BMT Sülh Təşkilatının nümayəndələri Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular
Fevralın 17-də HWPL BMT-nin Qlobal Rabitə Departamenti ilə əlaqəli və BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurası ilə Xüsusi Məşvərət Statusunda olan Koreyada yerləşən qeyri-hökumət sülh təşkilatı HWPL-in Sumqayıt Dövlət Universitetində görüşü oldu.
Tədbirdə təşkilatın Avropa layihələri üzrə filialının diektoru Kate Shin, baş menecer Luna Kim, layihə koordinatoru Brian Hong, SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva, Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova və digərləri iştirak etdilər.
Görüşü Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev açaraq qonaqları salamladı, universitet haqqında müfəssəl məlumat verdi və görüş çərçivəsində Koreyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqların qurulmasında, beynəlxalq layihələrdə tərəfdaşlıq edilməsində HWPL təşkilatının dəstəyinə ümid etdiyini vurğuladı. Daha sonra təşkilatın direktoru Kate Shin öz müəssisələrinin fəaliyyətini təsvir edən geniş prezentasiya ilə çıxış etdi. Prezentasiyadan sonra tədbir dəyirmi masada sual-cavab sessiyası şəklində davam etdi.
Tədbirin məqsədi təşkilatın 2022-ci ildə BMT ̶ Azərbaycan tərəfdaşlığının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar olaraq, sülh quruculuğu, təhlükəsizlik və insan hüquqlarının inkişafı, xüsusilə beynəlxalq münasibətlər, təhsil, din və gənclərin inkişafı sahəsində göstərdiyi fəaliyyətlər barədə SDU-da təqdimat etmək idi.
HWPL təşkilatı BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfə verməklə, eləcə də münaqişələrdən azad, davamlı sülh dünyası yaratmaqla, milli, mədəni və ya ideoloji sərhədlərlə məhdudlaşmadan bütün dünyada həyatın bütün təbəqələri ilə birlikdə sülh fəaliyyəti həyata keçirir. Məlumdur ki, əhalinin 1/3-ni gənclərin təşkil etdiyi Azərbaycanda, onların imkan və hüquqlarının dəstəklənməsinə, təmin edilməsinə və qorunmasına xidmət edən dövlət siyasəti gənclərin parlaq gələcəyini təmin edir. Təşkilatın əsas missiyası “Sülhün təşviqi üzrə təhsil” sahəsində gənclər təşkilatları və müxtəlif ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq yaratmaqdır.

Representatives of the UN peacekeeping organization visited Sumgayit State University
On February 17, HWPL, a Korea-based non-governmental peace organization affiliated with the UN Department of Global Communication and in Special Consultative Status with the UN Economic and Social Council had a meeting at Sumgayit State University.
Kate Shin-director of the organization's branch for European projects, general manager Luna Kim, project coordinator Brian Hong, professor Ramazan Mammadov-vice-rector for Science and innovation of SSU, associate professor Gafar Atayev - vice-rector for International relations, associate professor Elmar Khalilov-vice-rector for social Affairs and public relations ,head of the department of International cooperation and foreign students Sadagat Fatullayeva, head of Quality Assurance department Narmin Hasanova and others participated at the event.
Vice-rector for International relations Gafar Atayev opened the meeting, greeted the guests, gave detailed information about the university and emphasized that he hoped for the support of the HWPL organization in establishing cooperation with the prestigious higher education institutions of Korea and partnering in international projects within the framework of the meeting. Later, the director of the organization, Kate Shin made a presentation describing the activities of her enterprises. After the presentation, the event continued in the form of a round table question-and-answer session.
The purpose of the event was to make a presentation at SSU about the activities of the organization in the field of peace building, security and development of human rights, especially international relations, education, religion and youth development, in connection with the 30th anniversary of the UN-Azerbaijan partnership in 2022.
HWPL organization contributes to the Sustainable Development Goals of the UN, as well as creating a world of sustainable peace free from conflicts, without being limited by national, cultural or ideological borders, and carries out peace activities together with all walks of life around the world. It is known that 1/3 of the population is young people. In Azerbaijan, the state policy that serves to support, ensure and protect their opportunities and rights for young people. The main mission of the organization is to create cooperation with youth organizations and various higher education institutions in the field of "Peace Promotion Education".