Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun genişləndirilmiş iclası keçirildi
Aprelin 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğunun genişləndirilmiş iclası keçirildi. SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov iclası açıq elan edərək iştirakçıları salamladı, gündəlikdə olan məsələləri nəzərə çatdırdı.
Magistrantların XXIII Respublika elmi konfransına hazırlığın vəziyyəti barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov məlumat verdi. Bildirdi ki, ali təhsil müəssisələrində 2023-cü ildə keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfrans və simpoziumların siyahısına uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində Magistrantların Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş XXIII Respublika elmi konfransının 11-12 may 2023-cü il tarixlərində keçirilməsi planlaşdırılmışdır. Təşkilat Komitəsi yaradılmış, Elm və təhsil müəssisələrinə məktub göndərilmiş, universitetin sdu.edu.az portalında konfransın keçirilməsi barədə elan yerləşdirilmiş,konfransa 26 elm və təhsil müəssisəsindən 900-dən çox müraciət daxil olmuşdur.780 material ekspertizadan keçdikdən sonra 734 tezis qəbul edilmiş və hələlik 46 tezisdən plagiata görə və tələblərə cavab vermədiyi üçün imtina edilmişdir.
Dosent Sabir Xəlilov onu da qeyd etdi ki, hazırda Magistrantların XXIII Respublika elmi konfransına daxil olmuş digər materialların ekspertizası yekulaşmaq üzrədir. Buna parlel olaraq bölmələr formalaşdırılır və proqram tərtib edilir. “Ümid edirəm ki, konfrans fakültə dekanlarının, kafedraların, İnformasiya Texnologiyalar Mərkəzinin və Redaksiya və nəşr işləri şöbəsinin dəstəyi ilə vaxtında və lazım olan səviyyədə keçiriləcək”.
Rektor professor Elxan Hüseynov qeyd etdi ki, Magistrantların Respublika elmi konfransını hər il keçiririk, artıq kifayət qədər təcrübə var, bununla yanaşı, bütün materiallar ciddi yoxlanılmalı, texniki məsələlər vaxtında həll olunmalı və diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır. Aparılan müzakirələrdən sonra konfransın təşkili və gedişatına nəzarət Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilova tapşırıldı.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin maddi-texniki bazasının daha da gücləndirilməsi barədə İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev məruzə etdi.
Məruzəsində 2022-2023-cü illər ərzində görülən işlərdən danışan prorektor II tədris binası və Tələbə Evini istiliklə təmin edəcək qazanxananın, 2 ədəd 110 kubmetrlik su anbarının, artıq istismara verildiyini qeyd etdi. Hazırda ərazinin işıqlandırılması və kameraların quraşdırılması, yeni səkilərin düzəldilməsi, həmçinin elektrik enerjisi ilə təmin edəcək generatorun qurulması üzrə işlərin aparıldığını qeyd etdi. Bunlardan əlavə, minifutbol meydançası, besetkalar, soyunub-geyinmə otağı, qaçış meydançası və velosiped zolağı, poliqonun abadlaşdırılması sahəsində işlərin getdiyini söyləyən Naib Hacıyev perspektiv planlar barədə də danışdı: “İlk növbədə, universitetin təhlükəsizlik tədbirləri çərçivəsində turniketlərin quraşdırılmasını vacib sayırıq. Bundan əlavə, III tədris binasının fasadının yenilənməsi, A korpusunun əsaslı təmir edilməsi,  təzə qazanxananın tikintisi, istilik sistemlərinin qaydaya salınması qarşıda duran təxirəsalınmaz məsələlərdəndir”. Ali təhsil müəssisəsinin tədqiqat universitetinə çevrilməsi istiqamətində işlərin sürətləndirilyini qeyd edən ptorektor  3 fakültədə laboratoriyaları üçün avadanlıqların alındığını diqqətə çatdırdı, kompüterlərin yenilənməsi, yeni tədris binası və innovasiya mərkəzinin layihələndirmə-tikintisi nəzərdə tutulduğunu, həmçinin mövcud hər iki korpusda yanğın texniki sisteminin quraşdırılması üçün layihələndirmə işinin yaxın vaxtlarda başa çatdırılacağını bildirdi.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin III tədris binasının təmiri və yenidən qurma işlərinə nəzarət, universitetin həyətyanı sahəsində aparılan abadlıq işlərinin daim diqqətdə saxlanılması, kompüter və laboratoriya avadanlıqlarının  alınması istiqamətində təkliflərin toplanması İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyevə tapşırıldı.
Sumqayıt Dövlət Universitetində nizam-intizam qaydalarına riayət edilməsinin vəziyyəti haqqında Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov geniş məruzə etdi. Qeyd etdi ki, hər bir müəssisənin uğur və nailiyyətləri oradakı nizam-intizam qaydalarına ciddi riayət edilməsinin nəticəsidir. Son dövrlər SDU bir çox uğurlara imza atmış, universitetin maddi-texniki bazası gücləndirilmiş, əməkdaşların iş şəraiti yaxşılaşdırılmış, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasına diqqətin artırılması, yüksək reytinqli universitetlərlə əməkdaşlıq, müxtəlif  intellektual və idman yarışlarında əldə etdiyimiz uğurlar universitetimizin fəaliyyətini daha da artırmışdır.
