Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev və Azərbaycan gəncliyi” mövzusunda tədbir keçirildi
Fevralın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbində“Heydər Əliyev və Azərbaycan gəncliyi” mövzusunda məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq iştirakçıları salamladı,Gənclər Günü münasibətilə gəncləri təbrik edib, onların hər birinin dövlətin gələcəyi, cəmiyyətin aparıcı qüvvəsi olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, bu əlamətdar günün məqsədi gənclərə diqqət və qayğı göstərməklə yanaşı, onların problemlərinin həlli istiqamətində də mühüm işlərin görülməsidir.
Professor Elxan Hüseynov müstəqil Azərbaycanın gənclər siyasətinin əsasının məhz  Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu diqqətə çatdırdı və  ümummilli lider Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkədə yaratdığı ilk mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarından birinin məhz Gənclər və İdman Nazirliyi olduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, əsası Ulu öndər tərəfindən qoyulan dövlət gənclər siyasətinin nəticəsidir ki, bu gün ölkəmizdə idarəetmə bacarığı ilə seçilən intellektual, dünyagörüşlü yeni nəsil yetişib. Müasir Azərbaycan gəncliyi ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımız qarşısındakı xidmətlərini yüksək qiymətləndirir, onun bizə bəxş etdiyi Azərbaycanın müstəqilliyini, elmin, təhsilin inkişafını, ölkəmizin siyasi, iqtisadi yüksəlişini, gənclərə olan diqqət və qayğısını dərin ehtiram hissi ilə xatırlayır.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, gənclər siyasətində milli və dövlətçilik maraqlarının prioritet olması 44 günlük Vətən müharibəsində həlledici rol oynadı. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və apardığı düzgün siyasi kurs nəticəsində Vətən müharibəsində tarixi qələbə qazanan gənc nəsil formalaşdı. Bu gün qətiyyətlə deyə bilərik ki, ölkə gəncləri Prezident İlham Əliyevin uğurla apardığı daxili və xarici kursu alqışlayr, bu siyasətin icrasında daim onun yanındadır.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekan müavini dosent Osman Hacıyev “Heydər Əliyev ideyaları xoşbəxt gələcəyin təminatçısıdır”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti, SDU-nun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev “Heydər Əliyev və dövlət gənclər siyasəti”, Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının dosenti   Sevinc Hadıyeva “Müasir Azərbaycan gənclərinə dövlət qayğısı”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi, SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elmin Novruzlu “Sumqayıt Dövlət Universitetinin gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində rolu” , Mühəndislik fakültəsinin II kurs magistrantı, SDU-nun Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tayfun Hacılı “44 günlük Zəfər – Prezident İlham Əliyevin Heydər Əliyev siyasi kursuna sadiqliyinin təcəssümüdür” mövzularında çıxış etdilər, ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasətindən danışdılar. Bildirdilər ki, gənclərin ictimai-siyasi həyatda fəallığını artırmaq üçün həyata keçirilən Dövlət Proqramının tətbiqi, idarəetmə orqanlarında gənc mütəxəssislərə üstünlük verilməsi ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş gənclər siyasətinin uğurlu nəticəsidir.
Natiqlər onu da qeyd etdilər ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin gənclər siyasəti onun layiqli davamçısı, dövlət başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilir. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlətimizin gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində bu gün Azərbaycanda intellektual, milli düşüncəyə sahib gənclər formalaşır və onlar ölkənin ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayırlar. Çıxış edənlər 44 günlük Vətən müharibəsindən, Azərbaycan Ordusunun Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılan şanlı Qələbədə gənclərin rolundan, ölkəmizdə aparılan uğurlu gənclər siyasətindən, eləcə də Sumqayıt Dövlət Universitetində gənclərinin fəaliyyətindən, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov tərəfindən gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs etdilər. Bildirdilər ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti bu gün dövlətin uğurla həyata keçirdiyi gənclər siyasətinin gerçəkləşməsinə, könüllülük fəaliyyətinin genişlənməsinə öz töhfəsini verməkdədir. Ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında Gənclər siyasətində ilk yerləri tutan SDU gənclərin maarifləndirilməsi, onların inkişafı üçün bir çox addımlar atır. Rektor Elxan Hüseynov və professor-müəllim heyəti tələbə gənclərin xalqına sevgi və dövlətinə sadiqliklə yanaşan vətəndaşlar kimi formalaşmaları, milli ruhda tərbiyə almaları, qabiliyyətlərinin üzə çıxarılması, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili baxımından daim tələbə gənclərə öz dəstəyini göstərirlər.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev, Kimya və biologiya fakültəsinin professoru Muxtar Səmədov çıxış edərək bildirdilər ki, Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti bir məktəbdir. Hələ neçə-neçə nəsillər bu məktəbdən öyrənəcək, Azərbaycanın uğurlu inkişafına dəstək olacaqdır. Müstəqil Azərbaycan Ulu öndərin indiki və gələcək nəsillərə əmanəti, onun zəngin və çoxşaxəli irsi isə xalqımızın milli sərvətidir. Bu müqəddəs mirası qoruyub-saxlamaq hər bir azərbaycanlının şərəfli vəzifəsidir. Nə qədər müstəqil Azərbaycan dövləti, xalqı var, Ulu öndər Heydər Əliyev ürəklərdə yaşayacaqdır.

