоянием сотрудничества между Азербайджанским техническим университетом и Бранденбургским техническим университетом и подчеркнул важность соглашений о программах двойного диплома на уровне магистра и доктора наук, подписанных между обоими высшими учебными заведениями. Президент Бранденбургского технического университета, в свою очередь, отметил, что они заинтересованы в установлении отношений сотрудничества с высшими учебными заведениями Азербайджанской Республики.
10 декабря в АТУ состоялась встреча проректора по международным связям СГУ доц. Гафара Атаева, заведующего кафедрой электромеханики доц. Тургая Гусейнова, заведующей отделом обеспечения качества Нармин Гасановой и заведующей отделом международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаевой с заведующей кафедрой металлообрабатывающих станков БТУ проф. Сильвией Симон и ассистентом кафедры Юлией Морозовой. Во встрече также приняли участие проректор по науке и инновациям АТУ, д.т.н. проф. Субхан Намазов, проректор по международным связям доц. Фариз Мамедов, заведующий учебно-методическим отделом доц. Арастун Мамедов и профессор кафедры специальной техники и технологий Фариз Амиров. В ходе встречи состоялись обсуждения перспектив развития сотрудничества СГУ и БТУ в области электротехники, программы совместных мероприятий и особенно возможностей международной студенческой мобильности. В настоящее время при финансовой поддержке «Германской службы академических обменов» (DAAD) 15 студентов СГУ различных специальностей и уровней образования подали заявки на участие в программе обмена «Знакомство с немецкой культурой, образованием и жизнью».