SDU-da Beynəlxalq Riyaziyyat Gününə həsr olunmuş Riyaziyyat üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Martın 4-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Sumqayıt şəhər ümumtəhsil məktəblərinin V-IX sinif şagirdləri arasında riyaziyyat üzrə 14 Mart - Beynəlxalq Riyaziyyat Gününə həsr olunmuş fənn olimpiadası keçirildi.
Qeyd edək ki, fənn olimpiadalarının keçirilməsi artıq universitetimizdə ənənə halını almışdır. SDU-nun əsas prioritet istiqamətlərindən biri də elm və təhsilin vəhdətinə nail olmaqdır.
Olimpiadanın açılışında Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova çıxış edərək olimpiadanın əhəmiyyəti və məqsədindən söhbət açdı. Bildirdi ki, olimpiadanın təşkil edilməsində məqsəd Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə “2015‒2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin inkişaf strategiyası” Planına uyğun olaraq, yeniyetmələrdə erkən yaşlarda elmə maraq yaratmaq, istedadlı şagirdlərin aşkar edilməsi, onların sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə şərait yaratmaq, onlarda riyaziyyat elminə maraq oyatmaqdan ibarətdir.
Dosent Məftun Heydərova şagirdlərə gələcəyin savadlı mütəxəssisləri timsalında uğurlar və olimpiadada müvəffəqiyyətlər qazanmağı arzuladı.
Sonra olimpiadanın Təşkilat komitəsinin sədri, Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Mətləb Ağayarov çıxış edərək bildirdi ki, bilik və biliyə əsaslanan təcrübə insanın həyatı boyu qazanacağı ən böyük sərvətdir. Biliyə aparan enişli-yoxuşlu yolu zəhmətkeş, əzmkar, iradəsi möhkəm olanlar, zəhmətə qatlaşmağı bacaranlar qət edə bilir. Qazanılan qələbə onu qazananların yaddaşında hər zaman ən xoş xatirə kimi qalacaq və onları daha böyük qələbələrə sövq edəcəkdir.
Qeyd edək ki, riyaziyyat fənni üzrə keçirilən olimpiadada Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən 41 tam orta məktəb və 4 liseydən 212 nəfər şagird iştirak etdi. Şagirdlərə təqdim edilmiş suallar Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının əməkdaşları tərəfindən tərtib edilmişdi.
Olimpiadanın nəticələri münsiflər heyəti tərəfindən elan olunacaq, qaliblərə diplom və müxtəlif həvəsləndirici mükafatlar təqdim ediləcəkdir.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла предметная олимпиада по математике, посвященная Международному дню математики
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Март 2023 13:20
В СГУ прошла предметная олимпиада по математике, посвященная Международному дню математики
4 марта в СГУ прошла предметная олимпиада по математике среди учащихся V-IX классов средних школ города Сумгаит, организованная Сумгаитским государственным университетом и Абшеронско-Хызинским районным управлением образования, посвященная 14 марта – Международному дню математики.
Следует отметить, что проведение олимпиад в нашем университете уже стало традицией. Одним из главных приоритетных направлений для СГУ является достижение единства науки и образования.
Мероприятие открыла заведующая кафедрой математики и методики ее преподавания доц. Мафтун Гейдарова. Она отметила, что олимпиада была организована с целью сформировать у подростков интерес к науке в раннем возрасте, выявить талантливых учащихся, создать им условия для демонстрации своих знаний и навыков в здоровой конкурентной среде, а также пробудить интерес к математике в соответствии со «Стратегией развития азербайджанской молодежи на 2015‒2025 годы», утвержденной Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 26 января 2015 года. Доц. Мафтун Гейдарова пожелала учащимся успехов в олимпиаде.
Председатель оргкомитета олимпиады доц. кафедры математики и методики ее преподавания Метлеб Агаяров отметил, что знания и основанный на знаниях опыт – это самое большое богатство, которое человек приобретет в течение своей жизни. Только самые трудолюбивые и настойчивые смогут преодолеть все сложности, взлеты и падения на пути к знаниям. Победа, одержанная в олимпиаде, навсегда останется в памяти тех, кто ее одержал, как самое приятное воспоминание и будет подталкивать их к большим победам.
Отметим, что в олимпиаде по математике приняли участие 212 учеников из 41 общеобразовательной школы и 4 лицеев города Сумгаит. Вопросы, представленные учащимся, были составлены сотрудниками кафедры математики и методики ее преподавания.