Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 31 Mart Soyqırımı ilə bağlı elmi-nəzəri konfrans keçirildi
Martın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kiçik Akt zalında “31 Mart 1918-ci il –Azərbaycan xalqının qan yaddaşıdır” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirildi.
Konfransdan əvvəl soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Ehtiram sükutundan sonra 1918-ci ildə erməni silahlı birləşmələrinin azərbaycanlılara qarşı Bakı şəhərində başladılan, bolşeviklərin siyasi və hərbi dəstəyi ilə Azərbaycanın Quba, Şamaxı, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan, Lənkəran və digər bölgələrində davam etdirilən soyqırımı ilə bağlı videomaterial nümayiş olundu.
Konfransı giriş sözü ilə açan Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, professor Elxan Hüseynov XX-ci əsrin ikinci onilliyində daşnak-bolşevik tandeminin yaxından iştirakı ilə Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilən qanlı tarixin xronologiyasını xatırlatdı. Mart soyqırımının 1828-ci ilin mart ayından regionda aparılan siyasətin nəticəsi olaraq meydana çıxdığını deyən professor Elxan Hüseynov 1905-1906-cı illərdə azərbaycanlılara qarşı tətbiq olunan qırğınları yada saldı: “Bakıda baş verənlər ondan 13 il əvvəl ermənilərin Zəngəzur, Naxçıvan və Qarabağda başlatdıqları repitisiyanın daha amansız davamı idi”.
“Azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən 31 Mart soyqırımında məqsəd dağılmış Çar Rusiyasının nəzarətində olan ərazilərdə-Xəzər dənizinin sahillərindən, az qala, Qara dənizə qədər uzanan coğrafiyada bir erməni dövlətinin yaradılmasını nəzərdə tuturdu”- deyən Elxan Hüseynov bolşevik Rusiyasının xeyir-duası ilə baş tutan bu cinayət nəticəsində on minlərlə insanın qətlə yetirildiyini bildirdi. Baş vermiş qanlı cinayətin başa çatdırılmasının yeni formalaşan Cümhuriyyət və ona yardıma gəlmiş Qafqaz İslam Ordusu tərəfindən qarşısının alındığını bildirən rektor bu hadisəyə 80 il sonra siyasi qiymət verildiyini söylədi. Ümummilli Lider, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci ildə imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanın təkcə azərbaycanlılara deyil, insanlığa qarşı törədilən ağır cinayətə qarşı ilk hüquqi sənəd olduğunu bildirən Elxan Hüseynov ali dövlət sənədinin əhəmiyyətindən söz açdı. Prezident İlham Əliyevin 18 yanvar 2018-ci ildə imzaladığı “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncamın siyasi əhəmiyyəti barədə danışan professor Elxan Hüseynov bu sənədin 105 il əvvəl Azərbaycan xalqına qarşı törədilən cinayətin cavabsız qalmayacağının təsdiqi olduğunu bildirdi.
Daha sonra tarixi Azərbaycan torpaqları ərazisində yaradılan Ermənistan dövlətindən azərbaycanlıların deportasiyasını bu ərazilərdən etnik azərbaycanlıların təmizlənməsi siyasəti olduğunu bildirən rektor fikrini davam etdirdi: “İosif Stalinin birbaşa rəhbərliyi ilə baş tutan deportasiya daşnak qılıncı və gülləsinin başa çatdıra bilmədiyi əməllərin davamı idi və bu siyasəti 1988-1991-ci illərdə Mixail Qoqrbaçovun himayəsi altında sovet Ermənistanının rəhbərliyi başa çatdırdı”.
Bugünkü Ermənistan Respublikasından deportasiya olunmuş, ölüm təhdidi ilə qovulmuş soydaşlarımızın doğma torpaqlarına qayıdış arzusunu insanın ən elementar hüququ olduğunu deyən Elxan Hüseynov soydaşlarımızın bu arzularını gerçəkləşdirmək üçün təşkilatlandığını xatırlatdı: “İnanırıq ki, keçmiş məcburi köçkünlər kimi, qaçqın düşən soydaşlarımız da öz tarixi vətənlərində yaşamaq haqqına sahib olacaqlar. Bunu insanlarımızın istəyi, Azərbaycan dövlətinin gücü, Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti və ali dəyərləri başlıca prinsipi elan edən beynəlxalq təşkilat və dövlətlərin ədalətinə inamımız deyir”.
