Fevralın 16-da Elm və Təhsil Nazirliyinin Medianın İnkişafı Agentliyi ilə birgə təşkil etdiyi “Effektiv kommunikasiya” mövzusunda təlim-seminar keçirilib.
Təlim-seminarın keçirilməsində əsas məqsəd elmi və ali təhsil müəssisələrinin sosial media hesablarının təhlili, kommunikasiya alətlərindən düzgün istifadə, kommunikasiyanın təşkili və digər istiqamətlərlə bağlı bilik, bacarıqları təkmilləşdirmək, media sahəsində peşəkar vərdişlərin inkişaf etdirilməsinə töhfə verməkdir.
Təlim-seminarda AMEA-nın nazirliyin tabeliyinə verilən elmi müəssisə və universitetlərinin ictimaiyyətlə əlaqələrə məsul əməkdaşları, eləcə də media nümayəndələri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov media sahəsində aparılan islahatlardan danışıb. Əhməd İsmayılov bildirib ki, bu islahatların əsas hissəsi cəmiyyətlə düzgün kommunikasiyanın təşkil edilməsidir.
Açılış mərasimində iştirak edən elm və təhsil nazirinin müşaviri Elnur Nəsibov çıxışında qeyd edib ki, nazirliyin tabeliyindəki müəssisələrin kommunikasiyasının gücləndirilməsi əsas prioritetlərdəndir. Nazir müşaviri əlavə edib ki, ötən ilin dekabrından elm sahələrinin ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi istiqamətində monitorinqlərə başlanılıb. Yaxın zamanlarda nazirliyin tabeliyindəki elmi müəssisələrin yeni əsasnamələrinin təsdiqi gözlənilir.
Elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli də öz növbəsində bildirib ki, bu gün əsas məsələ elmin populyarlaşdırılmasıdır. İnformasiyaların daha çox fakta yönləndirilməsi, yanlış məlumatların verilməməsi olduqca vacibdir və elmin cəmiyyətdə təbliği üçün ciddi addımlar atılmalıdır.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru Rasim Əliquliyev sözügedən təlim-seminarın təşkilindən məmnunluğunu ifadə edib. Rasim Əliquliyev nazirlik və ona tabe olan qurumlar arasında mövcud əlaqələrin gücləndirilməsi və kommunikasiya işinin effektiv təşkilinin vacibliyini önə çəkib, bu kimi təlimlərin əhəmiyyətli olduğunu nəzərə çatdırıb.
Daha sonra Elm və Təhsil Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr sektorunun müdiri Cəsarət Valehov "Elmi müəssisə və universitetlərin sosial media hesablarının təhlili" mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Təlim-seminarın davamında Medianın İnkişafı Agentliyinin eksperti Pərvanə İbrahimova "Media savadlılığı", "Alibayov" kommunikasiya və konsultinq şirkətinin rəhbəri Vəli Əlibəyov "Uğurlu kommunikasiyanın qurulması, kommunikasiya alətlərindən düzgün istifadə", təlimçi Toğrul Ələkbərov "Effektiv təqdimat bacarıqları", təlimçi Fəxri Ağayev "Şəxsi və peşəkar inkişaf", ictimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya üzrə mütəxəssis Azər Nəzərov "Təhsil müəssisələri üçün PR və kommunikasiyanın əsasları", həmçinin Təhsil TV-nin rəhbəri Rəşad Cəfərov "Təhsil TV ilə əməkdaşlıq imkanları" mövzularında çıxış edərək təcrübələrini bölüşüblər.
Təlim-seminar çərçivəsində müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, təlim-seminarda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mətbuat və ictimaiyyətlə əlaqələr xidmətinin müdiri Nazxanım Cəlilli iştirak edib.

Главная страница | Новости | Проведен тренинг-семинар на тему «Эффективная коммуникация»
16 февраля состоялся тренинг-семинар «Эффективная коммуникация», организованный Министерством науки и образования и Агентством развития СМИ.
Основной целью проведения тренинга-семинара является совершенствование знаний и навыков, связанных с анализом аккаунтов в социальных сетях научных и высших учебных заведений, правильным использованием средств коммуникации, эффективной организацией коммуникации и с другими направлениями, а также содействие развитию профессиональных навыков в сфере медиа.
В тренинг-семинаре приняли участие ответственные лица по связям с общественностью вузов и научных учреждений НАНА, переданных в распоряжение министерства, а также представители СМИ.
На открытии семинара исполнительный директор Агентства развития медиа Ахмед Исмаилов рассказал о реформах, проводимых в сфере медиа. Он отметил, что основная часть этих реформ – это организация правильной коммуникации с обществом.
Советник министра науки и образования Эльнур Насибов отметил, что укрепление коммуникаций учреждений министерства является одним из основных приоритетов. Советник добавил, что с декабря прошлого года был дан старт мониторингам с целью выявления нужд в научной области. В ближайшее время ожидается утверждение новых положений научных учреждений министерства.
Советник министра науки и образования Ниджат Мамедли сообщил, что главной задачей сегодня является популяризация науки. Очень важно доводить информацию, опираясь на конкретные факты, не давать ложных сведений и предпринимать серьезные шаги по популяризации науки в обществе.
Далее выступил вице-президент НАНА, генеральный директор Института информационных технологий Расим Алигулиев. Он выразил удовлетворение организацией тренинг-семинара, подчеркнув важность укрепления отношений между министерством и подведомственными ему учреждениями и эффективной организации коммуникационной работы.
С докладом «Анализ аккаунтов научных учреждений и университетов в социальных сетях» выступил заведующий сектором по связям с общественностью Министерства науки и образования Джасарат Валехов.
Семинар продолжился выступлениями эксперта Агентства развития медиа Парваны Ибрагимовой «Медиаграмотность», руководителя коммуникационно-консалтинговой компании «Alibayov» Вели Алибекова «Построение успешной коммуникации, правильное использование средств коммуникации», консультантов Тогрула Алекберова «Навыки эффективной презентации» и Фахри Агаева «Личностное и профессиональное развитие», специалиста по связям с общественностью и коммуникациям Азера Назарова «Основы пиара и коммуникаций для образовательных учреждений», а также руководителя телеканала Təhsil TV Рашада Джафарова «Возможности сотрудничества с Təhsil TV».
Отметим, что в тренинг-семинаре приняла участие руководитель пресс-службы и связей с общественностью Сумгаитского государственного университета Назханым Джалилли.