Yanvarın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun növbəti iclası keçirildi.Rektor professor Elxan Hüseynov iclası açıq elan edərək iştirakçıları salamladı, gündəlikdə olan məsələləri nəzərə çatdırdı və qarşıda duran vəzifələrdən danışdı. Təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, elmi fəaliyyətin gücləndirilməsinə, insan resurslarının inkişafına, müəllimlərin iş şəraitinin daha da yaxşılaşmasına xidmət edən məsələlərə toxundu.
SDU-nun Pedaqogika və psixologiya, Coğrafiya və onun tədrisi metodikası, Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi, Elektromexanika, Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedralarında tədris prosesinin təşkilinin vəziyyəti və təkmilləşdirilməsi tədbirləri haqqında Tədris Metodiki Şuranın sədri dosent Musa Mustafayev çıxış edərək ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan təhsilinin Avropa təhsil sisteminə inteqrasiya edilməsi, Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması istiqamətində bir sıra qərarlar qəbul edilmişdir. Bütün bunlar göstərir ki, ölkəmizdə təhsil sektorunun inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Bu baxımdan təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, təhsilalanların və təhsilverənlərin məmnunluq səviyyəsinin artırılması SDU-nun diqqət mərkəzindədir. Dosent M. Mustafayev bildirdi ki, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edən amillərdən biri müəllimlərin aktiv dərs yükünün normativ tələblərə uyğun şəkildə planlaşdırılması, digəri isə müəllimlərin tədris etdiyi fənlərin düzgün seçilməsi və sayının normalara uyğun planlaşdırılmasıdır. Bu məqsədlə Sumqayıt Dövlət Universitetinin kafedralarında tədris prosesinin təşkilinin vəziyyətini müəyyənləşdirmək məqsədilə adı çəkilən beş kafedrada yoxlama aparılmış, həmin kafedralarda illik dərs yükünün həcminin çoxluğunu nəzərə alaraq, yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin cəlb olunması yönümündə işlərin aparılması kafedra müdirlərinə və fakültə dekanlarına tapşırılmışdır.
Dosent Musa Mustafayev kafedralarda tədris prosesinin təşkilinin vəziyyəti və təkmilləşdirilməsi prosesinə nəzarətin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbova həvalə olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonra Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev qeyd etdi ki, əvvəllər Elm və Təhsil Nazirliyinin xətti ilə kafedra müdirlərindən ibarət qeyri-rəsmi qrup yaradılmışdı. Tədris planları, ixtisaslara ayrılan fənlər, fənlərə ayrılan saatlar kafedra müdirlərinin iştirakı ilə müzakirə olunub, müəyyən qərarlar qəbul olunurdu. O, indi də belə  yanaşmanın  ümumi işin xeyrinə ola biləcəyini vurğuladı.
Elm və Təhsil Nazirliyinin 2022−2023-cü tədris ilində keçirdiyi müəllimlərin işə qəbulu müsabiqəsinin 2018−2022-ci illər üzrə nəticələri və SDU qarşısında duran vəzifələr haqqında Təhsildə keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova məlumat verdi. Müəllimlərin işə qəbulu müsabiqəsində iştirak edən məzunların işlə təmin olunması prosesinə Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin, müəllimlik peşəsi üzrə təhsil alan, öz fəallığı ilə seçilən və xüsusi istedadı olan tələbələrin  isə fakültə dekanlarının diqqət mərkəzində saxlanıldığını bildirdi.
Professor Elxan Hüseynov qeyd etdi ki, bizim gözləntilərimiz daha çoxdur. Elm və Təhsil Nazirliyinin statistik məlumatlarını nəzərə alaraq, müəllimlik ixtisaslarında təhsil alan tələbələrlə əlavə məşğələlərin təşkil olunması və onların əlavə olaraq MİQ proqramı üzrə hazırlaşmalarına köməklik göstərilsin.
