SDU-da Beynəlxalq Riyaziyyat Gününə həsr olunmuş Riyaziyyat üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Martın 4-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Sumqayıt şəhər ümumtəhsil məktəblərinin V-IX sinif şagirdləri arasında riyaziyyat üzrə 14 Mart - Beynəlxalq Riyaziyyat Gününə həsr olunmuş fənn olimpiadası keçirildi.
Qeyd edək ki, fənn olimpiadalarının keçirilməsi artıq universitetimizdə ənənə halını almışdır. SDU-nun əsas prioritet istiqamətlərindən biri də elm və təhsilin vəhdətinə nail olmaqdır.
Olimpiadanın açılışında Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova çıxış edərək olimpiadanın əhəmiyyəti və məqsədindən söhbət açdı. Bildirdi ki, olimpiadanın təşkil edilməsində məqsəd Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə “2015‒2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin inkişaf strategiyası” Planına uyğun olaraq, yeniyetmələrdə erkən yaşlarda elmə maraq yaratmaq, istedadlı şagirdlərin aşkar edilməsi, onların sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə şərait yaratmaq, onlarda riyaziyyat elminə maraq oyatmaqdan ibarətdir.
Dosent Məftun Heydərova şagirdlərə gələcəyin savadlı mütəxəssisləri timsalında uğurlar və olimpiadada müvəffəqiyyətlər qazanmağı arzuladı.
Sonra olimpiadanın Təşkilat komitəsinin sədri, Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Mətləb Ağayarov çıxış edərək bildirdi ki, bilik və biliyə əsaslanan təcrübə insanın həyatı boyu qazanacağı ən böyük sərvətdir. Biliyə aparan enişli-yoxuşlu yolu zəhmətkeş, əzmkar, iradəsi möhkəm olanlar, zəhmətə qatlaşmağı bacaranlar qət edə bilir. Qazanılan qələbə onu qazananların yaddaşında hər zaman ən xoş xatirə kimi qalacaq və onları daha böyük qələbələrə sövq edəcəkdir.
Qeyd edək ki, riyaziyyat fənni üzrə keçirilən olimpiadada Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən 41 tam orta məktəb və 4 liseydən 212 nəfər şagird iştirak etdi. Şagirdlərə təqdim edilmiş suallar Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının əməkdaşları tərəfindən tərtib edilmişdi.
Olimpiadanın nəticələri münsiflər heyəti tərəfindən elan olunacaq, qaliblərə diplom və müxtəlif həvəsləndirici mükafatlar təqdim ediləcəkdir.

Home | News | The subject Olympiad on Mathematics dedicated to the International Day of Mathematics was held at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 04 March 2023 13:20
The subject Olympiad on Mathematics dedicated to the International Day of Mathematics was held at SSU
On March 4, under the organization of Sumgayit State University and Absheron-Khizi Regional Education Department the Mathematics Olympiad was held among V-IX students of Sumgayit city secondary schools dedicated to March 14-the International Day of Mathematics.
We should note that holding Subject Olympiads has already become a tradition in our university. One of the main priorities of SSU is to achieve the unity of science and education.
At the opening of the Olympiad, the head of the department of Mathematics and its teaching methodology associate professor Maftun Heydarova spoke about the importance and purpose of the Olympiad. He stated that the purpose of organizing the Olympiad is to create interest in science in teenagers at an early age, to identify talented students, in accordance with the plan "2015‒2025 development strategy of the youth of Azerbaijan" by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan  Ilham Aliyev dated January 26, 2015, to  create conditions for them to demonstrate their knowledge and skills in a healthy competitive environment.
Docent Maftun Heydarova wished the students good luck as educated specialists of the future and success in the Olympiad.
The chairman of the organizing committee of the Olympiad, associate professor of the department of Mathematics and its teaching methodology Maftun Heydarova said that knowledge and knowledge-based experience are the greatest wealth that a person will gain during his life. Those who are hard-working, persistent, strong-willed can overcome the ups and downs road to knowledge. The  achieved victory will always remain in the memory of those who win it as the most pleasant memory and will push them to greater victories.
We should note  that 212 students from 41 secondary schools and 4 liseums  operating in Sumgait city participated in the mathematics olympiad. The questions presented to the students were compiled by the staff of the department of Mathematics and its teaching methodology.
The results of the Olympiad will be announced by the jury, the winners will be presented with diplomas and various incentive prizes.