Oktyabrın 31-də Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə bir qrup tələbələrimiz “Atəşgah məbədi” Dövlət Tarixi Memarlıq Qoruğunda və Qala Arxeoloji Etnoqrafik Muzey Kompleksində oldular. Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edən bu tarixi abidələr ölkəmizin qədimliyindən, ulularımızın həyat tərzindən və inancından xəbər verən ən dəyərli məbədlərdir.
Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Əmirxan İsayev tələbələrə Azərbaycan xalqının çoxəsrli hadisələrlə zəngin tarixinin böyük mərhələlərini bir-birinə qovuşduran “Atəşgah”ın tarixi kökləri və suvenir qalereya haqqında ətraflı məlumat verdi.
Qala Arxeoloji Etnoqrafik Muzey Kompleksində tunc dövrünə aid qayaüstü, qayaaltı yaşayış məskənləri, qayaüstü təsvirlər, qədim özüllər, ibtidai divar qalığı, XVIII əsrin yadigarı olan təndir və qədim musiqi aləti qavaldaş tələbələrin marağına səbəb oldu.
Qeyd edək ki, belə ekskursiyalar tələbələrimizin milli-mənəvi dəyərlər ruhunda tərbiyə olunması baxımından çox əhəmiyyətlidir.

On October 31, a group of students were in "Ateshgah temple" State Historical and Architectural Reserve and in Gala Archaeological and Ethnographic Museum Complex which organized by the Student Union . These are the most important temples which gives an opportunity for the study of the history of this historic monuments in the history of our country, way of life and the belief of our ancestors in past times.
Head of the Department of History, associate professor Amirkhan Isayev gave detailed information to the students about the history of the gallery and souvenir roots of "Ateshgah"
Settlements under rocks, rock carvings, ancient foundations and remains of a wall, Gavaldash ovens and ancient musical instruments belonging to the Bronze Age in the eighteenth century were interesting for students in Gala Archaeological and Ethnographic Museum Complex.
It should be noted that such excursions for our students is very important in terms of the spirit of national and moral values.