Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İnsan-kompüter qarşılıqlı münasibətlərin psixoloji aspektləri” mövzusunda təqdimat keçirilib
SDU-da “İnsan-kompüter qarşılıqlı münasibətlərin psixoloji aspektləri” mövzusunda təqdimat keçirilib
Dekabrın 26-da Mühəndislik fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İnsan kapitalı işçi qrupunun 2022-ci il Fəaliyyət Planının “Müəssisə və təşkilatlarda heyətin İKT bacarıqlarının artırılması və rəqəmsal savadlılıq sahəsində tədbirlərin görülməsi” bəndinin icrası ilə bağlı “İnsan-kompüter qarşılıqlı münasibətlərin psixoloji aspektləri”  mövzusunda təqdimat keçirildi.
Mühəndislik fakültəsinin dekan müavini, İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının baş müəllimi Svetlana Əhmədova “İnsan-kompüter qarşılıqlı münasibətlərin psixoloji aspektləri mövzusunda təqdimatla çıxış edərək mövzunun əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları dövrün ən başlıca tələblərindən biridir. Bu gün demək olar ki, bütün sahələrdə yeni nəsil texnologiyaların xidmətindən istifadə edilir. Dövlət strukturları, vətəndaş cəmiyyəti institutları, iqtisadi və sosial sahələr, elm və təhsil, mədəniyyət və digər sahələr informasiya-kommunikasiya texnologiylarının təsir dairəsindədir. Hazırda demək olar ki, hər kəs internet istifadəçisidir. İnternet hər kəsə informasiyaya rahat çıxış imkanı yaradır və indiki dövrdə demək olar ki, əlçatmaz informasiya yoxdur. Bu, yeni dövrün reallıqlarıdır. İnsanlar kompüterlərlə bir çox cəhətdən qarşılıqlı əlaqə qurur, insanlar və kompüterlər arasındakı interfeys bunu asanlaşdırmaq üçün çox vacibdir. İnsan-kompüter qarşılıqlı təsiri insanların hesablama sistemlərindən və infrastrukturlarından istifadə etmə və ya etməmə üsullarını araşdırır.
Sonra Svetlana Əhmədova informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının təhsildə rolu barədə ətraflı məlumat verdi. Ölkədə təhsilin inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atıldığını bildirən dekan müavini təhsil müəssisələrində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqinin əhəmiyyətli dərəcədə genişləndiyini vurğuladı. O, bildirdi ki, son zamanlar kompüter elmləri, informasiya texnologiyaları, informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı yeni ixtisaslar açılıb. Çoxlu sayda gənclər bu istiqamətlərdə ali məktəblərə qəbul olunur, həmin peşələrə yiyələnirlər. Əmək bazarının özündə də bu kadrlara çox böyük ehtiyac var. Bu gün Azərbaycanda ən çox tələb olunan ixtisaslar proqramçılar, kompüter mühəndisləri, informasiya təhlükəsizliyi mütəxəssisləridir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris elektronlaşıb, universitetin elektronlaşması istiqamətində ciddi işlər aparılır və  universitetdə bir çox ixtisaslar yaradılıb.

Home | News | A PRESENTATION ON "PSYCHOLOGICAL ASPECTS OF HUMAN-COMPUTER INTERACTIONS" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 26 December 2022 14:16
A PRESENTATION ON "PSYCHOLOGICAL ASPECTS OF HUMAN-COMPUTER INTERACTIONS" WAS HELD AT SSU
On December 26, under the organization of the faculty of Engineering, the Human capital working group of the Commission on Business environment and international ratings a presentation on the topic "Psychological aspects of human-computer interaction" was held in connection with the implementation of the 2022 Action Plan "Increasing ICT skills of staff in enterprises and organizations and taking measures in the field of digital literacy".
Svetlana Ahmadova - deputy dean of the faculty of Engineering, senior lecturer of the department of Information technologies and programming  made a presentation on the psychological aspects of human-computer interactions and spoke about the importance of the topic. She said that information and communication technologies are one of the most important requirements of the era. Today, the services of new generation technologies are almost used in all fields. State structures, civil society institutions, economic and social fields, science , education, culture and other fields are under the influence of information and communication technologies. Nowadays, almost everyone is an internet user. The Internet provides easy access to information for everyone, and nowadays there is almost no information that is inaccessible. These are the realities of the new era. Humans interact with computers in many ways, and the interface between humans and computers is crucial to facilitate this. Human-computer interaction examines the ways in which humans use or do not use computing systems and infrastructures.
Then Svetlana Ahmadova gave detailed information about the role of information and communication technologies in education. Stating that important steps have been taken for  the development of education in the country, the deputy dean emphasized that the application of information and communication technologies in educational institutions has expanded. She said that recently new specialties related to computer science, information technology, and information security have been opened. A large number of young people are admitted to higher education institutions in these directions for acquiring these professions. There is a great need for these personnel in the labor market itself. Today, the most demanded qualifications in Azerbaijan are programmers, computer engineers, and information security specialists. Teaching at Sumgayit State University has become electronic  and many specialties have been created at the university.