Dekabrın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov şura üzvlərini salamladı, bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi, AFFA, Azərbaycan Tələbə Futbol Federasiyası İctimai Birliyi və “Azfar Group” QSC-nin dəstəyi ilə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında minifutbol üzrə ölkə çempionatı keçirilmişdir. Çempionatda 16 komanda arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin minifutbol üzrə komandası da iştirak etmiş və turnirin xatirə kuboku universitetimizə təqdim olunmuşdur. Rektor bununla əlaqədar kollektivi təbrik etdi, gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. Sonra gündəlikdə olan məsələlər müzakirə olundu.
2022-ci ildə Sumqayıt Dövlət Universitetində yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri haqqında Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov çıxış etdi. Bildirdi ki, SDU-nun Strateji inkişaf planına uyğun olaraq, “Elmi xəbərlər” jurnalının Scopus Beynəlxalq elmi məlumat bazasında yerləşdirilməsi istiqamətində aparılan işlər qənaətbəxşdir. SDU-nun Nəşr etikası komitəsinin (NEK) və “Crossref”in üzvü olması, “Elmi xəbərlər” jurnalında dərc olunan məqalələrə DOI-nin alınması təmin edilmişdir.
İclasda SDU-nun “Elmi xəbərlər” jurnalının hər iki bölməsinin yüksək elmi-analitik informasiya bazasına – Rusiya elmi istinad indeksinə (РИНЦ) daxil olması müsbət qiymətləndirildi və növbəti mərhələdə Elmi xəbərlər jurnalının Scopus beynəlxalq xülasələndirmə və indeksləmə sisteminə daxil olması istiqamətində aparılan işlərin daha da gücləndirilməsi Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova həvalə olundu.
2022−2023-cü tədris ilində Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri arasında keçirilmiş sorğuların nəticələri və məmnunluq səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi haqqında Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova çıxış edərək bildirdi ki, tələbələr arasında keçirilən sorğunun nəticələrinə əsasən tələbələrin məmnunluq səviyyəsi yüksəkdir. Tələbələrin irəli sürdüyü rəy və təkliflərə baxılması müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıldı.
Dayanıqlı keyfiyyət təminatını təşkil etməkdən ötrü Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsi tərəfindən hazırlanan Keyfiyyət Təminatı Siyasəti sənədi müzakirəyə çıxarıldı və qəbul edildi.
Akademik qruplarda keçirilmiş açıq dərslərin nəticələri haqqında Tədris Metodiki Şuranın sədri dosent Musa Mustafayev məlumat verdi. Bildirdi ki, təsdiq olunmuş qrafik üzrə açıq dərslərin keçirilməsi ilə yanaşı, qrafikdənkənar akademik qruplarda keçirilən dərslərdə iştirak etmək SDU-nun Tədris Metodik Şurasının sədri dos.M.Mustafayevə, fakültələrin Tədris Metodik Şuralarının sədrləri: prof. Ş.Səlimov, prof.N.İsgəndərova, dos.A.Baxşəliyev, dos.Q.Hüseynov, dos. K.Əliyeva, dos. Ş.Məmmədova, dos. A.Həşimova və kafedra müdirlərinə tapşırılıb. Dərslərin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə akademik qruplarda keçirilən açıq dərslərdə qeyd olunan irad, rəy və təkliflərin kafedra iclaslarında müzakirə edilməsi, fənn müəllimlərinin və ümumiyyətlə, kafedra əməkdaşlarının nəzərinə çatdırılması kafedra müdirlərinə tapşırılıb.
“Ən yaxşı monoqrafiya” nominasiyası üzrə keçirilmiş müsabiqənin yekunları haqqında Müsabiqə komissiyasının məsul katibi dosent Qadir Mənsurov çıxış etdi. Bildirdi ki, müsabiqənin keçirilməsi SDU-nun Strateji İnkişaf Planının həyata keçirilməsi ilə bağlı Fəaliyyət Planında nəzərdə tutulmuşdur. “Ən yaxşı monoqrafiya” nominasiyası üzrə müsabiqənin vaxtının 2023-cü ilin sonunadək uzadılması məqsədəuyğun hesab edildi.
SDU-nun Karyera Mərkəzinin adında qismən dəyişiklik edilməsi və mərkəzin yeni əsasnaməsinin təsdiqi barədə Karyera Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev çıxış etdi. Bildirdi ki, mərkəzin abituriyentlərlə, tələbələrlə və məzunlarla işinin gücləndirilməsi və fəaliyyət istiqamətlərinin genişləndirilməsi davam etdirilir.
Çıxışdan sonra SDU-nun Karyera Mərkəzinin adı Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzi adlandırıldı və əsasnaməsi təsdiq edildi.
Sonra cari məsələlər müzakirə edildi. Elmi katib professor Muxtar Səmədov tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi ilə əlaqədar çıxış etdi, bildirdi ki, Elmi Şuraya 11 tədris vəsaiti daxil olub, onlardan 1-i dərs vəsaiti, 10-u isə fənn proqramıdır. Təqdim olunan tədris vəsaitləri müzakirə olunduqdan sonra müvafiq qərarlar qəbul olundu.
