Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev və Azərbaycan gəncliyi” mövzusunda tədbir keçirildi
Fevralın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbində“Heydər Əliyev və Azərbaycan gəncliyi” mövzusunda məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq iştirakçıları salamladı,Gənclər Günü münasibətilə gəncləri təbrik edib, onların hər birinin dövlətin gələcəyi, cəmiyyətin aparıcı qüvvəsi olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, bu əlamətdar günün məqsədi gənclərə diqqət və qayğı göstərməklə yanaşı, onların problemlərinin həlli istiqamətində də mühüm işlərin görülməsidir.
Professor Elxan Hüseynov müstəqil Azərbaycanın gənclər siyasətinin əsasının məhz  Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu diqqətə çatdırdı və  ümummilli lider Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkədə yaratdığı ilk mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarından birinin məhz Gənclər və İdman Nazirliyi olduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, əsası Ulu öndər tərəfindən qoyulan dövlət gənclər siyasətinin nəticəsidir ki, bu gün ölkəmizdə idarəetmə bacarığı ilə seçilən intellektual, dünyagörüşlü yeni nəsil yetişib. Müasir Azərbaycan gəncliyi ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımız qarşısındakı xidmətlərini yüksək qiymətləndirir, onun bizə bəxş etdiyi Azərbaycanın müstəqilliyini, elmin, təhsilin inkişafını, ölkəmizin siyasi, iqtisadi yüksəlişini, gənclərə olan diqqət və qayğısını dərin ehtiram hissi ilə xatırlayır.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, gənclər siyasətində milli və dövlətçilik maraqlarının prioritet olması 44 günlük Vətən müharibəsində həlledici rol oynadı. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və apardığı düzgün siyasi kurs nəticəsində Vətən müharibəsində tarixi qələbə qazanan gənc nəsil formalaşdı. Bu gün qətiyyətlə deyə bilərik ki, ölkə gəncləri Prezident İlham Əliyevin uğurla apardığı daxili və xarici kursu alqışlayr, bu siyasətin icrasında daim onun yanındadır.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekan müavini dosent Osman Hacıyev “Heydər Əliyev ideyaları xoşbəxt gələcəyin təminatçısıdır”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti, SDU-nun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev “Heydər Əliyev və dövlət gənclər siyasəti”, Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının dosenti   Sevinc Hadıyeva “Müasir Azərbaycan gənclərinə dövlət qayğısı”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi, SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elmin Novruzlu “Sumqayıt Dövlət Universitetinin gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində rolu” , Mühəndislik fakültəsinin II kurs magistrantı, SDU-nun Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tayfun Hacılı “44 günlük Zəfər – Prezident İlham Əliyevin Heydər Əliyev siyasi kursuna sadiqliyinin təcəssümüdür” mövzularında çıxış etdilər, ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasətindən danışdılar. Bildirdilər ki, gənclərin ictimai-siyasi həyatda fəallığını artırmaq üçün həyata keçirilən Dövlət Proqramının tətbiqi, idarəetmə orqanlarında gənc mütəxəssislərə üstünlük verilməsi ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş gənclər siyasətinin uğurlu nəticəsidir.
Natiqlər onu da qeyd etdilər ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin gənclər siyasəti onun layiqli davamçısı, dövlət başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlətimizin gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində bu gün Azərbaycanda intellektual, milli düşüncəyə sahib gənclər formalaşır və onlar ölkənin ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayırlar. Çıxış edənlər 44 günlük Vətən müharibəsindən, Azərbaycan Ordusunun Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılan şanlı Qələbədə gənclərin rolundan, ölkəmizdə aparılan uğurlu gənclər siyasətindən, eləcə də Sumqayıt Dövlət Universitetində gənclərinin fəaliyyətindən, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov tərəfindən gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs etdilər. Bildirdilər ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti bu gün dövlətin uğurla həyata keçirdiyi gənclər siyasətinin gerçəkləşməsinə, könüllülük fəaliyyətinin genişlənməsinə öz töhfəsini verməkdədir. Ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında Gənclər siyasətində ilk yerləri tutan SDU gənclərin maarifləndirilməsi, onların inkişafı üçün bir çox addımlar atır. Rektor Elxan Hüseynov və professor-müəllim heyəti tələbə gənclərin xalqına sevgi və dövlətinə sadiqliklə yanaşan vətəndaşlar kimi formalaşmaları, milli ruhda tərbiyə almaları, qabiliyyətlərinin üzə çıxarılması, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili baxımından daim tələbə gənclərə öz dəstəyini göstərirlər.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev, Kimya və biologiya fakültəsinin professoru Muxtar Səmədov çıxış edərək bildirdilər ki, Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti bir məktəbdir. Hələ neçə-neçə nəsillər bu məktəbdən öyrənəcək, Azərbaycanın uğurlu inkişafına dəstək olacaqdır. Müstəqil Azərbaycan Ulu öndərin indiki və gələcək nəsillərə əmanəti, onun zəngin və çoxşaxəli irsi isə xalqımızın milli sərvətidir. Bu müqəddəs mirası qoruyub-saxlamaq hər bir azərbaycanlının şərəfli vəzifəsidir. Nə qədər müstəqil Azərbaycan dövləti, xalqı var, Ulu öndər Heydər Əliyev ürəklərdə yaşayacaqdır.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие «Гейдар Алиев и молодежь Азербайджана»
2 февраля в школе Гейдара Алиева, действующей при Центре Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета, прошел семинар «Гейдар Алиев и молодежь Азербайджана».