Home | News | An event on the topic "Heydar Aliyev and the youth of Azerbaijan" was held at SSU
On February 2, the Heydar Aliyev school operating under the Heydar Aliyev Center of Sumgayit State University held a  training on "Heydar Aliyev and the youth of Azerbaijan".
Rector of the university professor Elkhan Huseynov  opened the event with an opening speech, greeted the participants, congratulated the youth on the occasion of Youth Day, and said that they are the future of every state and the main power  of society. He noted that the purpose of this significant day is to pay attention and care to young people, as well as to do important work in the direction of solving their problems.
Professor Elkhan Huseynov pointed out that the foundation of the youth policy of independent Azerbaijan was laid by the great leader Heydar Aliyev and emphasized that the Ministry of Youth and Sports was one of the first central executive bodies created by the national leader Heydar Aliyev after his return to power for the second time. He said that it is the result of the state youth policy established by the great leader that today a new generation of intellectuals and world-viewers distinguished by their management skills has grown up in our country. Modern Azerbaijani youth highly appreciates the services of national leader Heydar Aliyev to our people for  the development of science and education, the political and economic rise of our country and his attention and concern for young people.
The Rector also drew attention to the fact that the priority of national and state interests in youth policy played a decisive role in the 44-day Patriotic war. As a result of the leadership of president  Ilham Aliyev and the correct political course, the young generation  was formed in the Patriotic War. Today, we can firmly say that the youth of the country appreciates  the internal and external course successfully conducted by president Ilham Aliyev, and is always with him in the implementation of this policy.
The following participants made a speech in this topic:
Deputy dean of the faculty of History and geography  associate professor Osman Hajiyev "Heydar Aliyev"s ideas are the guarantor of a happy future", associate professor of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology, chairman of the Trade Union Committee of SSU Nemet Ibayev "Heydar Aliyev and the state youth policy", associate professor of the  department of Mathematical analysis and functions theory Sevinj Hadiyeva "State care for the youth of modern Azerbaijan", 4th year student of the faculty of History and geography, chairman of the Student Youth Organization of SSU Elmin Novruzlu  "Role of Sumgayit State University in educating young people in the spirit of patriotism", 2nd year master"s student of the faculty of Engineering of  SSU, chairman of the Student Trade Union Committee Tayfun Hajili "44 days of Victory - the embodiment of president Ilham Aliyev"s loyalty to Heydar Aliyev"s political course". They said that the implementation of the State Program for increasing the activity of young people in social and political life, giving priority to young professionals in the management bodies is a successful result of the youth policy defined by the national leader Heydar Aliyev.
The speakers also noted that the national leader Heydar Aliyev"s youth policy is being successfully implemented by his worthy successor, the head of state  Ilham Aliyev. As a result of the attention and care of our state to the youth under the leadership of president  Ilham Aliyev, young people with intellectual and national thinking are being formed in Azerbaijan today and they play a major role in the social and political life of the country. The speakers talked about the 44-day Patriotic war, the successful youth policy conducted in our country  under the leadership of the Supreme Commander of the Azerbaijan Army, president Ilham Aliyev, as well as the activities of young people at Sumgait State University, the attention and care shown to young people by the rector of the university professor Elkhan Huseynov. They  said that Sumgayit State University is contributing to the implementation of the youth policy carried out by the state and to the expansion of volunteering activities. Among the higher education institutions of the country, SSU takes the first place in the youth policy and  many steps for the education of young people and their development. At the initiative of rector Elkhan Huseynov and the teaching staff, they constantly show their support to student youth in terms of forming them as citizens with love for their people and loyalty to their state, educating them in the national spirit, revealing their abilities, and effectively organizing their leisure time.
Dean of the faculty of History and geography professor Adil Bakhshaliyev, director of the Center for Career and graduate affairs associate professor Amirkhan Isayev, professor of the faculty of Chemistry and biology Mukhtar Samadov spoke  that the life and activity of Heydar Aliyev is a school. How many more generations will learn from this school and support the successful development of Azerbaijan. The legacy of the Great leader of independent Azerbaijan to the present and future generations, and his rich and diverse heritage is the national wealth of our people. Preserving this  heritage is the honorable duty of every Azerbaijani. As many independent states and people of Azerbaijan as there are, the great leader Heydar Aliyev will live in the hearts.