Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev azərbaycançılıq ideologiyasının banisidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Mart 2023 16:23
SDU-da “Heydər Əliyev azərbaycançılıq ideologiyasının banisidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Martın 15-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və  Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev azərbaycançılıq ideologiyasının banisidir” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransda Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Əvvəlcə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzüb, xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Konfransın açlışında  Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.
Konfransı giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcovu və iştirakçıları salamladı, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyatı, zəngin və çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında ətraflı danışdı. Diqqətə çatdırdı ki, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən bu il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilib. Ümummilli Liderin anadan olmasının 100 illik yubileyi ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda hər bir azərbaycanlının yüksək ehtiramı və dərin minnətdarlıq hissi ilə geniş qeyd olunur. Keçirilən tədbirlərdə Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı, dövləti və doğma vətənimiz üçün etdiyi mühüm tarixi xidmətlərindən, ümumbəşəri fəaliyyətindən geniş söhbət açılır, xatirəsi əziz tutulur.
Heydər Əliyevin azərbaycançılıq məfkurəsinin fəlsəfi, siyasi mənası olduqca dərindir. Azərbaycançılıq milli həmrəyliyi, bütövlüyü təmin edən, milli təəssübkeşlik və vətənpərvərlik hissini gücləndirən məfkurədir. Ümummilli Liderin müəllifi olduğu, sistemləşdirdiyi azərbaycançılıq ideologiyası təkcə bu ölkənin ərazisində yaşayan insanları yox, eyni zamanda, bütün dünyada məskunlaşan azərbaycanlıları əhatə edərək dünya azərbaycanlılarının milli istinad mənbəyinə çevrilib. Dövrünün ən nüfuzlu siyasətçiləri ilə bir sırada duran Heydər Əliyev Azərbaycanın müasir simasının, xalqımızın zəngin dəyərlərinin tanıdılması və ölkəmizin beynəlxalq münasibətlər sistemində layiqli mövqe qazanmasında müstəsna rol oynayıb.
Rektor onu da qeyd etdi ki, Sumqayıtın tarixinin ən əlamətdar səhifələri Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır. Məhz onun diqqət və qayğısı sayəsində hələ ötən əsrin 70-80-ci illərində Sumqayıtda xüsusən neft və kimya sənayesinin sürətli inkişafı üçün geniş imkanlar açılaraq, zamanın tələblərinə uyğun texnologiyalar əsasında yeni-yeni istehsal sahələri istismara verilmişdir. Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin Cənubi Qafqazın Bakıdan sonra ikinci sənaye mərkəzi olan Sumqayıta səfərləri, diqqət və qayğısının nəticəsidir ki, şəhərimiz sürətlə inkişaf edir. Yeni açılan müəssisələrin fəaliyyəti ölkə iqtisadiyyatına öz bəhrəsini verməkdədir. Cənab Zakir Fərəcovun rəhbərliyi ilə Sumqayıt şəhərinin mədəni səviyyəsi yüksəlmiş, modern inkişafı üçün dövlət proqramına uyğun olaraq bir sıra islahatlar gerçəkləşmiş, yeni nailiyyətlər əldə olunmuşdur. Özünün iri müəssisələr şəbəkəsi və müvafiq infrastrukturunu formalaşdıran şəhər qısa müddət ərzində ölkənin aparıcı sənaye mərkəzlərindən biri kimi tanınıb, eyni zamanda, mədəniyyət, elm, təhsil, səhiyyə, idman və digər sahələrdə böyük müvəffəqiyyətlər əldə edib. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti Sumqayıt şəhərinin elmin, təhsilin və mədəniyyətinin ümumi tərəqqisinə layiqli töhfələr bəxş edir.
Sonra Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov çıxış edərək rektor professor Elxan Hüseynovu və kollektivi salamladı, hər kəsi Novruz bayramı münasibətilə təbrik etdi, xalqımızın zəngin milli-mənəvi dəyərlərini özündə əks etdirən ümumxalq bayramının bütün ailələrə ruzi-bərəkət və firavanlıq gətirməsini arzuladı.