Мероприятие открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал участников, поздравил с Днем молодежи и отметил, что молодежь – это будущее каждого государства и ведущая сила общества. Ректор сказал, что цель этого знаменательного дня – очередной раз обратить внимание на проблемы молодежи и провести важную работу в направлении их решения.
Проф. Эльхан Гусейнов отметил, что основы молодежной политики независимого Азербайджана были заложены великим лидером Гейдаром Алиевым, и подчеркнул, что Министерство молодежи и спорта было одним из первых, созданных Общенациональным лидером после возвращения к власти во второй раз. Благодаря проводимой Гейдаром Алиевым государственной молодежной политике сегодня в нашей стране выросло молодое поколение, отличающееся своим мировоззрением и управленческими способностями. Современная азербайджанская молодежь высоко ценит заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева перед нашим народом. Она глубоко чтит память человека, с именем которого связаны независимость Азербайджана, развитие науки и образования, политический и экономический подъем нашей страны.
Ректор также обратил внимание на то, что проводимая в нашей стране государственная молодежная политика сыграла  решающую роль в 44-дневной Отечественной войне. В результате правильной политики Президента Ильхама Алиева сформировалось молодое поколение, одержавшее историческую победу в Отечественной войне. Сегодня мы можем твердо сказать, что молодежь страны поддерживает успешно проводимый Президентом Ильхамом Алиевым внутренний и внешний политический курс.
Далее выступили заместитель декана факультета истории и географии доц. Осман Гаджиев «Идеи Гейдара Алиева – залог счастливого будущего», доц. кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания, председатель профкома СГУ Немет Ибаев «Гейдар Алиев и государственная молодежная политика», доцент кафедры математического анализа и теории функций Севиндж Гадиева «Государственная забота о молодежи современного Азербайджана», студент IV курса факультета истории и географии, председатель Студенческой молодежной организации СГУ Эльмин Новрузлу «Роль Сумгаитского государственного университета в воспитании молодежи в духе патриотизма», магистрант II курса инженерного факультета, председатель Студенческого профсоюзного комитета СГУ Тайфун Гаджилы « Победа в 44-дневной войне – воплощение верности Президента Ильхама Алиева политическому курсу Гейдара Алиева». Они отметили, что реализация Государственной программы по повышению активности молодежи в общественно-политической жизни, уделение приоритетного внимания молодым специалистам в органах управления является успешным результатом молодежной политики, определенной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым.
Выступавшие также отметили, что молодежную политику Гейдара Алиева успешно осуществляет его достойный преемник, глава государства Ильхам Алиев. В результате внимания и заботы нашего государства о молодежи под руководством Президента Ильхама Алиева сегодня в Азербайджане сформировалось молодое поколение, которое играет большую роль в общественно-политической жизни страны. Выступавшие рассказали о роли молодежи в 44-дневной Отечественной войне, о славной Победе, одержанной под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, а также о деятельности молодежи в Сумгаитском государственном университете, о внимании и заботе, проявленные к молодежи со стороны ректора университета проф. Эльхана Гусейнова. Докладчики отметили, что Сумгаитский государственный университет вносит свой вклад в реализацию государственной молодежной политики и расширение волонтерской деятельности. Ректор проф. Эльхан Гусейнов и профессорско-преподавательский состав вуза всегда оказывают поддержку студенческой молодежи, помогают им раскрыть свои способности и эффективно организовать досуг. Большое внимание уделяется формированию студентов как преданных своему государству граждан и воспитанию их в национально-патриотическом духе.
Также выступили декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев, директор Центра карьеры и работы с выпускниками доц. Амирхан Исаев, профессор факультета химии и биологии Мухтар Самедов. Они отметили, что жизнь и деятельность Гейдара Алиева это целая школа, которой будут учиться еще много поколений. Богатое наследие общенационального лидера независимого Азербайджана является национальным достоянием нашего народа. Долг каждого азербайджанца сохранить это наследие для будущих поколений. Пока есть независимый Азербайджан - Великий лидер Гейдар Алиев будет жить в сердцах азербайджанского народа.