Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 31 Mart Soyqırımı ilə bağlı elmi-nəzəri konfrans keçirildi
Martın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kiçik Akt zalında “31 Mart 1918-ci il –Azərbaycan xalqının qan yaddaşıdır” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirildi.
Konfransdan əvvəl soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Ehtiram sükutundan sonra 1918-ci ildə erməni silahlı birləşmələrinin azərbaycanlılara qarşı Bakı şəhərində başladılan, bolşeviklərin siyasi və hərbi dəstəyi ilə Azərbaycanın Quba, Şamaxı, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan, Lənkəran və digər bölgələrində davam etdirilən soyqırımı ilə bağlı videomaterial nümayiş olundu.
Konfransı giriş sözü ilə açan Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, professor Elxan Hüseynov XX-ci əsrin ikinci onilliyində daşnak-bolşevik tandeminin yaxından iştirakı ilə Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilən qanlı tarixin xronologiyasını xatırlatdı. Mart soyqırımının 1828-ci ilin mart ayından regionda aparılan siyasətin nəticəsi olaraq meydana çıxdığını deyən professor Elxan Hüseynov 1905-1906-cı illərdə azərbaycanlılara qarşı tətbiq olunan qırğınları yada saldı: “Bakıda baş verənlər ondan 13 il əvvəl ermənilərin Zəngəzur, Naxçıvan və Qarabağda başlatdıqları repitisiyanın daha amansız davamı idi”.
“Azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən 31 Mart soyqırımında məqsəd dağılmış Çar Rusiyasının nəzarətində olan ərazilərdə-Xəzər dənizinin sahillərindən, az qala, Qara dənizə qədər uzanan coğrafiyada bir erməni dövlətinin yaradılmasını nəzərdə tuturdu”- deyən Elxan Hüseynov bolşevik Rusiyasının xeyir-duası ilə baş tutan bu cinayət nəticəsində on minlərlə insanın qətlə yetirildiyini bildirdi. Baş vermiş qanlı cinayətin başa çatdırılmasının yeni formalaşan Cümhuriyyət və ona yardıma gəlmiş Qafqaz İslam Ordusu tərəfindən qarşısının alındığını bildirən rektor bu hadisəyə 80 il sonra siyasi qiymət verildiyini söylədi. Ümummilli Lider, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci ildə imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanın təkcə azərbaycanlılara deyil, insanlığa qarşı törədilən ağır cinayətə qarşı ilk hüquqi sənəd olduğunu bildirən Elxan Hüseynov ali dövlət sənədinin əhəmiyyətindən söz açdı. Prezident İlham Əliyevin 18 yanvar 2018-ci ildə imzaladığı “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncamın siyasi əhəmiyyəti barədə danışan professor Elxan Hüseynov bu sənədin 105 il əvvəl Azərbaycan xalqına qarşı törədilən cinayətin cavabsız qalmayacağının təsdiqi olduğunu bildirdi.
Daha sonra tarixi Azərbaycan torpaqları ərazisində yaradılan Ermənistan dövlətindən azərbaycanlıların deportasiyasını bu ərazilərdən etnik azərbaycanlıların təmizlənməsi siyasəti olduğunu bildirən rektor fikrini davam etdirdi: “İosif Stalinin birbaşa rəhbərliyi ilə baş tutan deportasiya daşnak qılıncı və gülləsinin başa çatdıra bilmədiyi əməllərin davamı idi və bu siyasəti 1988-1991-ci illərdə Mixail Qoqrbaçovun himayəsi altında sovet Ermənistanının rəhbərliyi başa çatdırdı”.
Bugünkü Ermənistan Respublikasından deportasiya olunmuş, ölüm təhdidi ilə qovulmuş soydaşlarımızın doğma torpaqlarına qayıdış arzusunu insanın ən elementar hüququ olduğunu deyən Elxan Hüseynov soydaşlarımızın bu arzularını gerçəkləşdirmək üçün təşkilatlandığını xatırlatdı: “İnanırıq ki, keçmiş məcburi köçkünlər kimi, qaçqın düşən soydaşlarımız da öz tarixi vətənlərində yaşamaq haqqına sahib olacaqlar. Bunu insanlarımızın istəyi, Azərbaycan dövlətinin gücü, Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti və ali dəyərləri başlıca prinsipi elan edən beynəlxalq təşkilat və dövlətlərin ədalətinə inamımız deyir”.
