Yanvarın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun növbəti iclası keçirildi.Rektor professor Elxan Hüseynov iclası açıq elan edərək iştirakçıları salamladı, gündəlikdə olan məsələləri nəzərə çatdırdı və qarşıda duran vəzifələrdən danışdı. Təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, elmi fəaliyyətin gücləndirilməsinə, insan resurslarının inkişafına, müəllimlərin iş şəraitinin daha da yaxşılaşmasına xidmət edən məsələlərə toxundu.
SDU-nun Pedaqogika və psixologiya, Coğrafiya və onun tədrisi metodikası, Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi, Elektromexanika, Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedralarında tədris prosesinin təşkilinin vəziyyəti və təkmilləşdirilməsi tədbirləri haqqında Tədris Metodiki Şuranın sədri dosent Musa Mustafayev çıxış edərək ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan təhsilinin Avropa təhsil sisteminə inteqrasiya edilməsi, Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması istiqamətində bir sıra qərarlar qəbul edilmişdir. Bütün bunlar göstərir ki, ölkəmizdə təhsil sektorunun inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Bu baxımdan təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, təhsilalanların və təhsilverənlərin məmnunluq səviyyəsinin artırılması SDU-nun diqqət mərkəzindədir. Dosent M. Mustafayev bildirdi ki, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edən amillərdən biri müəllimlərin aktiv dərs yükünün normativ tələblərə uyğun şəkildə planlaşdırılması, digəri isə müəllimlərin tədris etdiyi fənlərin düzgün seçilməsi və sayının normalara uyğun planlaşdırılmasıdır. Bu məqsədlə Sumqayıt Dövlət Universitetinin kafedralarında tədris prosesinin təşkilinin vəziyyətini müəyyənləşdirmək məqsədilə adı çəkilən beş kafedrada yoxlama aparılmış, həmin kafedralarda illik dərs yükünün həcminin çoxluğunu nəzərə alaraq, yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin cəlb olunması yönümündə işlərin aparılması kafedra müdirlərinə və fakültə dekanlarına tapşırılmışdır.
Dosent Musa Mustafayev kafedralarda tədris prosesinin təşkilinin vəziyyəti və təkmilləşdirilməsi prosesinə nəzarətin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbova həvalə olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonra Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev qeyd etdi ki, əvvəllər Elm və Təhsil Nazirliyinin xətti ilə kafedra müdirlərindən ibarət qeyri-rəsmi qrup yaradılmışdı. Tədris planları, ixtisaslara ayrılan fənlər, fənlərə ayrılan saatlar kafedra müdirlərinin iştirakı ilə müzakirə olunub, müəyyən qərarlar qəbul olunurdu. O, indi də belə  yanaşmanın  ümumi işin xeyrinə ola biləcəyini vurğuladı.
Elm və Təhsil Nazirliyinin 2022−2023-cü tədris ilində keçirdiyi müəllimlərin işə qəbulu müsabiqəsinin 2018−2022-ci illər üzrə nəticələri və SDU qarşısında duran vəzifələr haqqında Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova məlumat verdi. Müəllimlərin işə qəbulu müsabiqəsində iştirak edən məzunların işlə təmin olunması prosesinə Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin, müəllimlik peşəsi üzrə təhsil alan, öz fəallığı ilə seçilən və xüsusi istedadı olan tələbələrin  isə fakültə dekanlarının diqqət mərkəzində saxlanıldığını bildirdi.
Professor Elxan Hüseynov qeyd etdi ki, bizim gözləntilərimiz daha çoxdur. Elm və Təhsil Nazirliyinin statistik məlumatlarını nəzərə alaraq, müəllimlik ixtisaslarında təhsil alan tələbələrlə əlavə məşğələlərin təşkil olunması və onların əlavə olaraq MİQ proqramı üzrə hazırlaşmalarına köməklik göstərilsin.
Elm və Təhsil Nazirliyində 2022-ci il 20 dekabr tarixində Ali Təhsil Müəssisələrinin rektorları ilə keçirilmiş görüşdə bakalavriat səviyyəsində üçillik təhsil proqramına keçidlə bağlı təqdimatın SDU əməkdaşları arasında müzakirəsinin təşkil edilməsi haqqında Tədris Metodik Mərkəzin Tədris bölməsinin müdiri Sabir Behbudov çıxış edərək bakalavriat səviyyəsində üçillik təhsil proqramına keçidlə bağlı təhlillər aparılması üzrə üçillik təhsil proqramına keçidin müsbət və mənfi tərəflərinin əsaslandırılmasının fakültə dekanlarına tapşırıldığını qeyd etdi.

On January 17, the rectorate "s meeting was held at Sumgayit State University. The rector professor Elkhan Huseynov declared the meeting open, greeted the participants, brought to their attention the issues on the agenda and spoke about the upcoming tasks. He touched on issues that provide to improve the quality of education, strengthen scientific activity, develop human resources, and further improve the working conditions of teachers.
Associate professor Musa Mustafayev – chairman of the Teaching Methodological Council gave detailed information about the state of organization of the teaching process and improvement measures in the departments of Pedagogy and psychology, Geography and its teaching methodology, Mathematical analysis and theory of functions, Electromechanics, Biology and its teaching methodology of SSU. He noted that a number of decisions have been made in the direction of integrating Azerbaijani education into the European education system and increasing the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan. All this shows that the development of the education sector in our country is one of the main priorities of the state policy. In this regard, improving the quality of education,the level of satisfaction of students and educators is the focus of SSU. Docent M. Mustafayev stated that one of the factors that serve to improve the quality of teaching is the planning of the active teaching load of teachers in accordance with the normative requirements, and the other issue is the correct selection of the subjects taught by the teachers and the planning of their number according to the norms. For this purpose, in order to determine the state of organization of the teaching process in the departments of Sumgayit State University, an inspection was carried out in the mentioned five departments, taking into account the large volume of the annual teaching load in those departments, the heads of departments and faculty deans were assigned to conduct work in the direction of attracting highly qualified specialists.
Associate professor Musa Mustafayev pointed out that the supervision of the state of the organization of the teaching process in the departments and the process of improvement was entrusted to the vice-rector for the Teaching organization and training technologies associate professor Natig Talibov.
Then the head of the department of Petroleum chemistry and chemical engineering professor Akbar Agayev noted that earlier an informal group consisting of heads of the department was created under the line of the Ministry of Science and Education. Study plans, subjects allocated to specialties, hours allocated to subjects were discussed with the participation of department heads, and certain decisions were made. He emphasized that even now such an approach can benefit the common cause.
Narmin Hasanova - head of the department of Quality Assurance in education informed about the results of the 2018-2022 teaching recruitment competition held by the Ministry of Science and Education in the 2022-2023 academic year and the tasks facing SSU. She said that the process of employment of graduates who participated in the teaching recruitment competition was focused on the Career and work center with graduates, and students who studied in the teaching profession, distinguished by their activity and with special talent were focused on by the deans of the faculty.
Rector professor Elkhan Huseynov noted that our expectations are higher. Taking into account the statistical information of the Ministry of Science and Education, additional training should be organized with the students who are studying in the teaching specialty and help them preparing for the Teacher Recruitment program.
On December 20, 2022 at the Ministry of Science and Education, at the meeting with the rectors of Higher Education Institutions Sabir Behbudov - the head of the teaching department of the Teaching Methodological Center spoke about the organization of the discussion of the presentation on the transition to the 3-year study program at the undergraduate level among the employees of SSU. He noted that the justification of the positive and negative sides of the transition to the 3-year study program was entrusted to the faculty deans.