Prorektor onu da qeyd etdi ki, nizam-intizam qaydaları ciddi nəzarətdə saxlanılır mütəmadi olaraq kadrlar şöbəsinin nümayəndəsi, Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri tərəfindən yoxlamalar həyata keçirilir və müəyyən edilən çatışmazlıqlarla əlaqədar tədbirlər görülür. Dosent E.Xəlilov bəzi konkret faktları nəzərə çatdırdı və müvafiq təkliflər irəli sürdü.
Sonra rektorluğun iclasında nizam-intizamla bağlı gündəliyə çıxarılan məsələlərin kollektivdə müzakirəsinin təşkil edilməsi, müvafiq tədbirlər görülməsi fakültə dekanlarına, struktur rəhbərlərinə tapşırıldı və əməkdaşların işə davamiyyətinə nəzarət Kadrlar şöbəsinin müdiri Nofəl Əhmədova və Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayevə tapşırıldı.

Главная страница | Новости | Состоялось расширенное заседание ректората Сумгаитского государственного университета
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Апрель 2023 16:40
Состоялось расширенное заседание ректората Сумгаитского государственного университета
7 апреля состоялось расширенное заседание ректората Сумгаитского государственного университета. Ректор СГУ проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников и объявил повестку дня.
Заведующий отделом докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов, проинформировал о состоянии подготовки к XXIII Республиканской научной конференции магистрантов. Он сообщил, что в соответствии с перечнем республиканских и международных научных конференций, которые будут проведены в высших учебных заведениях в 2023 году, 11-12 мая 2023 года в Сумгаитском государственном университете планируется провести XXIII Республиканскую научную конференцию магистрантов, посвященную 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева. В связи с этим был создан оргкомитет, в научные и образовательные учреждения отправлены пригласительные письма, на портале университета sdu.edu.az размещено объявление о проведении конференции, на которое поступило более 900 заявок от 26 научных и образовательных учреждений. Было рассмотрено 780 тезисов, их них 734 принято, а 46 тезисов отклонено по причине плагиата и несоответствия требованиям.
Доц. Сабир Халилов также отметил, что завершается рассмотрение оставшихся материалов, присланных на конференцию. Параллельно с этим ведется работа по составлению программы конференции и распределения материалов по разделам. Он выразил надежду, что конференция пройдет вовремя и на должном уровне при поддержке деканов факультетов, заведующих кафедрами, Центра информационных технологий и Редакционно-издательского отдела.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов отметил, что вуз ежегодно проводит Республиканскую научную конференцию магистрантов и уже накоплен достаточный опыт, тем не менее, все материалы должны быть тщательно проверены, технические вопросы должны быть своевременно решены. После обсуждений организация и руководство конференцией было поручено руководителю отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабиру Халилову.
Проректор по экономическим вопросам Наиб Гаджиев выступил с докладом о дальнейшем укреплении материально-технической базы Сумгаитского государственного университета.
В отчете о проделанной работе за 2022-2023 годы проректор отметил, что уже сданы в эксплуатацию котельная, которая будет обеспечивать теплом II учебный корпус и Дом студентов и 2 резервуара для воды по 110 куб. В настоящее время ведутся работы по освещению территории вуза и установке камер наблюдения, а также строительству генератора для обеспечения электричеством.
Также доц. Наиб Гаджиев сообщил, что ведутся работы по строительству мини-футбольного поля, беседок, раздевалки, беговой и велосипедной дорожки. Он отметил, что в рамках принимаемых мер безопасности университета очень важно установить турникеты у входа в вуз. Кроме того, среди неотложных задач–обновление фасада III учебного корпуса и капитальный ремонт, строительство новой котельной, ремонт и обновление системы отопления. Проректор рассказал о проводимой работе по направлению преобразования вуза в исследовательский университет и отметил, что в 3-х факультетах обновлены компьютеры и закуплено оборудование для лабораторий, кроме этого планируется строительство нового учебного корпуса и инновационного центра. Докладчик сообщил, что в ближайшее время будут завершены проектные работы по установке пожарно-технической системы в обоих зданиях.
Далее проректору по экономике Наибу Гаджиеву было поручено руководство работами по ремонту и реконструкции III учебного корпуса Сумгаитского государственного университета, благоустройству университетского двора, приобретению компьютеров и оснащению лабораторий оборудованием. Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов выступил с докладом о соблюдении порядка и дисциплины в Сумгаитском государственном университете. Он отметил, что успехи и достижения каждого предприятия являются результатом строгого соблюдения в нем правил дисциплины. За последнее время СГУ добился значительных успехов, была укреплена материально-техническая база вуза, улучшены условия труда сотрудников, повышено качество подготовки высококвалифицированных кадров, установлено сотрудничество с высокорейтинговыми вузами, достигнуты успехи в различных интеллектуальных и спортивных соревнованиях.
Проректор отметил, что соблюдение правил дисциплины в вузе строго контролируются, регулярно проводятся проверки руководителем отдела кадров, председателем профкома, принимаются меры в отношении выявленных недостатков. Проректор указал на некоторые конкретные факты и выдвинул соответствующие предложения.
Деканам факультетов и руководителям структур было поручено провести коллективные обсуждения по вопросам правил дисциплины и принять соответствующие меры, а контроль за явкой сотрудников на работу было возложено на начальника отдела кадров Нофеля Ахмедова и председателя профсоюзного комитета Неймата Ибаева.