SDU-nun əməkdaşları Beynəlxalq Təhsil Sərgisində iştirak etdilər
Martın 18-də Bakı Marriott Bulvar otelində Qazaxıstan Respublikasının Bolaşaq İnkişaf Fondunun və Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilati dəstəyi ilə Beynəlxalq Təhsil Sərgisi keçirildi.
Öncədən qeyd edək ki, Bakıda təşkil olunmuş Beynəlxalq Təhsil Sərgisinin ilk görüşü Qazaxıstanın Aktau, Atırau şəhərlərində keçrilmişdir. Sərginin davamı Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində təşkil olunacaq.
Sərginin keçirilməsində məqsəd iştirakçılara təmsil etdikləri ölkədə əcnəbi vətandaşlar üçün təhsil imkanlarının marketinqinin həyata keçirilməsinə, ali təhsil müəssisələri arasında beynəlmiləlləşməsi sahəsində şəbəkələşmə imkanlarının genişləndirilməsinə dəstək verməkdir.
Sərgidə Çin, Avstraliya, Koreya, Rusiya Federasiyası, Polşa, Sinqapur, Gürcüstan və s. kimi ölkələrin və yerli ali təhsil və tədris müəssisələrinin təmsilçiləri, təhsil ekspertləri, eləcə də xaricdə təhsil almaq istəyən abituriyentlər, tələbələr, magistrantlar, valideynlər iştrak etdilər.
Sərginin proqramına uyğun olaraq, təhsil idarəçiləri üçün mübadilə proqramları vasitəsilə akademik mobilliyin həyata keçirilməsi barədə seminar təşkil olundu.
Sərgidə Sumqayıt Dövlət Universitetini Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva və şöbənin əməkdaşı Gülnar Hüseynova təmsil etdilər.
Nümayəndə heyətimiz sərgidə iştirak edən təmsilçilərə Sumqayıt Dövlət Universitetinin maddi-texniki bazası, kadr potensialı, beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verdilər. Beynəlxalq əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, beynəlmiləlləşməsi siyasətinin təkmilləşməsi, əcnəbi tələbələrin tədrisə cəlb edilməsi və digər məsələlər üzrə görüşlər apardılar.
Qarşılıqlı diskussiya şəklində keçən görüşdə universitetin tarixini, inkişaf mərhələlərini, təhsilverən olaraq imkanlarını əks etdirən broşurlar və xatirə atributları payladılar.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ приняли участие в Международной выставке образования
18 марта в отеле Baku Marriott Hotel Boulevard состоялась Международная образовательная выставка совместно организованная Детским фондом развития Республики Казахстан и Министерством науки и образования Азербайджана.
Отметим, что первая встреча организованной в Баку Международной выставки образования, прошла в городах Актау и Атырау в Казахстане, а продолжение выставки пройдет в городе Стамбуле Турецкой Республики.
Выставка была проведена с целью предоставить участникам возможность маркетинга предлагаемых образовательных услуг для иностранных граждан в вузах, которые они представляют и расширение нетворкинговых возможностей в сфере интернационализации среди высших учебных заведений.
На выставке приняли участие представители высших учебных заведений нашей страны и университетов Китая, Австралии, Кореи, Российской Федерации, Польши, Сингапура, Грузии и др., специалисты в области образования, а также абитуриенты, студенты, магистранты, желающие учиться за рубежом, и их родители.
В соответствии с программой выставки был организован семинар по реализации академической мобильности по программам обмена.
Сумгаитский государственный университет на выставке представляли проректор по международным связям доц. Гафар Атаев, заведующая отделом международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева и сотрудник отдела Гюльнар Гусейнова.
Делегация СГУ проинформировала участников выставки о материально-технической базе, кадровом потенциале, международных связях Сумгаитского государственного университета. Были проведены встречи по вопросам развития международных отношений, совершенствования политики интернационализации, привлечения иностранных студентов к обучению и т.д.
На встрече, прошедшей в форме дискуссии, были розданы брошюры и памятки, отражающие историю вуза, этапы его развития, предлагаемые услуги и т.д.