SDU-da “Özünəinam və özünüqiymətləndirmə” mövzusunda tədbir keçirildi
Martın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının, eləcə də Psixoloji Xidmət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Özünəinam və özünüqiymətləndirmə” mövzusunda tədbir keçirildi.
Tədbirdə fakültənin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Tədbiri İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, sevindirici haldır ki, Azərbaycan gəncləri ictimai fəallığı ilə seçilirlər. Gənclərimiz sosial, iqtisadi, humanitar tədbirlərdə fəal iştirak edir, dövlətin gənclər üçün yaratdığı geniş imkanlardan faydalanırlar. Bu cür təlimlər gənclərdə özünəinam hissinin formalaşdırılması və zəngin dünyagörüşünə, dünyəvi biliklərə malik güclü şəxsiyyət kimi yetişdirilməsində müstəsna rol oynayır. Dekan onu da qeyd etdi ki,  SDU-nun tələbələri keçirilən tədbirlərdə  hər zaman öz fəallıqları ilə seçilir universitetimizin nüfuzunu şərəflə ucaldırlar.
Tədbir universitetin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının assistenti Çiçək Nəcəfovanın moderatorluğu ilə davam etdi. Çiçək Nəcəfova bildirdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd tələbələrdə özünəinam hissinin formalaşması yollarını öyrənmək, özünəinamın nə qədər vacib bir hiss olduğunu müzakirə etməkdir.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosentləri Ayna Hacıyeva “Tələbə və gənclərdə özgüvən əskikliyinin psixoloji problemləri”, Ceyhun Məmmədov “Təlim prosesində tələbənin özünüreallaşdırmasının yüksəldilməsi imkanları”, Sevinc Kərimova “Tələbələrdə özünəinamın inkişafı mərhələsində valideynin rolu” mövzularında geniş məruzə etdilər. Qeyd etdilər ki,  özünəinam hissi insanın özünə güvənməsi, sevməsi, bütün gözəlliklərə layiq olduğuna inanması, öz mənliyinə olan hörmətin, özünə qarşı məmnuniyyətin ifadəsidir. Məruzəçilər onu da vurğuladılar ki, özünəinam hissi sonradan yaranan bir proses deyil və bu hiss insanla birgə doğulur və formalaşır. Yaşadığı mühit və cəmiyyət insanda özünəinam hissinin formalaşmasında mühüm rol oynayır.
SDU-nun Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova və Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova mövzunun aktuallığından bəhs etdilər. Gəncliyi düşündürən bu məsələ ilə bağlı psixoloji cəhətdən öz fikirlərini bölüşərək, gənclər arasında yaranan münasibətlərin düzgün məcrada davam etməsinin istiqamətləri, uğurlu və uğursuz nəticələri barədə geniş, məzmunlu söhbət apardılar.
Çıxışlardan sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırıldı.

An event on "Self-confidence and self-evaluation" was held at SSU
On March 9, an event on "Self-confidence and self-evaluation" was held under the joint organization of the department of Finance and accounting of the faculty of Economics and management of Sumgait State University, as well as the Psychological service center.
Faculty professors and students took part in the event.
Associate professor Aynura Yahyayeva-dean of the faculty of Economics and management opened the event, greeted the participants and talked about the importance of the event. She said that it is gratifying that the youth of Azerbaijan are distinguished by their social activity. Our young people actively participate in social, economic and humanitarian events, benefit from the wide opportunities created by the state for young people. Such trainings play an important role in forming a sense of self-confidence in young people and raising them as strong personalities with a rich outlook. The dean also noted that the students of SSU are always distinguished by their activity in the events and raise the reputation of our university with honor.
The event continued with the moderation of Cicek Najafova, assistant of the department of Finance and accounting of the university. Cicek Najafova stated that the purpose of the event is to learn ways to build self-confidence in students and to discuss how important self-confidence is.
Associate professors of the department of Pedagogy and psychology made a report in the differents topics: Ayna Hajiyeva "Psychological problems of lack of self-esteem in students and young people", Jeyhun Mammadov "Possibilities of increasing the student's self-realization in the educational process" and Sevinj Karimova "The role of parents in the development of self-confidence in students". They noted that the feeling of self-confidence is a person's love, belief that he is worthy of all beauty, self-respect, self-satisfaction. Speakers also emphasized that the feeling of self-confidence is not a process that arises later, and this feeling is born and formed together with a person. The environment and society in which he lives plays an important role in the formation of a person's sense of self-confidence.
Narmin Hasanova-head of the Quality Assurance department of SSU and associate professor Aytekin Mammadova head of the department of Pedagogy and psychology spoke about the relevance of the topic. They shared their thoughts psychologically about this issue that worries the youth and had a broad, meaningful conversation about successful and unsuccessful results of the relations between young people.
After the speeches, opinions were exchanged on the topic, numerous questions of the students were answered.
At the end, a video about the topic was shown and a psychological test was conducted among the students.