Oktyabrın 31-də Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə bir qrup tələbələrimiz “Atəşgah məbədi” Dövlət Tarixi Memarlıq Qoruğunda və Qala Arxeoloji Etnoqrafik Muzey Kompleksində oldular. Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edən bu tarixi abidələr ölkəmizin qədimliyindən, ulularımızın həyat tərzindən və inancından xəbər verən ən dəyərli məbədlərdir.
Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Əmirxan İsayev tələbələrə Azərbaycan xalqının çoxəsrli hadisələrlə zəngin tarixinin böyük mərhələlərini bir-birinə qovuşduran “Atəşgah”ın tarixi kökləri və suvenir qalereya haqqında ətraflı məlumat verdi.
Qala Arxeoloji Etnoqrafik Muzey Kompleksində tunc dövrünə aid qayaüstü, qayaaltı yaşayış məskənləri, qayaüstü təsvirlər, qədim özüllər, ibtidai divar qalığı, XVIII əsrin yadigarı olan təndir və qədim musiqi aləti qavaldaş tələbələrin marağına səbəb oldu.
Qeyd edək ki, belə ekskursiyalar tələbələrimizin milli-mənəvi dəyərlər ruhunda tərbiyə olunması baxımından çox əhəmiyyətlidir.

Главная страница | Новости | Наши студенты посетили храм « Атешгях»
31 октября Комитетстуденческихпрофсоюзов организовал поездку студентов в государственный историко-архитектурный заповедник «храм Атешгях»иАрхеолого-этнографический музейный Комплекс Гала.
Эти памятники древностипредставляют огромное значение с точки зрения изучения истории Азербайджана.
Заведующий кафедрой истории Азербайджана, доцент Амирхан Исаев дал подробную информацию об исторических корнях храма «Атешгях», который объединяет отдельные этапы богатой событиями  истории Азербайджанского народа.
Наибольший интерес устудентовв Археолого - этнографическом музейном Комплексе Гала вызвали относящиеся к бронзовому векунаскальные изображения,подскальные жилища, остатки древних стен, древний музыкальный инструментгавалдаш и относящийся к XVIII веку тандыр.
Отметим, что такого рода экскурсии имеют большое значениес точки зрения привития национально-духовных ценностей студентам.