Elm və Təhsil Nazirliyində 2022-ci il 20 dekabr tarixində Ali Təhsil Müəssisələrinin rektorları ilə keçirilmiş görüşdə bakalavriat səviyyəsində üçillik təhsil proqramına keçidlə bağlı təqdimatın SDU əməkdaşları arasında müzakirəsinin təşkil edilməsi haqqında Tədris Metodik Mərkəzin Tədris bölməsinin müdiri Sabir Behbudov çıxış edərək bakalavriat səviyyəsində üçillik təhsil proqramına keçidlə bağlı təhlillər aparılması üzrə üçillik təhsil proqramına keçidin müsbət və mənfi tərəflərinin əsaslandırılmasının fakültə dekanlarına tapşırıldığını qeyd etdi.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное заседание ректората Сумгаитского государственного университета
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Январь 2023 16:45
17 января в Сумгаитском государственном университете состоялось заседание ректората. Ректор проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников собрания и объявил повестку дня, в которой были затронуты вопросы повышения качества образования и научных исследований, развития кадрового потенциала, дальнейшего улучшения условий труда педагогов.
Председатель Учебно-методического совета доц. Муса Мустафаев дал подробную информацию о состоянии организации учебного процесса и мерах по его совершенствованию на кафедрах Педагогики и психологии, Географии и методики ее преподавания, Математического анализа и теории функций, Электромеханики, Биологии и методики ее преподавания. Он отметил, что был принят ряд решений в направлении интеграции азербайджанского образования в европейскую систему образования и повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования Азербайджанской Республики. Все это свидетельствует о том, что развитие сферы образования в нашей стране является одним из основных приоритетных направлений государственной политики. В связи с этим в СГУ всегда уделялось большое внимание улучшению качества образования, повышению уровня удовлетворенности студентов и педагогов. Доц. М.Мустафаев отметил, что одним из факторов, служащих повышению качества преподавания, является планирование активной учебной нагрузки преподавателей в соответствии с нормативными требованиями, а другим – правильный выбор преподаваемых преподавателями предметов и распределение их количества в соответствии с установленной нормой. С целью определения состояния организации учебного процесса на вышеупомянутых кафедрах Сумгаитского государственного университета была проведена проверка. Учитывая большой объем годовой учебной нагрузки на этих кафедрах, заведующим кафедрами и деканам факультетов было поручено вести работу в направлении привлечения на кафедры высококвалифицированных специалистов.
Доц. Муса Мустафаев сообщил, что контроль за состоянием организации учебного процесса на кафедрах и его усовершенствования было поручено проректору по организации учебного процесса и технологии обучения доц. Натигу Талыбову.
Далее заведующий кафедрой нефтехимии и химической инженерии проф. Акбар Агаев отметил, что ранее по линии Министерства науки и образования была создана неформальная группа, состоящая из заведующих кафедрами. Рабочая группа обсуждала учебные планы, предметы по специальностям, количество часов, отведенных на предметы и принимала соответствующие решения. Проф. Агаев подчеркнул, что и сегодня такой подход может пойти на пользу общему делу.
Руководитель отдела обеспечения качества в образовании Нармин Гасанова проинформировала об итогах проведенного Министерством науки и образования конкурса по набору учителей за 2018-2022 годы и задачах, стоящих перед СГУ. Она сообщила, что Центр карьеры и работы с выпускниками внимательно наблюдает за процессом трудоустройства выпускников, участвовавших в конкурсе по набору учителей, а деканы факультетов отмечают отличившихся своей активностью и хорошими показателями студентов, обучающихся по педагогической специальности.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов отметил, что университет расчитывает на более высокие показатели в будущем. Учитывая статистическую информацию Министерства образования и науки, следует организовать дополнительное обучение для студентов педагогических специальностей с целью оказания им помощи в подготовке к экзаменам по приему учителей на работу.
С сообщением об итогах встречи с ректорами высших учебных заведений 20 декабря 2022 года в Министерстве науки и образования выступил руководитель Учебного отдела Учебно-методического центра Сабир Бейбутов. Он отметил, что на встрече была представлена презентация по переходу на трехлетнюю программу обучения по бакалавриату и рассказал об организации обсуждений по данной теме среди сотрудников СГУ. Сабир Бейбутов подчеркнул, что деканам факультетов было поручено обосновано изложить положительные и отрицательные стороны перехода на трехлетнюю образовательную программу.