Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşlarının iştirakı ilə tədbir oldu
SDU-da Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşlarının iştirakı ilə tədbir oldu
Aprelin 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşları müəllimlərin işə qəbulu üzrə müsabiqənin nəticələrinə həsr olunan seminar keçirdi.
Tədbirdə SDU-nun Tədris Metodik Mərkəzinin direktoru Faiq Şirinov, Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşları: Ülvi İsmayılov, Tükəzban Quliyeva, Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin müdiri İlhamə Abdullayeva və SDU-nun fakültə dekanları, kafedra müdirləri, müəllimlər iştirak etdilər.
Tədbiri SDU-nun Tədris Metodik Mərkəzinin direktoru Faiq Şirinov açaraq, seminarın əhəmiyyətini qeyd etdi. O, çıxışını davam edərək, İnsan resursları şöbəsinin təşkil etdiyi müsabiqələrin əhəmiyyətli rolundan, həmçinin müəllimlərin işə qəbulu üzrə ciddi işlər görüldüyündən bəhs etdi. Faiq Şirinov daha sonra SDU-da aparılan struktur islahatları, habelə əmək bazarının tələblərinə uyğun peşəkar kadrların hazırlanmasına dair görülən tədbirlər haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, bu gün genişprofilli Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas hədəfi müasir dövrün tələblərinə uyğun, yüksəksəviyyəli kadrlar, o cümlədən pedaqoji kadrlar hazırlamaq, həmçinin tədqiqat universiteti olaraq daha geniş fəaliyyət göstərməkdir. Mərkəzin direktoru çıxışının sonunda seminarın təşkilatçılarına təşəkkür etdi və iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşı Ülvi İsmayılov təqdimatla çıxış edərək ümumi təhsil müəssisələrinə müəllimlərin işə qəbulu qaydaları, müsabiqənin mərhələləri barədə ətraflı məlumat verdi. Qeyd olundu ki, bugünkü seminarın keçirilməsində məqsəd ümumi təhsil müəssisələrinə müəllimlərin işə qəbulu qaydaları, müsabiqənin mərhələləri barədə ətraflı məlumat vermək, ali təhsil müəssisəsinin sonuncu tədris ilində pedaqoji profilli ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələri sözügedən müsabiqədə iştiraka təşviq etməkdir. Bu görüşün keçirilməsi gələcəkdə məzunların qarşılaşacaqları problemləri asanlıqla həll etmələri üçün vacib bir mərhələdir.
Daha sonra Ülvi İsmayılov SDU-da pedaqoji profilli ixtisaslar üzrə ali təhsil alan və məzun olmuş tələbələrin son dövrlər keçirilən Müəllimlərin İşə Qəbulu (MİQ) imtahanlarındakı nəticələrinə dair statistik təhlili iştirakçıların diqqətinə çatdırdı. Eyni zamanda, müəllimlərin işə qəbulu ilə əlaqədar qanunvericiliklə bağlı məlumat verdi və müəllimlərin sosial rifahının yüksəldilməsi istiqamətində görülən tədbirləri xatırlatdı.
Maraqla qarşılanan təqdimatdan sonra professor-müəllim heyətini maraqlandıran digər suallara Elm və Təhsil Nazirliyinin İnsan resursları şöbəsinin əməkdaşı Tükəzban Quliyeva, Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin müdiri İlhamə Abdullayeva aydınlıq gətirdilər.
Təqdim edilən təhlil ətrafında müzakirələr aparıldı. Keçirilən tədbirin, səsləndirilən analitik təhlilin nəticələrinin gələcək qəbul planları ilə yanaşı, tədrisin daha da təkmilləşdirilməsində önəmli rol oynayacağı vurğulandı.

Home | News | There was an event with the participation of employees of the Human Resources Center of Ministry of Science and Education at SSU
There was an event with the participation of employees of the Human Resources Center of Ministry of Science and Education at SSU
On April 6, employees of the Human Resources Center of the Ministry of Science and Education held a seminar dedicated to the results of the teacher recruitment competition at Sumgayit State University.
The event was attended by director of the Teaching Methodological Center of SSU Faig Shirinov, senior specialist of the Human Resources Center of the Ministry of Science and Education Ulvi Ismayilov, an employee of the department Tukazban Guliyeva, head of the Absheron-Khizi Regional Education Department Ilhama Abdullaeva and  faculty deans, department heads, and teachers of SSU.
The event was opened by Faig Shirinov, director of the Teaching Methodological Center of SSU noting the importance of the seminar. He mentioned the important role of the competitions organized by the Human Resources Center, as well as the fact that serious work is being done on the recruitment of teachers. Faig Shirinov then gave information about the structural reforms carried out at SSU, as well as the measures taken to train graduates in accordance with the requirements of the labor market. He said that today the main goal of the broad-profile Sumgayit State University is to prepare high-level personnel, including pedagogical personnel, in accordance with the requirements of the modern era.  At the end of his speech, the director of the center thanked the organizers of the seminar and wished success to the participants.
Ulvi Ismayilov-senior specialist of the Human Resources Center of the Ministry of Science and Education made a presentation and gave detailed information about the rules for the recruitment of teachers to general educational institutions and the stages of the competition. It was noted that the purpose of today"s seminar is to provide general education institutions with detailed information about the rules for hiring teachers, the stages of the competition, and to encourage students studying in the last academic year of the higher education institution to participate in the competition. Holding this meeting is important for the graduates to easily solve the problems they will face in the future.
Later, Ulvi Ismayilov brought to the attention of the participants the statistical analysis of the results of the recently held  Recruitment of Teachers (MIQ) exams of students who graduated from SSU with pedagogical profiles. At the same time, he gave information about the legislation related to the recruitment of teachers and reminded of the measures taken to improve the social welfare of teachers.
After the interesting presentation, Tukazban Guliyeva, an employee of the Human Resources Department of the Ministry of Science and Education, and Ilhama Abdullaeva-the head of the Absheron-Khizi Regional Education Department clarified other questions of the faculty.
Discussions were held around the presented analysis. It was emphasized that the results of this competition and  analytical analysis will play an important role in the further improvement of teaching, along with future admission plans.