SDU-nun bir qrup müəllim və tələbəsi şəhid ailəsini ziyarət edib
Ölkəmizin müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canını fəda etmiş şəhidlərimiz xalqımız tərəfindən hər zaman ehtiramla yad edilir, onların ailələrinə diqqət və qayğı göstərilir. Sumqayıt Dövlət Universiteti də şəhid adının hər zaman uca tutulmasına və onlara hər bir işdə dəstək göstərilməsinə çalışır. Universitetin Kimya və biologiya fakültəsinin bir qrup professor-müəllim və tələbəsi 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı ərəfəsində fakültənin məzunu, Vətən müharibəsi zamanı Füzuli istiqamətində gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olmuş baş-leytenant Teymur Əzizovun ailəsini ziyarət edib.
Görüşdə Kimya və biologiya fakültəsinin dekan müavini Sabir Ələkbərov çıxış edərək 44 gün davam edən Vətən müharibəsində qazandığımız nailiyyətlərdən, qəhrəman igidlərimizin torpaqlarımızın azadlığı uğrunda göstərdikləri şücaətdən danışdı.
Sabir Ələkbərov onu da qeyd etdi ki, bu döyüşlərdə Sumqayıt Dövlət Univeristetinin də məzun və tələbələri Vətənə layiq qəhrəman oğullar kimi ad qazanıblar.
Səmimi söhbət əsnasında şəhid Teymur Əzizovun qəhrəmanlığı və igidliyi barədə danışıldı, onun təhsil aldığı Sumqayıt Dövlət Universitetindəki nümunəvi tələbəlik illəri xatırlandı.
Ailə üzvləri qeyd etdilər ki, Teymur Əzizov şəhidliyi ən yüksək məqam sayırdı.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Ordusunun leytenantı olan Teymur Əzizov 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Cəbrayılın və Füzulinin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Teymur Əzizov oktyabrın 6-da Füzuli döyüşləri zamanı şəhid olub. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılaraq hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 15 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Teymur Əzizov ölümündən sonra "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib. Azərbaycanın Füzuli və Cəbrayıl rayonlarının işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidliyi və şücaət nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 26 noyabr 2020-ci il və 24 dekabr 2020-ci il tarixli Sərəncamlarına əsasən ölümündən sonra “Füzulinin azad olunmasına" və “Cəbrayılın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilib.

Home | News | A GROUP OF TEACHERS AND STUDENTS OF SSU VISITED THE MARTYR'S FAMILY
Our martyrs, who sacrificed their lives for the independence, sovereignty and territorial integrity of our country, are always remembered with respect by our people, attention and care is shown to their families. Sumgayit State University always honors the name of martyrs and support them in every work. A group of professors and students of the faculty of Chemistry and biology of the university visited the family of senior lieutenant Teymur Azizov- a graduate of the faculty, who was heroically martyred in the battles fought in the direction of Fuzuli during the Patriotic war, on the eve of December 31 - Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year holiday.
At the meeting, deputy dean of the faculty of Chemistry and biology Sabir Alakbarov spoke about the achievements we won in the 44-day long Patriotic war and the bravery of our heroes for the freedom of our land.
Sabir Alakbarov also noted that the graduates and students of Sumgayit State University also won a name as heroic sons worthy of the Motherland in these battles.
During the conversation, they talked about the heroism and bravery of the martyr Teymur Azizov, remembered his exemplary student years at Sumgayit State University.
Family members noted that Teymur Azizov considered martyrdom the highest point.
We should note that Teymur Azizov-a lieutenant of the Azerbaijan Army fought in the battles for the freedom of Jabrayil and Fuzuli during the Patriotic war. Teymur Azizov was martyred on October 6 during the Fuzuli battles. According to the Decree of the president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 15, 2020, Teymur Azizov was posthumously awarded the "For the motherland" medal for participating in military operations for ensuring the territorial integrity of Azerbaijan and honorably fulfilling his duties during the execution of the tasks assigned to the military unit. According to the Decrees of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated November 26, 2020 and December 24, 2020, Teymur Azizov was posthumously awarded the medal "For the liberation of Jabrayil"  and “For liberation of Fuzuli” for participating in the military operations for the liberation of Fuzuli and Jabrayil regions of Azerbaijan from occupation.