Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində növbəti spartakiadaya start verildi
SDU-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində növbəti spartakiadaya start verildi
Mart ayının 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə növbəti spartakiadaya start verildi.
Tələbə Həmkarlar İttifaqı və İdman klubunun təşkilatçılığı ilə baş tutan spartakiadanın açılış mərasimində universitet rəhbərliyi və fakültələrin təmsilçiləri iştirak edirdi. SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov tədbiri açaraq spartakiada iştirakçılarına uğurlar arzuladı. Ümummilli Liderin Azərbaycan dövlətçiliyi qarşısındakı xidmətlərini xatırladan prorektor ölkə gəncliyinin hərtərəfli inkişafına hesablanan dövlət siyasətinin verdiyi bəhrələrdən danışdı. Bildirdi ki, Ulu Öndər idmanın Azərbaycan gəncliyi üçün normaya çevrilməsini ancaq onların fiziki inkişafı üçün deyil, mənəvi kamilləşmələrində başlıca atributlardan biri hesab edirdi.
May ayının 5-nə qədər davam edəcək idman yarışlarında universitetin fakültələri və SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinın tələbələrindən ibarət yığma komandalar iştirak edəcək. Yarış iştirakçıları 5 idman növü: voleybol, şahmat, dama, stolüstü tennis, basketbol oyunları üzrə güclərini sınayacaq. Yarışlar komandalar üzrə dairəvi sistemlə keçirilir. Komandaların sayı 5-dən çox olarsa, komandalar yarımqruplara bölünəcək.
Müxtəlif idman növləri üzrə baş tutacaq yarışlar müvafiq federasiyaların əsasnamələri üzrə təsdiq olunan qaydalara uyğun keçiriləcək.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла очередная спартакиада в рамках «Года Гейдара Алиева»
29 марта в Сумгаитском государственном университете стартовала очередная спартакиада в рамках «Года Гейдара Алиева» по случаю 100-летия со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В открытии спартакиады, организованной Студенческим профсоюзом и Спортивным клубом, приняли участие представители руководства и факультетов университета. Мероприятие открыл проректор СГУ по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов. Он рассказал о заслугах Общенационального лидера перед народом Азербайджана и о преимуществах государственной политики, направленной на всестороннее развитие молодежи страны. Проректор отметил, что Гейдар Алиев считал приобщение азербайджанской молодежи к спорту важным не только с точки зрения его физического воспитания, но и для духовного развития и совершенствования.
В спортивных соревнованиях, которые продлятся до 5 мая, примут участие студенческие команды факультетов СГУ и студентов Сумгаитского государственного технического колледжа. Соревнования пройдут по 5 видам спорта: волейбол, шахматы, шашки, настольный теннис, баскетбол. Соревнования пройдут согласно правилам, утвержденным регламентами соответствующих спортивных федераций.