BMT Sülh Təşkilatının nümayəndələri Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular
Fevralın 17-də HWPL BMT-nin Qlobal Rabitə Departamenti ilə əlaqəli və BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurası ilə Xüsusi Məşvərət Statusunda olan Koreyada yerləşən qeyri-hökumət sülh təşkilatı HWPL-in Sumqayıt Dövlət Universitetində görüşü oldu.
Tədbirdə təşkilatın Avropa layihələri üzrə filialının diektoru Kate Shin, baş menecer Luna Kim, layihə koordinatoru Brian Hong, SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva, Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova və digərləri iştirak etdilər.
Görüşü Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev açaraq qonaqları salamladı, universitet haqqında müfəssəl məlumat verdi və görüş çərçivəsində Koreyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqların qurulmasında, beynəlxalq layihələrdə tərəfdaşlıq edilməsində HWPL təşkilatının dəstəyinə ümid etdiyini vurğuladı. Daha sonra təşkilatın direktoru Kate Shin öz müəssisələrinin fəaliyyətini təsvir edən geniş prezentasiya ilə çıxış etdi. Prezentasiyadan sonra tədbir dəyirmi masada sual-cavab sessiyası şəklində davam etdi.
Tədbirin məqsədi təşkilatın 2022-ci ildə BMT ̶ Azərbaycan tərəfdaşlığının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar olaraq, sülh quruculuğu, təhlükəsizlik və insan hüquqlarının inkişafı, xüsusilə beynəlxalq münasibətlər, təhsil, din və gənclərin inkişafı sahəsində göstərdiyi fəaliyyətlər barədə SDU-da təqdimat etmək idi.
HWPL təşkilatı BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfə verməklə, eləcə də münaqişələrdən azad, davamlı sülh dünyası yaratmaqla, milli, mədəni və ya ideoloji sərhədlərlə məhdudlaşmadan bütün dünyada həyatın bütün təbəqələri ilə birlikdə sülh fəaliyyəti həyata keçirir. Məlumdur ki, əhalinin 1/3-ni gənclərin təşkil etdiyi Azərbaycanda, onların imkan və hüquqlarının dəstəklənməsinə, təmin edilməsinə və qorunmasına xidmət edən dövlət siyasəti gənclərin parlaq gələcəyini təmin edir. Təşkilatın əsas missiyası “Sülhün təşviqi üzrə təhsil” sahəsində gənclər təşkilatları və müxtəlif ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq yaratmaqdır.

Главная страница | Новости | Представители международной организации ООН посетили Сумгаитский государственный университет
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Февраль 2023 20:57
Представители международной организации ООН посетили Сумгаитский государственный университет
17 февраля в Сумгаитском государственном университете состоялась встреча с представителями HWPL, корейской неправительственной миротворческой организации, связанной с Департаментом глобальных коммуникаций ООН и имеющей специальный консультативный статус при Экономическом и Социальном Совете ООН.
В мероприятии приняли участие директор филиала по европейским проектам организации Кейт Шин, генеральный менеджер Луна Ким, координатор проекта Брайан Хонг, проректор по науке и инновациям СГУ проф. Рамазан Мамедов, проректор по международным связям доц. Гафар Атаев, проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов, руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева, руководитель отдела обеспечения качества Нармин Гасанова и др.
Проректор доц. Гафар Атаев приветствовал гостей, рассказал об университете и выразил надежду, что HWPL окажет поддержку в налаживании сотрудничества с престижными высшими учебными заведениями Кореи и партнерства в международных проектах. Далее Кейт Шин выступила с презентацией о деятельности своих предприятий. После презентации мероприятие продолжилось в формате круглого стола.
Целью мероприятия было проинформировать о деятельности организации в области строительства мира, безопасности и развития прав человека, международных отношений, образования, религии и развития молодежи, в связи с 30-летием партнерства ООН-Азербайджан в 2022 году.
Организация HWPL вносит свой вклад в Цели устойчивого развития ООН, а также осуществляет миротворческую деятельность по установлению стабильного мира без конфликтов во всем мире не ограниченного национальными, культурными или идеологическими границами. Государственная политика Азербайджана, где 1/3 населения составляет молодежь, направлена на защиту их прав, а также поддержку и обеспечение их будущего. Основной миссией организации является налаживание сотрудничества с молодежными организациями и различными высшими учебными заведениями в сфере «Образование в поддержку мира».