SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi Hərbi Qənimətlər Parkına ekskursiya etdilər
Aprelin 15-də SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qalibiyyətinin təzahürü, əyani sübutu olan, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış Hərbi Qənimətlər Parkına ekskursiya etdilər.
Ekskursiyanın təşkil olunmasında əsas məqsəd 27 sentyabr ̶ 10 noyabr 2020-ci il tarixlərində 44 gün davam edən Vətən müharibəsi zamanı müzəffər Azərbaycan Ordusunun işğalçı Ermənistanı döyüş meydanında məğlub etməsi nəticəsində düşməndən ələ keçirilən hərbi qənimətlər haqqında tələbələri məlumatlandırmaq və onların dünyagörüşünü inkişaf etdirməkdən ibarətdir.
Hərbi Qənimətlər Parkına ekskursiya zamanı fakültənin müəllimləri: Tapdıq Hacıyev və İlham Məmmədov tələbələrə Vətən müharibəsində ordumuzun göstərdiyi qəhrəmanlıqlar, düşmənin canlı və hərbi qüvvəsinin itkiləri barədə ətraflı məlumat verdilər. Həmçinin müharibə cinayətləri, döyüş bölgəsindən uzaq olan ərazilərin raket zərbələrinə məruz qalması, dinc sakinlərin qətlə yetirilməsi və yaralanması barədə faktları da tələbələrin diqqətinə çatdırdılar.
Tələbələr ekskursiya çərçivəsində Vətən müharibəsi zamanı qənimət götürülən tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar, həmçinin Azərbaycan ərazisinə atılmış “İsgəndər-M” raketinin qalıqlarına tamaşa etdilər.
Ekskursiyanın təşkili tələbələrə ordumuzun Vətən müharibəsində qazandığı böyük tarixi Qələbə haqqında dolğun məlumat yaratmaqla yanaşı, onlara qürurverici hisslər yaşatdı. Bu qələbə günlərini yaşatdıqlarına görə ölkə rəhbərinə, şəhidlərimizə, əsgər və zabitlərimizə təşəkkürlərini bildirdilər.

Главная страница | Новости | Группа студентов факультета химии и биологии СГУ совершила экскурсию в Парк Военных Трофеев
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Апрель 2023 16:45
Группа студентов факультета химии и биологии СГУ совершила экскурсию в Парк Военных Трофеев
15 апреля группа преподавателей и студентов факультета химии и биологии СГУ побывала с экскурсией в Парке военных трофеев, созданной по инициативе Главнокомандующего Ильхама Алиева. Мероприятие было организовано Комитетом студенческого профсоюза и Студенческой молодежной организацией по случаю 100-летия со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева.
Основной целью экскурсии было дать студентам информацию о захваченных у врага на поле боя военных трофеях , в результате разгрома победоносной азербайджанской армией во время Отечественной войны, длившейся 44 дня с 27 сентября по 10 ноября 2020 года.
Во время экскурсии в Парк Военных Трофеев преподаватели факультета Тапдыг Гаджиев и Ильхам Мамедов подробно рассказали студентам о героизме нашей армии в Отечественной войне, потерях живой силы и военной техники противника. Они также довели до сведения студентов факты о военных преступлениях противника, ракетных обстрелах районов, удаленных от зоны боевых действий, о гибели и ранении мирных жителей.
В рамках экскурсии студенты увидели танки, боевые машины, артиллерийские установки, зенитно-ракетные комплексы, стрелковое оружие, а также остатки ракеты «Искандер-М», выпущенной по территории Азербайджана.
В ходе экскурсии студенты получили полную информацию о великой исторической Победе, одержанной нашей армией в Отечественной войне. Они поблагодарили главу страны, наших шехидов, солдат и офицеров за радость Победы.