Daha sonra elmi-nəzəri konfrans təqdim edilən məruzələrlə davam etdi. Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Ermənilərin tarixi Azərbaycan torpaqlarına ərazi iddiaları və azərbaycanlılara qarşı soyqırımı siyasətinin tarixi aspektləri, ” Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının assisstenti  Nigar Qədirli “31 Mart 1918-ci il soyqırımı: Bakıda törədilən qırğınlar”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzayev “1918-ci ildə ermənilər tərəfindən Azərbaycanın bölgələrində törədilən qırğınlar”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Qərbi Azərbaycandan azərbaycanlıların deportasiyası”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Yusifəli Həsənov “Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 yanvar 2018-ci il “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncamlarının tarixi mahiyyəti haqqında” məruzələrini təqdim etdilər.

A SCIENTIFIC-THEORETICAL CONFERENCE ON THE MARCH 31 GENOCIDE WAS HELD AT SSU
On March 30, a scientific-theoretical conference on "March 31, 1918 - the blood memory of the Azerbaijani people" was held in the Small Assembly hall of Sumgayit State University.
Before the conference, the memory of the victims of the genocide was commemorated with a minute of silence.
After a moment of silence, video material was shown on the genocide of Armenian armed forces against Azerbaijanis in 1918, which began in Baku and was continued in Guba, Shamakhi, Karabakh, Zangezur, Nakhchivan, Lankaran and other regions of Azerbaijan with the political and military support of the Bolsheviks.
Rector of Sumgayit State University professor Elkhan Huseynov opened the conference with his introductory speech, reminded of the chronology of the bloody history of the Azerbaijani people with the participation of the Dashnak-Bolshevik tandem in the second decade of the 20th century. Professor Elkhan Huseynov said that the March Genocide appeared as a result of the policy carried out in the region since March 1828, recalled the massacres against Azerbaijanis in 1905-1906:
The purpose of the March 31 genocide against the Azerbaijanis was to create an Armenian state in the territories under the control of the disintegrated Tsarist Russia - from the shores of the Caspian Sea, almost to the Black Sea - as a result of this crime, which took place with the benediction of Bolshevik Russia, tens of thousands were killed. The rector said that the completion of the bloody crime was prevented by the newly formed Republic and the Caucasian Islamic Army that came for help .This incident was given a political assessment after 80 years. Elkhan Huseynov stated that the Decree "On the Genocide of Azerbaijanis" signed by the President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev on March 26, 1998 was the first legal document not only against Azerbaijanis, but against the grave crime against humanity, he spoke about the importance of the supreme state document. Speaking about the political significance of the Decree "On the 100th anniversary of the 1918 Genocide of Azerbaijanis" signed by President Ilham Aliyev on January 18, 2018, professor Elkhan Huseynov confirmed that this document shows that the crime committed by the state against the people of Azerbaijan 105 years ago.
Later, the rector stated that the deportation of Azerbaijanis from the Armenian state, which was created on the territory of the historical Azerbaijani lands, was a policy of cleansing ethnic Azerbaijanis from these territories under the auspices of Mikhail Gogrbachov.
Elkhan Huseynov said that the wish of our compatriots who were deported from the present Republic of Armenia and driven out with the threat of death to return to their native land is the most basic human right. This is said by the desire of our people, the strength of the Azerbaijani state, the determination of President Ilham Aliyev.
Later, the scientific-theoretical conference continued with the presented reports: dean of the faculty of History and geography professor Adil Bakhshaliyev "The history of Armenian territorial claims to Azerbaijani lands and historical aspects of the policy of genocide against Azerbaijanis," Nigar Gadirli assistant of the department of Mathematical analysis and theory of functions "March 31, 1918 Genocide: Massacres in Baku", the senior lecturer of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology Ali Rzayev "Massacres committed by Armenians in the regions of Azerbaijan in 1918", head of the department of literature of Azerbaijan and foreign countries professor
Avtandil Mammadov "Deportation of Azerbaijanis from Western Azerbaijan" Yusifali Hasanov, docent of the department of History and its teaching methodology on the historical essence of Great Leader Heydar Aliyev's "On the Genocide of Azerbaijanis" dated March 26, 1998 and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev's "On the 100th anniversary of the 1918 Genocide of Azerbaijanis" Decrees of January 18, 2018.
After the speeches, the scientific-practical conference ended with the final speech of the rector of the university, professor Elkhan Huseynov.