İnformatika kafedrasının assistenti Nəsirova Elmira Əliş qızının dissertasiya işinin mövzusu və elmi rəhbəri təsdiq edildi. Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyevin həmin kafedraya professor vəzifəsinə seçkisi gizli səsverməyə buraxıldı və səsvermənin nəticəsinə əsasən Şəfa Əliyev Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasına professor vəzifəsinə seçilmiş hesab edildi.
Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Nemət İbayevə elmi-pedaqoji fəaliyyətə görə dosent elmi adı verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması məsələsi müzakirə olundu. Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən dosent Nemət İbayevə dosent elmi adı verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

21 декабря в Сумгаитском государственном университете состоялось очередное заседание Ученого совета. Ректор профессор Эльхан Гусейнов поприветствовал членов Совета и сказал, что в честь 60-летнего юбилея СГУ при организационной поддержке Министерства науки и образования, Республиканского комитета свободных профсоюзов работников образования Азербайджана, AFFA, ОО «Азербайджанская студенческая футбольная федерация», ЗАО «Azfar Group” среди студентов вузов был проведен чемпионат страны по мини футболу. В чемпионате среди 16 команд принимала участие и команда СГУ, которая была удостоена памятного кубка турнира. В связи с этим ректор поздравил коллектив университета и ознакомил членов Совета с повесткой дня заседания. Далее началось её обсуждение.
Об итогах выполненных в 2022 году в СГУ научно-исследовательских работах выступил руководитель Научного отдела доцент Самир Оруджев. Он сказал, что согласно Стратегическому плану развития СГУ работу по размещению журнала «Elmi xəbərlər» («Научные известия») в Международной научно-информационной базе “Scopus” можно считать удовлетворительной. СГУ является членом Комитета издательской этики (NEK) и «Crossef», что позволило обеспечить получение DOI для статей, публикуемых в журнале “Elmi xəbərlər”.
Включение каждого из двух разделов журнала “Elmi xəbərlər” в высшую научно-аналитическую базу – в Российский индекс научного цитирования (РИНЦ), было оценено положительно.
Проректору по науке и инновациям профессору Рамазану Мамедову было поручено усилить проводимую работу по включению журнала “Elmi xəbərlər” в международную систему резюмирования и индексации.
Об итогах проведенного в 2022-2023 учебном году среди студентов СГУ опроса и определения уровня признательности выступила руководитель Отдела обеспечения качества образования Нармин Гасанова. Она отметила что опрос, проведенный среди студентов, показал высокий уровень их признательности. Так в опросе, проведенном в 2022-2023 учебном году участвовали 3355 студентов, что составляет 65% студенческого контингента. Опрос проводился в анонимной и прозрачной форме. По сравнению с опросом, проведенным в прошлом учебном году, в этом – наблюдается динамика роста. Нармин Гасанова довела до сведения присутствующих, что в будущем календарном году в Карьерном центре и на факультетах будут проведены соответствующие опросы по различным направлениям.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов поручил руководителям соответствующих структур рассмотреть выдвинутые студентами предложения и отзывы.
Об итогах открытых уроков, проведенных в академических группах, выступил председатель учебно-методического совета доцент Муса Мустафаев. Он сказал, что участие в открытых уроках по утвержденному графику и вне графика в академических группах поручено председателю УМС доценту М.Мустафаеву, председателям факультетских УМС проф.Ш.Салимову, проф.Н.Искендеровой, проф.А.Бахшалиеву, доц.Г.Гусейнову, доц.К.Алиеву, доц.Ш.Мамедову, доц.А.Гашимову и зав. кафедрами. Зав. кафедрами поручено доводить до сведения всех сотрудников, замечания, предложения и отзывы, прозвучавшие на обсуждении открытых уроков на кафедре. Это позволит повысить качество проводимых занятий.
Об итогах конкурса, проводимого в номинации «Лучшая монография», выступил ответственный секретарь конкурсной комиссии доц. Гадир Мансуров. Он отметил что проведение конкурса предусмотрено Планом деятельности по обсуждению Плана стратегического развития СГУ. Было решено считать целесообразным продление конкурса «Лучшая монография» до конца 2023 года.
О частичном изменении названия Карьерного центра и утверждении нового Положения о нём выступил руководитель доц. Амирхан Исаев. Он отметил что продолжается укрепление работы центра с абитуриентами, студентами и выпускниками и расширение функций центра.
После выступления доц. А.Исаева было решено изменить название Карьерного центра на Центр карьеры и работы с выпускниками и утверждено Положение об отделе.
Далее состоялось обсуждение текущих вопросов. Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов выступил по вопросу о предоставлении права на публикацию (гриф) учебным пособиям. В Ученый совет поступило 11 учебных пособий, из них 1 –учебное пособие, а 10 –учебных программ. После обсуждения поступивших учебных пособий было принято соответствующее решение.
Были утверждены тема диссертационной работы и научный руководитель ассистента кафедры информатики Насировой Эльмиры Алиш гызы.
Профессор кафедры мировой экономики и маркетинга Шафа Алиев путем тайного голосования был допущен к избранию на должность профессора названной кафедры. Было решено считать профессора Шафу Алиева избранным на эту должность.
Был обсужден вопрос о присвоении доц. кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Немату Ибаеву ученого звания доцента за научно-педагогическую деятельность, в связи с чем было решено ходатайствовать перед ВАК о присвоении Немату Ибаеву ученого звания доцента. После обсуждения было проведено тайное голосование и принято решение о ходатайстве.