SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi Hərbi Qənimətlər Parkına ekskursiya etdilər
Aprelin 15-də SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qalibiyyətinin təzahürü, əyani sübutu olan, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılmış Hərbi Qənimətlər Parkına ekskursiya etdilər.
Ekskursiyanın təşkil olunmasında əsas məqsəd 27 sentyabr ̶ 10 noyabr 2020-ci il tarixlərində 44 gün davam edən Vətən müharibəsi zamanı müzəffər Azərbaycan Ordusunun işğalçı Ermənistanı döyüş meydanında məğlub etməsi nəticəsində düşməndən ələ keçirilən hərbi qənimətlər haqqında tələbələri məlumatlandırmaq və onların dünyagörüşünü inkişaf etdirməkdən ibarətdir.
Hərbi Qənimətlər Parkına ekskursiya zamanı fakültənin müəllimləri: Tapdıq Hacıyev və İlham Məmmədov tələbələrə Vətən müharibəsində ordumuzun göstərdiyi qəhrəmanlıqlar, düşmənin canlı və hərbi qüvvəsinin itkiləri barədə ətraflı məlumat verdilər. Həmçinin müharibə cinayətləri, döyüş bölgəsindən uzaq olan ərazilərin raket zərbələrinə məruz qalması, dinc sakinlərin qətlə yetirilməsi və yaralanması barədə faktları da tələbələrin diqqətinə çatdırdılar.
Tələbələr ekskursiya çərçivəsində Vətən müharibəsi zamanı qənimət götürülən tanklar, döyüş maşınları, artilleriya qurğuları, zenit-raket kompleksləri, atıcı silahlar, həmçinin Azərbaycan ərazisinə atılmış “İsgəndər-M” raketinin qalıqlarına tamaşa etdilər.
Ekskursiyanın təşkili tələbələrə ordumuzun Vətən müharibəsində qazandığı böyük tarixi Qələbə haqqında dolğun məlumat yaratmaqla yanaşı, onlara qürurverici hisslər yaşatdı. Bu qələbə günlərini yaşatdıqlarına görə ölkə rəhbərinə, şəhidlərimizə, əsgər və zabitlərimizə təşəkkürlərini bildirdilər.

Home | News | A group of students of the faculty of Chemistry and biology of SSU made an excursion to the Military Trophy Park
Yerləşdirilmə tarixi : 15 April 2023 16:45
A group of students of the faculty of Chemistry and biology of SSU made an excursion to the Military Trophy Park
On April 15, a group of teachers and students of the faculty of Chemistry and biology of SSU, went an excursion to the Military Trophy Park. on the initiative of Commander-in-Chief Ilham Aliyev jointly organized by the Committee of the Student Trade Union and the Student Youth Organization, on the occasion of the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev, a manifestation and visual proof of the victory of the Azerbaijani army in the 44-day Patriotic War.
The main purpose of organizing the excursion is to inform students about the military  trophies captured from the enemy as a result of the victorious Azerbaijani army defeating the invading Armenia on the battlefield during the Patriotic war, which lasted for 44 days from September 27 to November 10, 2020.
During the excursion to the Military  Trophy Park, teachers of the faculty, Tapdig Hajiyev and Ilham Mammadov, gave detailed information to the students about the heroism of our army in the Patriotic war, and the losses of the enemy"s manpower and military force. They also brought to the attention of the students the facts about war crimes, areas far from the war zone being hit by rockets, and the killing and wounding of civilians.
As part of the excursion, the students saw the tanks, combat vehicles, artillery installations, anti-aircraft missile systems, small arms, as well as the remains of the "Iskander-M" missile that was fired into the territory of Azerbaijan.
The  students  obtained full information about the great historical Victory won by our army in the Patriotic war. They thanked the head of the country, our martyrs, soldiers and officers for making these victory days happen.