Əsas səhifə | Xəbərlər | Ulu Öndərin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş idman spartakiadasının qalibləri mükafatlandırıldı
Ulu Öndərin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş idman spartakiadasının qalibləri mükafatlandırıldı
Sumqayıt Dövlət Universiteti və SDU nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaşlarının Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş 3 idman növü (dama, şahmat və nərd) üzrə yarışlarına start verilmişdir. Fevralın 28-də isə universitetin Kiçik Akt zalında spartakiadada iştirak edən qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Mükafatlandırma mərasimini universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq belə tədbirlərin əməkdaşlar arasında idmanın kütləviliyinin təmin və təbliğ edilməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, hər il Ulu Öndərin doğum günü ərəfəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində əməkdaşlar və tələbələr arasında silsilə idman yarışları keçirilir. Bu yarışların keçirilməsində əsas məqsəd Ulu Öndərin əziz xatirəsini daim yaşatmaqdan, eləcə də idmanın kütləviliyinin artırılması, gənclər arasında sağlam həyat tərzinin təbliği yönündə aparılan fəal dövlət siyasətinə dəstək göstərməkdən ibarətdir.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycanın dünyanın idman meydanlarında qazandığı möhtəşəm nailiyyətlərin təməli məhz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev ölkəmizdə idmanın yüksək səviyyədə inkişafını daim diqqət mərkəzində saxlayıb. Bunun nəticəsidir ki, idmançılarımız yarışlarda yüksək nailiyyətlər qazanıb, bayrağımızı zirvələrdə dalğalandırıblar. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi inkişaf strategiyasının məntiqi nəticəsi olaraq ölkəmiz bir çox sahələrdə regionun lider dövlətinə çevrilmişdir. Dövlətimizin iqtisadi qüdrətinin ildən-ilə artması idmanın tərəqqisinə də müsbət təsir göstərmişdir. Hazırda nəinki paytaxtımızda, eləcə də regionlarda bir çox Olimpiya kompleksləri, müasir idman qurğuları istifadəyə verilmiş, maddi-texniki baza möhkəmləndirilmişdir. Bütün bu işlər, əlbəttə ki, idmançılarımızın yerli və beynəlxalq turnirlərdə uğur qazanmalarında müstəsna rol oynamışdır.
SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent  Elmar Xəlilov keçirilən idman yarışlarından bəhs edərək bildirdi ki, ölkəmizdə idmanın və bədən tərbiyəsinin inkişaf səviyyəsinin gündən-günə yüksəldiyi bir zamanda, şübhəsiz, ali təhsil ocaqlarında da bu sahəyə xüsusi diqqət yetirilir. Respublikamızın digər ali təhsil ocaqları kimi, Sumqayıt Dövlət Universiteti də dövlətimizin idmana göstərdiyi qayğıdan ruhlanaraq bu sahənin inkişafına öz töhfələrini verir.
Daha sonra şahmat, dama və nərd üzrə yarışların qaliblərinə Fəxri fərman və hədiyyələr təqdim edildi.
Qeyd edək ki, şahmat üzrə yarışlarda I yeri Mühəndislik fakültəsi, II yeri Filologiya fakültəsi, III yeri Riyaziyyat fakültəsi; dama üzrə I yeri Mühəndislik fakültəsi, II yeri Filologiya fakültəsi, III yeri İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi; nərd üzrə I yeri SDU nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kolleci, II yeri Fizika və elektroenergetika fakültəsi, III yeri İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi qazandı.

Главная страница | Новости | В СГУ награждены победители Спартакиады, посвященной 100-летию Общенационального Лидера
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Февраль 2023 15:00
В СГУ награждены победители Спартакиады, посвященной 100-летию Общенационального Лидера
В связи со 100-летием со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева среди сотрудников Сумгаитского государственного университета и Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ прошли соревнования по 3 видам спорта (шашки, шахматы и нарды). 28 февраля в малом актовом зале университета состоялась церемония награждения победителей спартакиады.
Ректор университета проф. Эльхан Гусейнов отметил, что подобные мероприятия имеют большое значение с точки зрения популяризации массового спорта среди сотрудников. Ректор подчеркнул, что каждый год в канун дня рождения Гейдара Алиева в Сумгаитском государственном университете проводятся спортивные соревнования между сотрудниками и студентами. Целью мероприятия, посвященного светлой памяти Общенационального Лидера, является поддержка государственной политики по популяризации спорта и пропаганде здорового образа жизни среди молодежи.
Проф. Эльхан Гусейнов также обратил внимание на то, что основу больших достижений Азербайджана на мировых спортивных площадках заложил Гейдар Алиев, который всегда уделял особое внимание развитию спорта в нашей стране. В результате этого наши спортсмены добивались высоких результатов и не раз занимали почетные призовые места в соревнованиях. Сегодня, как закономерный результат успешно проводимой Президентом Ильхамом Алиевым стратегии развития, наша страна во многих областях стала ведущим государством региона. Ежегодный рост экономической мощи нашей страны положительно сказался и на развитии спорта. Не только в столице, но и во всех регионах введены в эксплуатацию олимпийские комплексы, укреплена материально-техническая база. Все это сыграло исключительную роль в успехах наших спортсменов на местных и международных турнирах.
Проректор СГУ по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов отметил, что в условиях, когда уровень развития спорта и физической культуры в нашей стране день ото дня повышается в высших учебных заведениях этому направлению уделяется особое внимание. Сумгаитский государственный университет, как и другие высшие учебные заведения нашей республики, вносит свой вклад в развитие этой сферы, вдохновляясь заботой государства о спорте.
Далее победителям соревнований по шахматам, шашкам и нардам были вручены почетные грамоты и подарки.
Отметим, что в соревнованиях по шахматам первое место занял инженерный факультет, второе место – филологический факультет, третье место – математический факультет; в соревнованиях по шашкам первое место занял факультет инженерии, второе место –  филологический факультет, третье место – факультет экономики и управления; в соревнованиях по нардам первое место занял Сумгаитский государственный технический колледж при СГУ, второе место – факультет физики и электроэнергетики, третье место – факультет экономики и управления.