Martın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi.
Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, şura üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladıqdan sonra universitetin bir qrup elmi dərəcə və elmi ad almış əməkdaşlarını Elmi Şura üzvləri adından təbrik etdi, onlara elmi-pedaqoji fəaliyyətlərində yeni uğurlar arzuladı.
Sonra rektor gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi və iclasın gündəliyi təsdiq olundu.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor, SDU-nun İnstitusional akkreditasiyasına dair özünütəhlilin aparılması üzrə Təşkilat Komissiyasının sədri professor Ramazan Məmmədov SDU-nun institusional akkreditasiyası üzrə özünütəhlil hesabatı barədə görülən işlərdən, hesabatın istiqamətləri, bölmələri, hesabata əlavə olunan cədvəllər və digər sənədlər haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, ali təhsil müəssisələrinin akkreditasiyası Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının 30 sentyabr 2022-ci il tarixli KQ-05 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ali təhsil müəssisəsinin institusional və proqram akkreditasiyası Meyarları” əsasında həyata keçirilir. AR NK-nin 14 dekabr 2022-ci il tarixli 493 nömrəli qərarı ilə yeni redaksiyada təsdiq edilmiş “Təhsil müəssisələrinin akkreditasiyası Qaydaları”na uyğun olaraq SDU-nun Özünütəhlil hesabatı və ona əlavə olunan sənədlər hazırlanmışdır. Özünütəhlil hesabatının və ona əlavə edilməli olan sənədlərin hazırlanmasında bütün fakültələr, şöbələr və digər struktur bölmələri qarşılıqlı əlaqədə və səmərəli fəaliyyət göstərmişlər. Prorektor Ramazan Məmmədov onu da qeyd etdi ki, SDU-nun akkreditasiyası Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi tərəfindən yaradılmış Akkreditasiya Komissiyası tərəfindən 17 aprel 2023-cü il tarixindən başlayacaq.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin İnstitusional akkreditasiyasının keçirilməsi məqsədilə hazırlanmış Özünütəhlil hesabatı təsdiq edildi və 10 mart 2023-cü il tarixdə Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinə təqdim olunmasının təmin edilməsi Təşkilat Komissiyasının sədri professor Ramazan Məmmədova tapşırıldı.
SDU-nun Təhsildə Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova Təhsildə Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin akademik heyət arasında peşəkar inkişaf ilə bağlı keçirdiyi sorğunun təhlili və nəticələri barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, SDU-nun Təhsildə Keyfiyyət Təminatı şöbəsi tərəfindən mütəmadi olaraq tələbələr, əməkdaşlar və akademik heyət arasında peşəkar inkişaf ilə bağlı keçirdiyi sorğuların nəticələrinə əsasən məmnunluq səviyyəsinin kifayət qədər yüksək olduğu müəyyənləşdirilmişdir.
Nərmin Həsənovanın məruzəsi Elmi Şuranın üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu və keçirilən sorğuda akademik heyət üzvlərinin irəli sürdüyü arzu və təkliflərə baxılması məqsədəuyğun hesab edildi.
Akademik heyətin peşəkar inkişafını daha da yüksəltmək məqsədilə müvafiq ixtisaslar üzrə seminarların, təlimlərin təşkil olunması Təhsildə Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənovaya həvalə olundu.
SDU-nun məzunlarının işlə təmin olunması istiqamətində görülən tədbirlər və qarşıda duran vəzifələr barədə Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev məlumat verdi. Bildirdi ki, Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin saytı aktivləşdirilmişdir, saytda mərkəzin ünvanı, karyera məsləhət saatları, əməkdaşlıq edilən şirkətlərdə mövcud olan vakansiyalar haqqında və digər məlumatlar öz əksini tapmışdır.
Aparılan müzakirələrdən sonra Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsi, Sumqayıt şəhərində və ətraf regionlarda, həmçinin digər şəhər və rayonlarda fəaliyyət göstərən müəssisələrlə və respublikamızın müvafiq qurumları ilə əlaqələrin genişləndirilməsi və SDU-nun məzunları ilə universitetdə görüşlərin təşkil edilməsi mərkəzin müdiri dosent Əmirxan İsayevə tapşırıldı.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi, II qrup əlil E.İ.Mənsimovun Tələbə evində yaşaması üçün ödənişdən azad olunması barədə müraciət etdiyini bildirdi. Qeyd olundu ki, həmin tələbə təhsil haqqından da azad edilib.
