Fevralın 16-da Elm və Təhsil Nazirliyinin Medianın İnkişafı Agentliyi ilə birgə təşkil etdiyi “Effektiv kommunikasiya” mövzusunda təlim-seminar keçirilib.
Təlim-seminarın keçirilməsində əsas məqsəd elmi və ali təhsil müəssisələrinin sosial media hesablarının təhlili, kommunikasiya alətlərindən düzgün istifadə, kommunikasiyanın təşkili və digər istiqamətlərlə bağlı bilik, bacarıqları təkmilləşdirmək, media sahəsində peşəkar vərdişlərin inkişaf etdirilməsinə töhfə verməkdir.
Təlim-seminarda AMEA-nın nazirliyin tabeliyinə verilən elmi müəssisə və universitetlərinin ictimaiyyətlə əlaqələrə məsul əməkdaşları, eləcə də media nümayəndələri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov media sahəsində aparılan islahatlardan danışıb. Əhməd İsmayılov bildirib ki, bu islahatların əsas hissəsi cəmiyyətlə düzgün kommunikasiyanın təşkil edilməsidir.
Açılış mərasimində iştirak edən elm və təhsil nazirinin müşaviri Elnur Nəsibov çıxışında qeyd edib ki, nazirliyin tabeliyindəki müəssisələrin kommunikasiyasının gücləndirilməsi əsas prioritetlərdəndir. Nazir müşaviri əlavə edib ki, ötən ilin dekabrından elm sahələrinin ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi istiqamətində monitorinqlərə başlanılıb. Yaxın zamanlarda nazirliyin tabeliyindəki elmi müəssisələrin yeni əsasnamələrinin təsdiqi gözlənilir.
Elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli də öz növbəsində bildirib ki, bu gün əsas məsələ elmin populyarlaşdırılmasıdır. İnformasiyaların daha çox fakta yönləndirilməsi, yanlış məlumatların verilməməsi olduqca vacibdir və elmin cəmiyyətdə təbliği üçün ciddi addımlar atılmalıdır.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru Rasim Əliquliyev sözügedən təlim-seminarın təşkilindən məmnunluğunu ifadə edib. Rasim Əliquliyev nazirlik və ona tabe olan qurumlar arasında mövcud əlaqələrin gücləndirilməsi və kommunikasiya işinin effektiv təşkilinin vacibliyini önə çəkib, bu kimi təlimlərin əhəmiyyətli olduğunu nəzərə çatdırıb.
Daha sonra Elm və Təhsil Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr sektorunun müdiri Cəsarət Valehov "Elmi müəssisə və universitetlərin sosial media hesablarının təhlili" mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Təlim-seminarın davamında Medianın İnkişafı Agentliyinin eksperti Pərvanə İbrahimova "Media savadlılığı", "Alibayov" kommunikasiya və konsultinq şirkətinin rəhbəri Vəli Əlibəyov "Uğurlu kommunikasiyanın qurulması, kommunikasiya alətlərindən düzgün istifadə", təlimçi Toğrul Ələkbərov "Effektiv təqdimat bacarıqları", təlimçi Fəxri Ağayev "Şəxsi və peşəkar inkişaf", ictimaiyyətlə əlaqələr və kommunikasiya üzrə mütəxəssis Azər Nəzərov "Təhsil müəssisələri üçün PR və kommunikasiyanın əsasları", həmçinin Təhsil TV-nin rəhbəri Rəşad Cəfərov "Təhsil TV ilə əməkdaşlıq imkanları" mövzularında çıxış edərək təcrübələrini bölüşüblər.
Təlim-seminar çərçivəsində müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, təlim-seminarda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mətbuat və ictimaiyyətlə əlaqələr xidmətinin müdiri Nazxanım Cəlilli iştirak edib.

Yerləşdirilmə tarixi : 17 February 2023 11:17
On February 16, a training seminar on "Effective communication" organized by the Ministry of Science and Education and the Media Development Agency was held.
The main goal of conducting the training-seminar is to improve knowledge and skills related to the analysis of social media accounts of scientific and higher education institutions, the correct use of communication tools, the organization of communication and other directions, and to contribute to the development of professional habits in the field of media.
Responsible employees for public relations of scientific institutions and universities of ANAS under the ministry, as well as media representatives took part in the training-seminar.
Speaking at the opening ceremony the executive director of the Media Development Agency Ahmet Ismayilov  spoke about the reforms carried out in the field of media. Ahmad Ismayilov said that the main part of these reforms is the organization of proper communication with the society.
Adviser to the minister of science and education Elnur Nasibov participating in the opening ceremony  said in his speech that strengthening the communication of the institutions under the ministry is one of the main priorities. The minister"s adviser added that monitoring has been started since December of last year in order to determine the needs of scientific fields. Approval of the new regulation  of the scientific institutions under the ministry is expected in the near future.
Adviser to the Minister of science and education  Nijat Mammadli  said that the main issue today is the popularization of science. It is very important to direct information to more facts, not to give false information, and serious steps should be taken to promote science in society.
Speaking later, vice-president of ANAS, general director of the Institute of Information technologies Rasim Aliguliyev expressed his satisfaction with the organization of the mentioned training-seminar. Rasim Aliguliyev emphasized the importance of strengthening existing relations between the ministry and its subordinate institutions and the importance of effective organization of communication work, such as pointed out that trainings are important.
Later, Cesarat Valehov  head of the public relations sector of the Ministry of Science and Education made a presentation about  "Analysis of social media accounts of scientific institutions and universities".
In the continuation of the training-seminar, the participants made a speech in the topics and shared their experience: Parvana Ibrahimova - an expert of the Media Development Agency, "Media literacy", Veli Alibayov - head of the "Alibayov" communication and consulting company "Improving successful communication, correct use of communication tools", trainer Togrul Alakbarov- "Effective presentation skills", trainer Fakhri Agayev  "Personal and professional development", public relations and communication specialist Azer Nazarov "Basics of PR and communication for educational institutions", as well as Rashad Jafarov, head of Education TV,"Possibilities of cooperation with Education TV"
Discussions were held within the framework of the training-seminar, and the questions of the participants were answered.
We should   add that Nazkhanim Jalilli - head of the press and public relations service of Sumgayit State University  participated in the training-seminar.