Cənab Zakir Fərəcov “Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın banisidir” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış etdi. Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı qarşısında xidmətlərindən söz açdı, bildirdi ki, Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısındakı əvəzedilməz xidmətləri onun fəaliyyətinin bütün mərhələlərini əhatə edir. Ümummilli Liderin həm SSRİ dövründə, həm də müstəqillik illərində ölkəmizə rəhbərlik etdiyi dönəmdə görülən işlər respublikamızın qüdrətinin artmasına, Azərbaycanın tarixi nailiyyətlər qazanmasına xidmət edib. Xüsusilə də, müdrik dövlət xadiminin müstəqillik illərində Azərbaycana rəhbərlik etdiyi mərhələ sabitlik, tərəqqi dövrü kimi tarixə həkk olunub. Azərbaycanda uğurlu dövlət quruculuğu həyata keçirilib, bütün sahələrdə köklü islahatlar aparılıb, ölkəmizin beynəlxalq əlaqələri inkişaf etdirilib, dünyada mövqeyi möhkəmlənibdir. Ona görə də dövlətçilik tariximizin Heydər Əliyev dönəmi Azərbaycan xalqının və tarixin yaddaşında sabitlik, rifah, yüksəliş, intibah anlayışları ilə assosiasiya olunur. Xalqımız həm də ona görə xoşbəxtdir ki, Heydər Əliyev ideyaları yaşayır, onun siyasəti layiqli varisi və alternativsiz siyasətinin uğurlu davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən müvəffəqiyyətlə həyata keçirilir.
Cənab Zakir Fərəcov onu da qeyd etdi ki, ölkəmizə rəhbərliyi dövründə Ümummilli Lider Heydər Əliyev Sumqayıtda 16 dəfə olub və hər səfəri böyük tarixi hadisə kimi yaddaşlarda qalıb. Şəhərdə sənayenin, elmin və təhsilin, sosial həyatın coşqun inkişafı məhz Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır. Sumqayıt Ümummilli Liderin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə sürətli inkişaf yolu keçib. Burada keçmiş ittifaqda metallurgiya, kimya, energetika, tikinti materialları sənayesinin aparıcı müəssisələri yaradılıb, yeni mikrorayonlar, yaşayış məhəllələri salınıb. Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə gənclik və sənaye şəhəri olan Sumqayıta çoxsaylı səfərlər edib. Bu səfərlər zamanı bir çox sənaye müəssisəsi açılıb. Bu gün Sumqayıt özünün yeni inkişaf mərhələsini yaşayır. Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi islahatlar nəticəsində şəhərin sürətli inkişafı təmin olunub, Sumqayıt artıq Cənubi Qafqazın ikinci sənaye mərkəzi kimi yeni üfüqlərə doğru addımlayır.
Cənab Zakir Fərəcov şəhərdə aparılan böyük quruculuq işlərindən, irimiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsindən, yeni sənaye müəssisələrinin inşa olunmasından, ümumən Sumqayıtın sürətli inkişafından söhbət açdı. Bildirdi ki, şəhərdə Avropa standartlarına uyğun müasir bulvar yaradılmış, mikrorayonlarda məhəllədaxili yollar, küçə və prospektlərdə yollar əsaslı təmir edilmiş, yaşayış binalarının, məktəb və uşaq bağçalarının yararsız dam örtükləri yeniləri ilə əvəz olunmuş, şəhərin müxtəlif ərazilərindəki parklar daha da abadlaşdırılmışdır. Heydər Əliyev Mərkəzi, Dəmiryol Vağzalının binası, Poeziya Evi, Bayraq muzeyi, Uşaq incəsənət məktəbi, Şahmat məktəbi, və s. yeni sosial-mədəni obyektlər şəhərin memarlıq görkəminə dəstək olub. Bu işlər bu gün də, sabah da uğurla davam etdiriləcək.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor, Əməkdar müəllim Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyevin dövlətçilik fəaliyyəti”, Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev “Heydər Əliyevin Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafında rolu”, Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva “Heydər Əliyevin mədəniyyət siyasəti”, Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Günel Əliyeva “İlham Əliyevin hakimiyyəti dövründə multikulturalizm və tolerantlıq ideologiyasının inkişafı” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, müasir Azərbaycan dövlətinin qurulması və inkişaf etdirilməsi, azərbaycançılıq məfkurəsinin, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və təbliği, Azərbaycan dilinin azərbaycançılıq ideologiyasının komponenti olması, ölkəmizin iqtisadi tərəqqisi və digər sahələrdə həyata keçirilən uğurlu layihələrin təməli məhz Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Bu gün artıq Ulu Öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin bu istiqamətdəki siyasəti modernləşmə xəttində sosial dövlət, balanslaşdırılmış xarici siyasət, sabitlik, dayanıqlı iqtisadi inkişaf və yeni təfəkkür tərzinin, yəni mədəni-mənəvi müxtəlifliyin həyat tərzi kimi dövlət səviyyəsində qəbulu, bütün dinlərə qarşı tolerant mühit, hər cür ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması və s. bu kimi ideyaların formalaşdırılmasından ibarətdir. Bu standartlar və varislik yolu ilə ta qədimdən müasir dövrədək gəlib çatmış, azərbaycançılıq ideyasından əxz olunaraq, Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərləri çərçivəsində bərqərar edilmişdir. Bu kontekstdə cənab Prezidentimiz İlham Əliyevin həyata keçirdiyi, inkişaf etdirdiyi azərbaycançılıq təlimi özündə varislik və ənənəviliklə vəhdətdə modernliyi də əks etdirir.
