Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun kollektivi “Heydər Əliyev İli”çərçivəsində “100 ağac əkək” devizi altında Sumqayıtın Bulvar ərazisində ağacəkmə aksiyasında iştirak etdi
SDU-nun kollektivi “Heydər Əliyev İli”çərçivəsində “100 ağac əkək” devizi altında Sumqayıtın Bulvar ərazisində ağacəkmə aksiyasında iştirak etdi
Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi Ulu Öndərə ümumxalq ehtiramının ifadəsidir. Sərəncamda qeyd olunduğu kimi, müstəqil Azərbaycan Ulu Öndərin indiki və gələcək nəsillərə əmanəti, onun zəngin və çoxşaxəli irsi isə xalqımızın milli sərvətidir. Bu müqəddəs mirası qoruyub-saxlamaq hər bir azərbaycanlının şərəfli vəzifəsidir. 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi respublikamızın həyatında böyük ictimai-siyasi hadisədir, çünki müstəqil Azərbaycanın adı Heydər Əliyevin adı ilə yanaşı çəkilir. Həmin Sərəncama uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində Ulu Öndərin həyatı, siyasi fəaliyyəti, göstərdiyi fədakarlıqları və Azərbaycan xalqına tarixi xidmətləri ilə bağlı Tədbirlər Planı hazırlanıb, silsilə tədbirlər təşkil edilir.
Nəzərdə tutulmuş tədbirlərin davamı olaraq martın 4-də SDU-nun kollektivi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “100 ağac əkək” devizi altında Sumqayıt şəhər Bulvarı ərazisində ağacəkmə aksiyasında iştirak etdi.
SDU-nun təşəbbüsü ilə gerçəkləşən ağacəkmə aksiyasında professor-müəllim və tələbə heyətinin iştirakı ilə “100 ağac əkək” devizi reallaşdı.
Belə aksiyaların keçirilməsində məqsəd həm də yaşıllıqların salınması, onlara qulluq göstərilməsi və cəmiyətin diqqətini ətraf mühitin mühafizəsinə yönəltməkdən ibarətdir.

Коллектив СГУ принял участие в акции «Посадим 100 деревьев» на территории Сумгаитского приморского бульвара, в рамках «Года Гейдара Алиева»
Согласно распоряжению президента Ильхама Алиева 2023 год в стране объявлен «Годом Гейдара Алиева», что является выражением общенародного уважения к общенациональному лидеру.
Богатое наследие Гейдара Алиева, которое он оставил нынешним и будущим поколениям-это национальное богатство нашего народа, которое должен хранить каждый азербайджанец. Объявление «Года Гейдара Алиева» -это большое общественно-политическое событие в жизни нашей республики, потому что имя Гейдара Алиева тесно связано с суверенным Азербайджаном.
Согласно распоряжения об объявлении 2023 года «Годом Гейдара Алиева» в СГУ подготовлен План мероприятий, связанный с жизнью и политической деятельностью общенационального лидера, его беззаветным служением азербайджанскому народу. Будет проведен цикл мероприятий, посвященный «Году Гейдара Алиева».
Как продолжение предусмотренных мероприятий 4 марта коллектив СГУ принял участие в акции по посадке деревьев, который проводился под девизом «Посадим 100 деревьев».
В акции принимали участие представители студенческого и профессорско-преподавательского состава. Целью данного мероприятия было озеленение города, уход за зелеными насаждениями, охрана окружающей среды.