SDU-da Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş idman spartakiadasına start verildi
Fevralın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Heydər Əliyevin anadan olmasının100 illiyinə həsr olunmuş SDU və onun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaşları arasında 3 idman növü (şahmat, dama və nərd) üzrə spartakiadaya start verildi.
Yarışı universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştirakçıları salamladı və spartakiadaya qatılan əməkdaşlara uğurlar arzuladı. Ölkəmizdə idmanın inkişafı yolunda görülən işlərdən danışan dosent Elmar Xəlilov bildirdi ki, respublikamızda bədən tərbiyəsi və idmana dövlət qayğısı gündən-günə artır. Ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkədə idmana münasibət kökündən dəyişdi. Müstəqil Azərbaycanın həm də bir idman ölkəsi kimi beynəlxalq aləmdə tanınması və olimpiya hərəkatına qoşulması geniş vüsət aldı. İdmanın üzləşdiyi problemlərin aradan qaldırılması, idmançıların maddi rifahının yüksəldilməsi, onlara gələcək qələbələr üçün stimul verilməsi, habelə ölkədə yeni idman komplekslərinin yaradılması istiqamətində gələcək prioritetlər müəyyənləşdirildi.
Prorektor həmçinin qeyd etdi ki, Azərbaycan bu gün bütün sahələrdə tərəqqi, yüksəliş dövrü yaşayır. Ulu öndərin milli maraqlara əsaslanan inkişaf strategiyası hal-hazırda Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən böyük qətiyyət və inamla davam etdirilir. Dövlət tərəfindən idmançılara göstərilən qayğı, xüsusilə dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin diqqəti idmançıları daha böyük qələbələr qazanmağa sövq edir. Ölkəmizdə beynəlxalq səviyyəli yarışlar təşkil olunur, idmançılarımız hər il müxtəlif idman növləri üzrə keçirilən Avropa və dünya çempionatlarında uğurlu nəticələr göstərirlər. Hazırda respublikamızın bütün bölgələrində idmanla məşğul olmaq üçün hər cür şərait vardır. O cümlədən Sumqayıt Dövlət Unversitetində də tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli keçməsi, gənclərin hərbi-vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması, onların idmanla müntəzəm məşğul olması üçün hərtərəfli şərait yaradılıb. İdmançı tələbələrimiz də yüksək diqqət və qayğıdan ruhlanaraq ölkəmizi və universitetimizi layiqincə təmsil edir, çoxlu sayda medallar qazanırlar.
Daha sonra İdman klubunun müdiri dosent Zakir Məmmədov çıxış edərək SDU-nun İdman Klubunun rolundan, bu vaxta qədər klubun yetirmələrinin ölkəmizdə və beynəlxalq arenalarda qazandıqları uğurlardan danışdı. Bildirdi ki, hazırda İdman klubunda futbol, voleybol, stolüstü tennis, badminton, atıcılıq, şahmat, qılıncoynatma və sağlamlıq qrupları fəaliyyət göstərir ki, burada universitetin əməkdaşları və tələbələr müntəzəm məşğul olur, asudə vaxtlarını daha rahat və səmərəli keçirirlər.
Son bir neçə ildə SDU-nun tələbələri beynəlxalq idman yarışlarında Asiya və Avropa çempionatlarında, Ulu öndər Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunmuş spartakiadalarda, Ali məktəblərarası universiadalarda, “Vətənin Müdafiəsinə Hazıram” birinciliyində və başqa idman yarışlarında mötəbər yerlər qazanmışlar.
Qeyd edək ki, yarışda ilk olaraq şahmat idman növü üzrə 8 komanda öz bacarıqlarını sınadı, yekun nəticəyə əsasən Mühəndislik fakültəsinin komandası I yerə, Filologiya fakültəsinin komandası II yerə, Riyaziyyat fakültəsinin komandası isə III yerə layiq görüldülər.

Главная страница | Новости | В СГУ стартовала спортивная спартакиада, посвященная 100-летию со дня рождения Гейдара Алиева
В СГУ стартовала спортивная спартакиада, посвященная 100-летию со дня рождения Гейдара Алиева
13 февраля в Сумгаитском государственном университете стартовала спартакиада, посвященная 100-летию со дня рождения Гейдара Алиева по 3 видам спорта (шахматы, шашки и нарды) среди сотрудников Сумгаитского государственного технического колледжа и СГУ.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов приветствовал участников спартакиады и пожелал им успехов. Доц. Эльмар Халилов отметил, что с каждым днем ​​возрастает государственная забота о физическом воспитании молодежи и спорте в нашей республике. После возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к власти отношение к спорту в стране коренным образом изменилось. Участие в олимпийском движении принесло независимому Азербайджану международное признание как спортивной страны. Приоритетными направлениями политики государства стали улучшение материального благосостояния спортсменов, стимулирование их к будущим победам, а также создание в стране новых спортивных комплексов.
Проректор также отметил, что сегодня Азербайджан переживает период подъема во всех сферах. Стратегию развития Общенационального лидера, основанную на национальных интересах, в настоящее время решительно и уверенно продолжает Президент Ильхам Алиев. Забота государства о спортсменах и особенно внимание главы государства Ильхама Алиева, стимулируют спортсменов добиваться спортивных побед. В стране организуются международные соревнования, а наши спортсмены ежегодно успешно выступают на чемпионатах Европы и мира, проводимых по различным видам спорта. В настоящее время во всех регионах нашей республики созданы все условия для занятий спортом. В Сумгаитском государственном университете также уделяется большое внимание эффективной организации досуга студентов, воспитанию молодежи в военно-патриотическом духе, их регулярным занятиям спортом. Студенты-спортсмены университета, вдохновленные вниманием и заботой, достойно представляют нашу страну и наш университет в различных соревнованиях, завоевывая призовые места.
Руководитель Спортклуба доц. Закир Мамедов рассказал о роли Спортивного клуба СГУ и успехах, достигнутых воспитанниками клуба в нашей стране и на международной арене. Он сообщил, что в настоящее время в спортивном клубе действуют секции футбола, волейбола, настольного тенниса, бадминтона, стрельбы, шахмат, фехтования.
В последние годы студенты СГУ завоевали призовые места на престижных международных спортивных соревнованиях, чемпионатах Азии и Европы, спартакиадах, посвященных дню рождения великого лидера Гейдара Алиева, межвузовских универсиадах, состязании «Я готов защищать Родину» и других спортивных соревнованиях.
Следует отметить, что в организованном соревновании приняли участие 8 шахматных команд. По итоговому результату первое место присуждено команде инженерного факультета, второе место – команде филологического факультета, а третье место – команде факультета математики.