Konfransın sonunda cənab Zakir Fərəcov tərəfindən tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
Tələbələr tərəfindən təqaüd ilə bağlı ünvanlanmış sualları yerindəcə cavablayan cənab Zakir Fərəcov bildirdi ki, 50 nəfər tələbəyə təqaüdün verilməsini təmin edəcək.
Cənab Zakir Fərəcov qeyd etdi ki, təhsil hər bir ölkə üçün strateji sahədir. Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin dediyi kimi, təhsil hər bir xalqın gələcəyidir. Prezident cənab İlham Əliyevin ölkəmizdə təhsilin ən yüksək səviyyədə inkişaf etdirilməsi ilə bağlı dövlətin, cəmiyyətin qarşısına qoyduğu hədəflər reallığa əsaslanır. Bundan bəhrələnən Azərbaycan gəncləri gündən-günə ölkənin ictimai-siyasi həyatında daha böyük rol oynayır. Sumqayıt şəhərinin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri öz uğurları ilə şəhərimizin və universitetimizin şərəfini ucaldırlar.
Sonda rektor professor Elxan Hüseynov universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti adından İcra başçısı cənab Zakir Fərəcova təşəkkürünü bildirdi.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла научно-практическая конференция «Гейдар Алиев–основоположник идеологии азербайджанства»
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Март 2023 16:23
В СГУ прошла научно-практическая конференция «Гейдар Алиев–основоположник идеологии азербайджанства»
15 марта состоялась научно-практическая конференция «Гейдар Алиев–основоположник идеологии азербайджанства», совместно организованная Сумгаитским государственным университетом и исполнительной властью города Сумгаита.
В конференции приняли участие глава исполнительной власти города Сумгаита Закир Фараджев, профессорско-преподавательский состав и студенты университета.
Участники мероприятия возложили цветы к установленному в фойе университета бюсту Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Конференция началась с объявления минуты молчания в память Гейдара Алиева.
Далее был продемонстрирован видеоролик о жизни и деятельности Общенационального лидера.
Конференцию открыл ректор университета проф. Эльхан Гусейнов. Он приветствовал главу исполнительной власти города Сумгаита Закира Фараджева и участников мероприятия. Ректор рассказал о жизни и многогранной деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева и отметил, что Указом Президента Ильхама Алиева нынешний год объявлен в нашей стране «Годом Гейдара Алиева». 100-летие со дня рождения Общенационального лидера с большим уважением и глубокой признательностью каждого азербайджанца широко отмечается в нашей стране и за ее пределами. На мероприятиях, посвященных Гейдару Алиеву, освящается деятельность Общенационального лидера, отмечаются его исторические заслуги перед азербайджанским народом, государством и нашей Родиной. Философско-политический смысл идеологии азербайджанства Гейдара Алиева очень глубок. Азербайджанство–это идеология, обеспечивающая национальную солидарность, целостность, укрепляющая чувство национального единства и патриотизма. Идеология азербайджанства, созданная и систематизированная общенациональным лидером, стала национальным ориентиром для азербайджанцев всего мира. Один из самых влиятельных политиков своего времени, Гейдар Алиев сыграл исключительную роль в становлении современного Азербайджана, в пропаганде ценностей нашего народа, завоевании достойного положения в системе международных отношений.
Ректор также отметил, что самые славные страницы истории Сумгаита связаны с именем Великого Вождя. Именно благодаря его вниманию и заботе в 70-х и 80-х годах прошлого века в Сумгаите открылись широкие возможности для бурного развития нефтяной и химической промышленности, были введены в строй новые производственные предприятия. Благодаря вниманию и заботе главы государства Ильхама Алиева Сумгаит, который является вторым после Баку промышленным центром Южного Кавказа, стремительно развивается. Открытие здесь новых предприятий вносит свой вклад в развитие экономики страны. Под руководством Закира Фараджева повысился культурный уровень города Сумгаита, осуществлен ряд реформ в соответствии с государственной программой развития. В городе имеется сеть крупных предприятий и соответствующая инфраструктура. Город за короткий срок превратился в один из ведущих промышленных центров страны. В то же время большие успехи были достигнуты в области культуры, науки, образования, здравоохранения, спорта и т.д. Сегодня Сумгаитский государственный университет вносит достойный вклад в общий прогресс науки, образования и культуры города Сумгаита.
Глава исполнительной власти города Сумгаит Закир Фараджев приветствовал ректора проф. Эльхана Гусейнова и коллектив, поздравил всех с праздником Новруз и пожелал, чтобы национальный праздник, отражающий богатые национальные традиции нашего народа, принес всем удачу и процветание.