Elmi Şura tərəfindən Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi II qrup əlil E.İ.Mənsimovun Tələbə evində yaşaması üçün ödənişdən azad edilməsi barədə qərar qəbul edildi.
Sonra cari məsələlər müzakirə edildi. Elmi katib professor Muxtar Səmədov tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi ilə əlaqədar çıxış etdi, bildirdi ki, Elmi Şuraya 15 adda tədris vəsaiti daxil olub ki, onlardan 3-ü dərs vəsaiti, 10-u fənn proqramı, 2si isə təcrübə proqramıdır. Təqdim olunan tədris vəsaitləri müzakirə olunduqdan sonra müvafiq qərarlar qəbul olundu və Elmi Şuranın növbəti iclası öz işini yekunlaşdırdı.

On March 3, the next meeting of the Scientific Council was held at Sumgayit State University.
Rector of the university, chairman of the Scientific Council professor Elkhan Huseynov opened the meeting with an introductory speech, after greeting the members of the council, professors and teachers, he congratulated a group of employees of the university who received scientific degrees and scientific titles on behalf of the members of the Scientific Council and wished them new success in their scientific and pedagogical activities.
Then the rector informed about the issues on the agenda and the agenda of the meeting was approved.
Professor Ramazan Mammadov - vice-rector for Science and innovations, chairman of the Organizing Commission for conducting self-analysis on Institutional accreditation of SSU  gave information about the work done on the self-analysis report on Institutional accreditation of SSU, directions and  sections of the report, tables and other documents attached to the report. He stated that the accreditation of higher education institutions is carried out on the basis of the "Criteria for Institutional and Program Accreditation of Higher Education Institutions" approved by the decision No. KQ-05 dated September 30, 2022 of the Board of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. In accordance with the "Rules for Accreditation of Educational Institutions" approved in a new edition by the decision of the Republic of Kazakhstan No. 493 dated December 14, 2022, the Self-Analysis report of SSU and the documents attached to it were prepared. All faculties, departments and other structural units have interacted and functioned effectively in the preparation of the self-analysis report and the documents to be attached to it. Vice-rector Ramazan Mammadov also noted that the accreditation of SSU will begin on April 17, 2023 by the Accreditation Commission established  by Quality Assurance Agency in Education.
Then, the Self-Analysis report prepared for the purpose of institutional accreditation of Sumgayit State University was approved and the submission of it to the Quality Assurance Agency in Education  was assigned to the chairman of the Organization Commission professor Ramazan Mammadov  on March 10, 2023.
Narmin Hasanova - head of the department of Quality Assurance in Education of SS  informed about the analysis and results of the survey conducted by the department of Quality Assurance in Education regarding professional development among the academic staff. She noted that according to the results of the surveys conducted regularly by the department of Quality Assurance in Education among students, collegues and academic staff regarding professional development that the level of satisfaction is quite high.
Narmin Hasanova's report was widely discussed by the members of the Scientific Council, and it was considered appropriate to view the wishes and proposals put forward by members of the academic staff in the poll.
In order to further improve the professional development of the academic staff, the organization of seminars and trainings in relevant specialties was entrusted to the head of the department of Quality Assurance in Education Narmin Hasanova.
Associate professor Amirkhan Isayev- head of the Career and graduate employment  center  informed about the measures taken in the direction of providing employment to the graduates of SSU and the upcoming tasks. He said that the website of the Career and  graduate employment  center  has been activated, the website contains the address of the center, career counseling hours, available vacancies in cooperating companies and other information.
After the discussions, further expansion of the activities of the Career and graduate employment center , the relations with enterprises operating in Sumgayit city and surrounding regions, as well as other cities and regions and relevant institutions of our republic  and organization of meetings with SSU graduates at the university was assigned to the head of that center associate professor Amirkhan Isayev. .
Academic secretary professor Mukhtar Samadov stated that IV year student of History and geography faculty with disability of second group  E.I. Mansimov applied for exemption from payment for living in the student house. It was noted that the student was also exempted from the tuition fee.
A decision was made by the Scientific Council to exempt E.I. Mansimov, a fourth-year student of the faculty of History and geography with a disability of the second group, from paying for living in the student house.
Then current issues were discussed. Scientific secretary professor Mukhtar  Samadov  made a speech regarding the granting of publishing rights (grif) to study materials. He  said that the Scientific Council received 15study  materials, of which 3 are textbooks, 10 are subject programs, and 2 are practical programs. After discussing the presented educational materials, appropriate decisions were made and the next meeting of the Scientific Council concluded its work.