Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşlarının iştirakı ilə tədbir oldu
SDU-da Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşlarının iştirakı ilə tədbir oldu
Aprelin 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşları müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqənin nəticələrinə həsr olunan seminar keçirdi.
Tədbirdə SDU-nun Tədris Metodik Mərkəzinin direktoru Faiq Şirinov, Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşları: Ülvi İsmayılov, Tükəzban Quliyeva, Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin müdiri İlhamə Abdullayeva və SDU-nun fakültə dekanları, kafedra müdirləri, müəllimlər iştirak etdilər.
Tədbiri SDU-nun Tədris Metodik Mərkəzinin direktoru Faiq Şirinov açaraq, seminarın əhəmiyyətini qeyd etdi. O, çıxışını davam edərək, İnsan resursları şöbəsinin təşkil etdiyi müsabiqələrin əhəmiyyətli rolundan, həmçinin müəllimlərin işə qəbulu üzrə ciddi işlər görüldüyündən bəhs etdi. Faiq Şirinov daha sonra SDU-da aparılan struktur islahatları, habelə əmək bazarının tələblərinə uyğun peşəkar kadrların hazırlanmasına dair görülən tədbirlər haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, bu gün genişprofilli Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas hədəfi müasir dövrün tələblərinə uyğun, yüksəksəviyyəli kadrlar, o cümlədən pedaqoji kadrlar hazırlamaq, həmçinin tədqiqat universiteti olaraq daha geniş fəaliyyət göstərməkdir. Mərkəzin direktoru çıxışının sonunda seminarın təşkilatçılarına təşəkkür etdi və iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşı Ülvi İsmayılov təqdimatla çıxış edərək ümumi təhsil müəssisələrinə müəllimlərin işə qəbulu qaydaları, müsabiqənin mərhələləri barədə ətraflı məlumat verdi. Qeyd olundu ki, bugünkü seminarın keçirilməsində məqsəd ümumi təhsil müəssisələrinə müəllimlərin işə qəbulu qaydaları, müsabiqənin mərhələləri barədə ətraflı məlumat vermək, ali təhsil müəssisəsinin sonuncu tədris ilində pedaqoji profilli ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələri sözügedən müsabiqədə iştiraka təşviq etməkdir. Bu görüşün keçirilməsi gələcəkdə məzunların qarşılaşacaqları problemləri asanlıqla həll etmələri üçün vacib bir mərhələdir.
Daha sonra Ülvi İsmayılov SDU-da pedaqoji profilli ixtisaslar üzrə ali təhsil alan və məzun olmuş tələbələrin son dövrlər keçirilən Müəllimlərin İşə Qəbulu (MİQ) imtahanlarındakı nəticələrinə dair statistik təhlili iştirakçıların diqqətinə çatdırdı. Eyni zamanda, müəllimlərin işə qəbulu ilə əlaqədar qanunvericiliklə bağlı məlumat verdi və müəllimlərin sosial rifahının yüksəldilməsi istiqamətində görülən tədbirləri xatırlatdı.
Maraqla qarşılanan təqdimatdan sonra professor-müəllim heyətini maraqlandıran digər suallara Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşı Tükəzban Quliyeva, Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin müdiri İlhamə Abdullayeva aydınlıq gətirdilər.
Təqdim edilən təhlil ətrafında müzakirələr aparıldı. Keçirilən tədbirin, səsləndirilən analitik təhlilin nəticələrinin gələcək qəbul planları ilə yanaşı, tədrisin daha da təkmilləşdirilməsində önəmli rol oynayacağı vurğulandı.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло мероприятие с участием сотрудников отдела Человеческих Ресурсов Министерства науки и образования
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Апрель 2023 15:55
В СГУ прошло мероприятие с участием сотрудников отдела Человеческих Ресурсов Министерства науки и образования
6 апреля в Сумгаитском государственном университете прошел семинар, посвященный итогам конкурса по приему учителей на работу, с участием сотрудников отдела Человеческих ресурсов Министерства науки и образования.
В мероприятии приняли участие директор Учебно-методического центра СГУ Фаиг Ширинов, сотрудники отдела Человеческих ресурсов Министерства науки и образования Ульви Исмаилов и Тукезбан Гулиева, руководитель Абшерон-Хызинского регионального управления образования Ильхама Абдуллаева, деканы факультетов, заведующие кафедрами, преподаватели СГУ.
Директор Учебно-методического центра СГУ Фаиг Ширинов рассказал о значении семинара и о работе по отбору учителей, которая проводится отделом ресурсов. Затем Ф. Ширинов проинформировал о проводимых в СГУ структурных реформах, а также предпринимаемых мерах по подготовке выпускников в соответствии с требованиями рынка труда. Он отметил, что основной целью Сумгаитского государственного университета является подготовка высококвалифицированных кадров, в том числе и педагогических, в соответствии с современными требованиями и расширение исследовательской деятельности университета. Директор центра поблагодарил организаторов семинара и пожелал успехов участникам.
Сотрудник отдела Человеческих ресурсов Министерства науки и образования Ульви Исмаилов рассказал о правилах и этапах конкурса по отбору учителей в общеобразовательные школы. Он отметил, что цель сегодняшнего семинара–предоставить подробную информацию о правилах приема на работу педагогов и побудить студентов выпускного курса принять участие в конкурсе. Эта встреча позволит выпускникам быстро решить проблемы, с которыми они могут столкнуться в будущем.
Ульви Исмаилов привел статистический анализ результатов студентов СГУ, выпускников по педагогическим специальностям в недавно проведенном конкурсе по отбору учителей (MIQ). В то же время он дал информацию о законодательстве, касающемся найма учителей, и напомнил о мерах, принимаемых для улучшения социального обеспечения учителей.
Далее Тукезбан Гулиева и Ильхама Абдуллаева ответили на вопросы профессорско-преподавательского состава вуза и дали разъяснения по некоторым вопросам.
В завершении участники мероприятия выразили уверенность, что семинар окажет положительное влияние на улучшение качества преподавания.