Глава исполнительной власти выступил с докладом «Гейдар Алиев – основатель независимого Азербайджана». Он рассказал о заслугах Общенационального лидера перед народом Азербайджана и отметил, что на всех этапах своей деятельности Гейдар Алиев заботился о народе Азербайджана. Результатом его деятельности, как в период СССР, так и в годы независимости, стали рост могущества нашей республики и исторические достижения Азербайджана. В частности, годы правления мудрого государственного деятеля независимым Азербайджаном вошли в историю как период стабильности и прогресса. В Азербайджане осуществлялось успешное государственное строительство, во всех сферах проводились коренные реформы, развивались международные связи нашей страны, укреплялись ее позиции в мире. Поэтому эпоха Гейдара Алиева в истории нашей государственности связана с понятиями стабильности, процветания, прогресса и возрождения. К счастью нашего народа идеи Гейдара Алиева не забыты и сегодня: его политика успешно претворяется в жизнь достойным преемником и Президентом Ильхамом Алиевым.
Закир Фараджев также отметил, что за время руководства нашей страной Общенациональный лидер Гейдар Алиев посетил Сумгаит 16 раз, и каждый визит запомнился как большое историческое событие. С именем Общенационального лидера связано бурное развитие промышленности, науки и образования. За годы правления Общенационального лидера Азербайджаном Сумгаит пережил бурное развитие. Здесь в бывшем союзном городе были созданы ведущие предприятия металлургии, химии, энергетики, предприятия по производству строительных материалов, построены новые микрорайоны и жилые массивы. Гейдар Алиев неоднократно посещал Сумгаит, город молодежи и промышленности, во все периоды своего руководства Азербайджаном. Каждый визит был ознаменован новыми достижениями. Сегодня Сумгаит переживает новый этап своего развития. В результате реформ, проведенных Президентом Ильхамом Алиевым, обеспечено стремительное развитие города, Сумгаит уже шагает к новым горизонтам в качестве второго промышленного центра Южного Кавказа.
Закир Фараджев рассказал о проводимых в городе масштабных строительных работах, реализации крупных проектов, строительстве новых промышленных предприятий и в целом о стремительном развитии Сумгаита. Он сообщил, что в городе построен современный бульвар, капитально отремонтированы дороги, кварталы, улицы и проспекты, непригодные кровельные покрытия жилых домов, школ и детских садов заменены на новые, благоустроены парки в разных районах города. Построенные Центр Гейдара Алиева, здание железнодорожного вокзала, Дом поэзии, Музей флага, Детская художественная школа, Шахматная школа и др. новые объекты социально-культурного назначения улучшили архитектурный облик города. Эти работы будут успешно продолжены и в дальнейшем.
С докладами выступили декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев «Государственная деятельность Гейдара Алиева», заведующий кафедрой нефтехимии и химической инженерии проф. Акбар Агаев «Роль Гейдара Алиева в развитии науки и образования в Азербайджане», декан факультета филологии доц. Севиндж Гамзаева «Политика Гейдара Алиева в области культуры», студентка третьего курса филологического факультета Гюнель Алиева «Развитие идеологии мультикультурализма и толерантности - приоритетное направление политики Ильхама Алиева». Докладчики отметили, что развитие современного Азербайджанского государства, защита и продвижение идеологии азербайджанства, реализация успешных проектов, сохранение национальных и нравственных ценностей, защита азербайджанского языка как составной часть идеологии азербайджанства, экономический прогресс нашей страны и др. связаны с именем Великого Лидера Гейдара Алиева. основу сегодняшней политики Президента Ильхама Алиева, достойного последователя Гейдара Алиева, составляют построение социального государства, взвешенная внешняя политика, стабильность, устойчивое экономическое развитие, создание толерантной среды, устранение всех видов дискриминации и т.д. В этом контексте идеология азербайджанства, которую продолжает развивать Президент Ильхам Алиев, отражает современность в единстве с наследием и традицией.
В завершение конференции Закир Фараджев ответил на вопросы студентов.
Отвечая на вопросы студентов о стипендии, он обещал, что выделит стипендию 50 студентам.
Закир Фараджев отметил, что образование является стратегической сферой для каждой страны. Высокие цели, которые поставил Президент Ильхам Алиев по развитию образования основаны на реалиях жизни. Пользуясь этим, молодежь Азербайджана с каждым днем ​​играет все большую роль в общественно-политической жизни страны. Студенты Сумгаитского государственного университета, являющегося единственным высшим учебным заведением города, своими успехами поддерживают честь нашего города и университета.
В завершение ректор проф. Эльхан Гусейнов выразил признательность главе исполнительной власти Закиру Фараджеву от имени профессорско-преподавательского состава и студентов университета.