Daha sonra elmi-nəzəri konfrans təqdim edilən məruzələrlə davam etdi. Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Ermənilərin tarixi Azərbaycan torpaqlarına ərazi iddiaları və azərbaycanlılara qarşı soyqırımı siyasətinin tarixi aspektləri, ” Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının assisstenti  Nigar Qədirli “31 Mart 1918-ci il soyqırımı: Bakıda törədilən qırğınlar”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzayev “1918-ci ildə ermənilər tərəfindən Azərbaycanın bölgələrində törədilən qırğınlar”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Qərbi Azərbaycandan azərbaycanlıların deportasiyası”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Yusifəli Həsənov “Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 yanvar 2018-ci il “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncamlarının tarixi mahiyyəti haqqında” məruzələrini təqdim etdilər.

В СГУ прошла научно-теоретическая конференция, посвященная 31 марта – Дню геноцида азербайджанцев
30 марта в малом Актовом зале Сумгаитского государственного университета состоялась научно-теоретическая конференция на тему «31 марта 1918 года – кровавая память азербайджанского народа».
Перед началом конференции была объявлена минута молчания в память жертв геноцида.
Далее был продемонстрирован видеоматериал о геноциде армянских вооруженных сил против азербайджанцев в 1918 году, учиненном дашнаками при военной и политической поддержке большевиков сначала в Баку, а после в Губе, Шемахе, Карабахе, Зангезуре, Нахчевани, Ленкорани и других районах Азербайджана.
Конференцию открыл ректор Сумгаитского государственного университета проф. Эльхан Гусейнов. Он рассказал хронологию кровавых событий начала 20 века, совершенных дашнакско-большевистским тандемом и отметил, что мартовский геноцид 1918 года был результатом политики, проводившейся в регионе с марта 1828 года. Ректор напомнил о геноциде против азербайджанцев в 1905-1906 годах и отметил: «То, что произошло в Баку, является повторением событий 13-летней давности в Зангезуре, Нахчевани и Карабахе, в еще более жестокой форме».
Целью геноцида азербайджанцев было создание армянского государства на подконтрольных распавшейся царской России территориях, растянувшихся от берегов Каспийского моря вплоть до Черного моря. В результате этого преступления были убиты десятки тысяч человек. Остановить кровавые замыслы дашнаков удалось с помощью вооруженных сил только что созданной Азербайджанской Демократической Республики и пришедшей ей на помощь Кавказской исламской армии. Проф. Эльхан Гусейнов подчеркнул, что политическая оценка этих событий была дана лишь спустя 80 лет. Указ «О геноциде азербайджанцев», подписанный Президентом Азербайджанской Республики Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года, является первым правовым документом, раскрывающим тяжкое преступление, совершенное не только против азербайджанцев, но и против всего человечества. Далее ректор рассказал о политическом значении Указа «О 100-летии Геноцида азербайджанцев 1918 года», подписанного Президентом Ильхамом Алиевым 18 января 2018 года и отметил, что этот документ является свидетельством того, что преступление, совершенное против народа Азербайджана 105 лет назад не останется безнаказанным. Проф. Э.Гусейнов заявил: «Депортация, осуществленная под непосредственным руководством Иосифа Сталина, была продолжением того, что не довершил дашнакский меч и пуля, и эта политика была доведена до конца Советской Арменией при поддержке тогдашнего руководителя Советского Союза Михаила Горбачева в 1988 - 1991годах».
Ректор отметил, что желание азербайджанцев, депортированных из Республики Армения, вернуться на родину является самым элементарным правом человека. С целью претворить это желание в жизнь наши соотечественники, депортированные из Армении, объединились в организацию, с помощью которой вернут себе право жить на родной земле. «Мы верим, что также как и бывшие вынужденные переселенцы, наши соотечественники, изгнанные с родных земель, вернут себе право жить на своей исторической родине. Об этом говорят желание нашего народа, сила азербайджанского государства, решительность Президента Ильхама Алиева и наша вера в справедливость международных организаций и государств, провозгласивших высшие человеческие ценности главным принципом».
С докладами выступили декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев «История территориальных претензий Армении на азербайджанские земли и исторические аспекты политики геноцида против азербайджанцев», ассистент кафедры математического анализа и теории функций Нигяр Гадирли «Геноцид 31 марта 1918 года: резня в Баку», старший преподаватель кафедры азербайджанский язык и методика его преподавания Али Рзаев «Погромы, совершенные армянами в районах Азербайджана в 1918 году», заведующий кафедрой литературы Азербайджана и зарубежных стран проф. Автандил Мамедов «Депортация азербайджанцев из Западного Азербайджана», доцент кафедры истории и методики ее преподавания Юсифали Гасанов «Историческое значение Указа Общенационального лидера Гейдара Алиева «О геноциде азербайджанцев» от 26 марта 1998 года и Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года» от 18 января 1998 года»».
Научно-теоретическая конференция завершилась заключительным выступлением ректора университета проф. Эльхана Гусейнова.